Ako vyrobiť domácu soľ do kúpeľa
Zdroj: istock.com

Viete, ako si pripraviť relaxačnú domácu soľ do kúpeľa?

27. 01. 2023
Zdieľať

Horúci kúpeľ je skvelý spôsob, ako relaxovať a uvoľniť napätie po dlhom dni. Ak si do kúpeľa pridáte soli bohaté na minerály, pomôžu zmierniť bolesti, upokojiť a zjemniť pokožku a znásobia relaxáciu. Dobrou správou je, že takúto soľ do kúpeľa si môžete z prírodných ingrediencií vyrobiť i sami doma – presne podľa vašich predstáv a s obľúbenými vôňami. Domáca soľ je tiež skvelým darčekom.

Aký typ soli je najlepší na výrobu soli do kúpeľa?

Kúpeľovú soľ môžeme vyrobiť len s jedným typom soli (najpoužívanejšia je epsomská, vďaka obsahu magnézia) alebo skombinovať viaceré, napríklad morskú, himalájsku ružovú soľ, dokonca i bežnú kuchynskú, ale nie jodizovanú.

Epsomská soľ je najbežnejším typom soli používaným v kúpeľových soliach, avšak technicky to vôbec nie je skutočná „soľ“. Je to prirodzene sa vyskytujúca minerálna zlúčenina zložená z horčíka a síranu. Kúpeľ so soľou epsom sa používa na podporu hojenia a úľavy od bolesti pri rôznych problémoch: vyvrtnutia, modriny, zarastené nechty, stuhnuté kĺby a svaly, ale aj pri strese.

Morská soľ je len minimálne spracovaná a zachováva si množstvo cenných minerálov vrátane horčíka, draslíka, vápnika, fosforu, brómu, bóru, zinku, železa, mangánu, medi a kremíka. Kúpeľ s morskou soľou zmierňuje napätie, stuhnutosť a zároveň stimuluje krvný obeh a detoxikáciu.

Himalájska ružová soľ je na rozdiel od morskej z hôr v južnej Ázii. Tvorí ju 98 % chloridu sodného a 84 ďalších stopových minerálov a prvkov. Navyše má aj estetickú hodnotu.

Recept na domácu soľ do kúpeľa s levanduľou

Zdroj: istock.com

Jemná, stredne alebo hrubo mletá soľ

Bežne dostupné soli majú rôznu hrúbku zŕn. Aké sú najlepšie do kúpeľa? Jemnozrnné soli sa v kúpeli rozpustia rýchlo a ľahko, hrubšie mletým to potrvá dlhšie. Väčšie zrnká soli lepšie absorbujú esenciálne oleje a vyzerajú skvele. Asi najlepším riešením pri výrobe domácej soli do kúpeľa je použiť zmes stredne a hrubo mletých solí.

Prečítajte si tiež
12 šikovných riešení, ktoré vám v kúpeľni uľahčia každodenné fungovanie

Ako si pripravíte relaxačnú soľ do kúpeľa?

Ingrediencie

  • 4 šálky soli podľa výberu – epsomská, morská soľ a/alebo ružová himalájska soľ,
  • ½ až 1 šálka sušených bylín alebo kvetov – sušené lupienky ruží, levanduľa, kvety nechtíka, harmanček, rozmarín, lístky mäty, citrónová verbena alebo dokonca sušené citrusy
  • ½ šálky koloidných ovsených vločiek
  • 2 PL oleja s vitamínom E – olivový, mandľový, arganový alebo iný nosný olej
  • 50 až 100 kvapiek esenciálnych olejov podľa výberu – napríklad 30 kvapiek levandule a 20 kvapiek eukalyptu

Postup

Do nádoby mixéra pridajte soli a koloidné ovsené vločky. Dobre premixujte, aby sa spojili. Potom ich pokvapkajte olejom s vitamínom E a pridajte suché bylinky alebo kvety. Znova premixujte.

Teraz pridajte esenciálne oleje a zmes premiešajte, kým sa všetko rovnomerne spojí.

Vyrobenú soľ do kúpeľa presypte do vzduchotesných nádob a vychutnajte si liečivý relaxačný kúpeľ. Takáto soľ je tiež zaujímavým, praktickým a pritom krásnym, voňavým darčekom.

Ako používať domácu kúpeľovú soľ

Zdroj: istock.com

Ako používať domácu soľ do kúpeľa?

Na takmer plnú vaňu teplej vody použite ¼ šálky až 2 šálky kúpeľovej soli. Soľ premiešajte, aby sa rozpustila. Ak chcete z relaxačného kúpeľa vyťažiť maximum, doprajte si oddych vo vani 20 až 30 minút.

Sabína Zavarská
Zdroj: homesteadandchill.com
Foto: istock.com

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: doplnky do kúpeľne handmade kúpanie prírodná aromaterapia relax vane
Zdieľať článok

Diskusia