Fakt alebo mýtus? Existujú farby, ktorým by sme sa mali v kúpeľni vyhnúť?
Vieme, že každá farba má nielen schopnosť esteticky (alebo nevkusne) dopĺňať interiér, ale tiež vplýva na to, ako sa cítime. V miestnosti určenej na očistu a relax sa určite nechceme cítiť nepríjemne, preto je namieste dobre premyslieť, aké farby do kúpeľne vyberieme.
I keď kúpeľne sú zvyčajne najmenšími miestnosťami v byte či dome, používame ich tak často, že farba v nich na nás jednoznačne vplýva. Ak zvolíme farby, ktoré sú síce šik, ale nám vnútorne nesedia, môžeme sa nepríjemne, uzavreto alebo dokonca rozrušene. Čo radia odborníci pri výbere farby do kúpeľne? Ktoré veci treba zvážiť?
Ktorá farba je najhoršia na vymaľovanie kúpeľne?
Neexistuje všeobecne najlepšia alebo najhoršia farba na vymaľovanie žiadnej miestnosti vrátane kúpeľní. Výber farieb je totiž v prvom rade na vás – na ľuďoch, ktorí miestnosť používajú. Základom správneho rozhodnutia je vyberať si farby, ktoré sú pre vás príjemné, robia vás šťastnými alebo uvoľnenými. Takže nejde o správnu alebo nesprávnu farbu, ale skôr o vytvorenie tej správnej atmosféry.
Dve strany modrej kúpeľne
Napríklad modrá farba v kúpeľni sa často považuje za dobrú voľbu – z hľadiska dizajnu. Avšak, kým na jednej strane môže pôsobiť uvoľňujúco a stabilne, na druhej môže vyvolať melanchóliu a smútok. Je to veľmi individuálna záležitosť. Niektorí ľudia sa v modrých miestnostiach cítia slabo, osamelo alebo bez energie.
Akú farbu si nevybrať?
Najhoršia farba do kúpeľne je tá, pri ktorej sa necítite dobre. Treba zobrať do úvahy skutočnosť, že farby pôsobia inak vo veľkých vzdušných miestnostiach a ináč v menších uzavretých, ktoré neraz nemajú ani okno. Inými slovami, farba, ktorá môže v otvorenom priestore a za prirodzeného svetla pôsobiť uvoľňujúco, v malej kúpeľni neraz vyvolá tiesnivý, skľučujúci pocit.
Podobne nefungujú len tmavé farby, ale aj biela – pre niekoho je chladná, sterilná a nevľúdna, zatiaľ čo iní z nej profitujú, pretože im dáva pocit čistoty a poriadku.
Sivá a čierna kúpeľňa
Trendové kúpeľne sa nevyhýbajú ani sivej či čiernej farbe stien. V tomto prípade treba myslieť nielen na estetiku a psychológiu farieb, ale aj na praktické veci. Tmavosivé a čierne kúpeľne nie sú ideálnou voľbou z jedného dôvodu: v kúpeľni potrebujete dobre vidieť svoj odraz v zrkadle a používate ju najmä skoro ráno a neskoro večer. Biela schéma zase znamená časté upratovanie, pretože bude vidno každú jednu nečistotu.
Malá kúpeľňa potrebuje dýchať
Ak máte malú kúpeľňu, módne tmavé farby priestor ešte viac uzatvoria, hoci vo väčších pôsobia útulne. Lepšou voľbou do malých kúpeľní je zvoliť svetlejšie odtiene na steny a akcenty z tmavých prvkov.
Keď napriek všetkému chcete vyskúšať v kúpeľni štýlovú matnú čiernu, použite ju len obmedzene – napríklad na jednu stenu, aby sa priestor stále pôsobil otvorene. Štýlovo pôsobia aj elegantné batérie v matnej čiernej alebo čierna sprchová armatúra na neutrálnom pozadí.
Kúpeľňa bez okna
V kúpeľni bez okna alebo orientovanej na sever chýba prirodzené svetlo a teplo, ktoré vyžaruje. Kvôli tomu môžu aj ináč príjemné farby pôsobiť chladne, preto je vhodné vyhýbať sa bledým farbám so studeným modrým alebo sivým podtónom. Príjemnejšie pôsobia odtiene s teplejším červeným alebo žltým podtónom. Výborným doplnkom do kúpeľní bez okna je teplé LED osvetlenie.
Kúpeľňa s oknom na juh
Kúpeľne orientované na juh, ktoré sa tešia z dostatku prirodzeného svetla, pôsobia živšie, ale treba mať na mysli, že každá farba v takejto miestnosti bude vyzerať žltšia. To je dôležitý fakt najmä vtedy, ak chcete do miestnosti zvoliť sivú, bielu alebo svetlé chladné farby.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock