Najprv si ho vysnívali, potom svojpomocne postavili. Drevený domček na Liptove ponúka pravú vidiecku idylku
Tiny house na Liptove je vsadený do malebnej dedinky Liptovské Matiašovce, ktorá je vstupnou bránou do Západných Tatier. A aj keď ide o mobilný glampingový domček, prináša pravý život na dedine so všetkým, čo k nemu patrí.
Drevený domček na severský štýl v srdci Liptova si vysnívali súrodenci Gorazd a Dominika spolu s Dominikiným manželom Marekom. Podarilo sa im spojiť dva kontrasty – moderný štýl s vidieckou atmosférou.
Kým vnútro objektu ponúka dokonalý komfort a moderné vymoženosti, exteriér zas láka na jedinečné výhľady spojené s ranným prebúdzaním sa na kikiríkanie kohúta. Kto chce, môže si zájsť po čerstvé vajíčka priamo do kurína. Šálka rannej kávy na terase tu chutí lepšie aj preto, že príjemnú spoločnosť robia susedove ovečky.
Komu chata patrí?
Súrodencom Dominike a Gorazdovi a aj Dominikinmu manželovi Marekovi. Dominika a Gorazd pracujú v digitálnom biznise, a tak využívajú know-how, ktoré nadobudli. Gorazd je digitálny dizajnér, vymyslel identitu značky Na Liptove, ktorú majitelia postupne pretavujú naprieč všetkými komunikačnými kanálmi. Dominika je CEO digitálnej komunikačnej agentúry swiit studio zo Zlína. Jej manžel Marek je procesný inžinier. V projekte má dôležitú úlohu pri nastavovaní procesov, výbere dodávateľov a materiálov a celkovo je to hlavný „budovateľ“.
Maličký, ale vzdušný
Za rok sa im nakoniec podarilo vytvoriť glampingové bývanie, ktoré sa rozhodli prenajímať svojim hosťom. „Výstavba domčeka od prvej myšlienky až po samotnú realizáciu zabrala približne rok,“ víta nás veselo Dominika a ukazuje nám priestor.
„Sme úplne jednoduchí a obyčajní ľudia. Všetci máme radi prírodu, zvieratá, pokoj a harmóniu. Všetky tieto aspekty sme pretavili aj do svojho domčeka. Je pre nás veľmi dôležité, aby si pobyt u nás užili i naši návštevníci, oddýchli si a odchádzali plní energie, ktorú načerpajú všade navôkol.“
Dominika
Napriek tomu, že vo svojom názve má „tiny“, teda maličký, na prvý pohľad vidieť, že majitelia pri realizácii dbali na to, aby tu mali všetko poruke, no tiež aby bol priestor vzdušný a nezahltený. Nemusí ísť preto o veľkú plochu, no i tá dokáže poskytnúť maximálny komfort.
Miesto, kde vyrástli
Vo výbere lokality mali jasno. „Veľmi sa nám páči miesto, kde sme vyrástli. Domček sa nachádza na dedine, v odľahlejšom prostredí mimo hlavnej komunikácie. Ponúka dostatočné súkromie na plnohodnotný odpočinok. Pozemok, na ktorom stojí, je v našom rodinnom vlastníctve,“ hovorí ďalej Dominika.
„Domček zvonku pôsobí naozaj malo, ale keď doň vstúpite, prekvapí vás svojou priestrannosťou. Rozmermi sa dá prirovnať k štandardnému bytu s rozlohou 2 + kk. Priestor tak ponúka komfortné možnosti na relax počas dňa s výhľadom na okolité hory, ako aj priestrannú spálňu s výhľadom na nočnú oblohu posiatu hviezdami,“ pokračuje.
Domček, ktorý sa dá preniesť
Mobilný domček postavili z dreva, pretože od začiatku túžili mať dom z prírodných materiálov a zároveň chceli docieliť, aby nenápadne zapadol do okolitej prírody. A popritom ešte túžili dosiahnuť čo najnižšiu ekologickú záťaž, čo sa im nakoniec aj podarilo.
„Je upevnený na ôsmich betónových pätkách. Podarilo sa nám byť ekologickí. ‚Zabetónovali‘ sme naozaj minimálnu plochu územia. Domček môžeme kedykoľvek a kdekoľvek presunúť tak, že po ňom nezostanú žiadne stopy,“ zdôrazňuje Marek.
Nebáli sa ani ružovej
Pri zariaďovaní sa rozhodli pre severský minimalizmus. Pri farbách siahli viac po jednotných tónoch, a ak zaexperimentovali, zvolili si ešte smaragdovú, ktorú sme mohli vidieť zakomponovanú v podobe pohodlnej sedačky. V interiéri si zvolili prírodné farby. Domček je ladený do béžovej, zelenej, sivej, ale nájde sa tu aj ružovú, ktorá však nie je dominantným prvkom.
„Celý čas sme sa držali maximálneho minimalizmu, aby sme zachovali otvorený priestor a pocit priestrannosti. Pri zariaďovaní sme nešli podľa žiadneho plánu od dizajnéra. Mala som v hlave predstavu a využila som vizuálnu predstavivosť, vďaka ktorej si dokážem každý jeden prvok nábytku či doplnku predstaviť v priestore.“
Dominika
Znovuobjavené čaro a silná aura
Zázemie, z ktorého pochádzajú, využili pri celkovej stratégii tohto miesta. Súrodenci Liptáci si aj vďaka Marekovi uvedomili, že toto miesto má svoje čaro. Pre nich boli totiž zvieratá bežnou súčasťou každodennej rutiny, rovnako ako výhľady a aura, ktorá z tohto miesta vyžaruje.
„V rámci konceptu sme chceli hosťom sprostredkovať vidiecky život. Rodičia majú malé hospodárstvo. Chováme ovečky, sliepky a zajačiky hlavne pre radosť, a tak hosťom spríjemňuje pobyt aj kontakt so zvieratami,“ hovorí Dominika.
„Najviac si to, samozrejme, pochvaľujú deti,“ dodáva manžel Marek. Vedľa domčeka sa nachádza chránené vtáčie územie. „Vtáčie rádio“ je tak podľa majiteľov už len príjemným doplnkom.
Hviezdy na dosah, ovečky na paši
Majitelia milujú výhľady zo svojho útočiska, ktoré sa im podarilo vybudovať. „Snažili sme sa využiť okná tak, aby ponúkali kvalitný výhľad. Z obývačky vidíte na vrch Prosečné. Z kuchyne sa popri príprave jedla pozeráte na pasúce sa ovečky. A najväčší ‚majsterštuk‘ je okno v spálni. Situovali sme ho tak, aby ste z neho videli na oblohu, keď večer ležíte v posteli. Obloha na Liptove je totiž v noci nádherná, ponúka vám pohľad na hviezdy,“ pripomína majiteľka.
Najnáročnejšie bolo nájsť ideálnu polohu
Domácich trošku potrápila poloha, kde dom nakoniec zložiť. Pri prehliadke interiéru sa totiž pýtame, čo im dalo najviac zabrať.
„Určite by sme sa všetci bez váhania zhodli, že finálne umiestnenie domu. Nakoniec to bola najnáročnejšia časť celej realizácie,“ odpovedá Marek, ale zároveň svorne s Dominikou dodávajú, že nič neľutujú. Naopak, to, čo tu spoločne vytvorili, ich napĺňa a veria, že blahodarný efekt života na dedine v náručí nádhernej prírody tu pocíti každý hosť.
Tiny house na Liptove
Glampingový domček je ideálny pre dvojice alebo rodinu s dvomi deťmi.
Toto jedinečné ubytovanie nájdete aj v ponuke unikátnych miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Čechách, ale aj na Slovensku, v Rakúsku, Taliansku a najnovšie aj v Poľsku a na Bali.
Text: Martina Baumann
Foto: Amazing Places, Simona Petrášová, Soňa Danihelová
Redakčne upravila: Sabína Zavarská
Zdroj: časopis Môj dom