Zdroj: Amazing Places

Dokonalé útočisko na vidieku ako z romantického filmu. Dvojica si v zrekonštruovanej chatke užíva každú voľnú chvíľu

18. 07. 2023
Zdieľať

Oáza pokoja ako z romantického filmu: zákutia, kaskádovitá záhrada a miesto s dušou. Neverili by ste, že majitelia o stavbe ani záhrade nevedeli nič. Výsledok tejto rekonštrukcie vás však dostane!

Linda a Ondřej Váchovci vytvorili v nádhernej záhradkárskej oblasti v Kutlířoch, ktorá sa nachádza len na skok od Kolína, doslova oázu pokoja ako z romantického filmu na vidieku.

Pre oboch to bolo jedno veľké dobrodružstvo. Napriek tomu, že nie sú až tak manuálne zruční a o stavbe ani o záhrade nevedeli nič, výsledok ich projektu s názvom Záhradka č. 7 hovorí o opaku.

Investícia v časoch pandémie

Chatku kúpili počas pandémie v apríli 2020. Zo strachu, že nebudú môcť cestovať, sa rozhodli nájsť si miesto, kam môžu utiecť a užívať si prírodu.

Kúpa chaty nabrala rýchly spád. „Jeden deň som našla inzerát, hneď sme sa tam išli pozrieť, a pretože sa s manželom radi púšťame do vecí, o ktorých vôbec nič nevieme, overili sme si len pár vecí a do týždňa sme boli majiteľmi polorozpadnutej chatky a neudržovaného pozemku plného cesnaku,“ smeje sa Linda.

Rekonštrukcia chatky v záhradkárskej oblasti na kaskádovitom pozemku

Keďže bol pozemok kaskádovitý, ale nie presne tak, ako si to predstavovali majitelia, museli ho upraviť. A tak spevňovali svahy. Zdroj: Amazing Places

Priznáva, že lokalitu vyberali podľa toho, aby to mali čo najbližšie k svojmu bydlisku. „Páčila sa nám však aj záhradkárska kolónia, je to úplne iný svet. Človek tu má pocit, že všetky starosti nechá v meste,“ dodáva.

Dva roky úprav

Chata je po rekonštrukcii a majitelia priznávajú, že bola finančne náročnejšia, ako predpokladali. So stavebnými úpravami začali takmer okamžite.

Spočiatku si mysleli, že za tri mesiace to bude hotové. Realita bola iná a úpravy im trvali skoro dva roky. Čas strávený prácou ani investované financie však vôbec neľutujú. Naopak, ušetrené peniaze, ktoré by inak použili na cestovanie, vložili do toho miesta.

Zrekonštruovaná chatka v záhradkárskej oblasti

Z hlavnej miestnosti sa dá ísť na priestrannú terasu – obľúbené miesto majiteľov na rannú kávu. Zdroj: Amazing Places

Niekoľkonásobne vyšší rozpočet

„Hoci sme si hovorili, že to všetko trvá pridlho, v konečnom dôsledku to bolo pozitívum. Pôvodný rozpočet sa niekoľkonásobne zväčšil a museli sme na to aj zarobiť, “ hovorí sympatická majiteľka.

Všetko bolo pre nich nové. Ako to pri rekonštrukcii býva, stále sa objavovali veci, ktoré museli vyriešiť, a náklady rástli. Zo začiatku sa snažili rozpočet udržať. Zhruba od polovice sme si už povedali, že nemá zmysel počítať to, a už sme len platili a modlili sa, aby to bolo hotové,“ priznáva Linda.

Pohodlná závesná hojdačka pod terasou

Ktorý kút je pre majiteľov najkrajší? Podľa ich slov si užívajú všetko vrátane pohodlnej hojdačky pod terasou. Zdroj: Amazing Places

A s úsmevom dopĺňa: Spätne si s manželom hovoríme, že nebyť pandémie, nemali by sme Záhradku č. 7. Veľa a radi cestujeme a investujeme do zážitkov, no počas covidu sme všetky peniaze investovali do chatky. Doteraz nechápem, ako je možné, že sa to nakoniec takto podarilo, ale podarilo sa a dokonca aj naše manželstvo to prežilo.“ 

Terén prevrátili naruby

Úpravy terénu sa začali súbežne so stavbou, a keďže bol pozemok kaskádovitý, ale nie presne tak, ako si to predstavovali majitelia, museli ho upraviť. A tak spevňovali svahy.

„Celé sme to tam doslova prevrátili naruby,“ hovorí so smiechom majiteľ. Terénne úpravy trvali vyše roka, a hneď ako to bolo možné, začali s výsadbou. Do záhrady si prizvali na pomoc aj odborníka.

Prečítajte si tiež
Ako prirodzene usadiť chatu v teréne, aby sa stala súčasťou krajiny

„Mali sme veľké šťastie na záhradného architekta. To sme si dali poradiť a záhrada je aj vďaka tomu krásna počas celej sezóny. Zakaždým tam niečo kvitne, je nádherne zelená a po dvoch rokoch už krásne vyrastená,“ opisuje Linda. Priznáva, že oni sami záhradu len kosia a polievajú, zvyšok je už v rukách ich záhradníka, ktorý podľa predstáv majiteľov navrhol aj rozmiestnenie a druhy rastlín.

Priestranný altán so sedením v záhradnej časti

Úpravy terénu sa začali súbežne so stavbou a trvali vyše roka. Zdroj: Amazing Places

Živý plot i malinočernice

Ako prvé sa vrhli na živý plot z hrabov, potom nasledovali stromy a trávnik a na záver vysadili svahy. Práca v záhrade je tu však stále a Linda s Ondřejom aj dnes rozmýšľajú, čo sa dá ešte zasadiť.

Aj tento rok už dosadili zopár rastlín. Záhradu majú najmä okrasnú, ale podľa ich slov tu chceli mať aj niečo jedlé. Preto na spodnom svahu vysadili malinočernice, ktoré zrejú od polovice júla až do septembra.

Štýlová zrenovovaná liatinová vaňa a stena zo starých tehál

Štýlovým prvkom v záhrade je aj viac ako 60-ročná liatinová vaňa, ktorú dali majitelia zrenovovať. Staré tehly, ktoré zohnali, nie sú ničím ošetrené a zatiaľ držia dobre.  Zdroj: Amazing Places

Akurát pre dvoch

Chatka je ako „tiny house“, ale podľa majiteľov sa tu človek necíti stiesnene. „Je to taký domček akurát pre dvoch,“ potvrdzuje Linda. Obaja majú radi pohodlie, a preto vybavili chatku tak, aby si tu človek pobyt čo najviac užil.

Viac fotografií nájdete v galérii na konci článku.

Na prízemí je kúpeľňa so sprchovacím kútom a s toaletou, malá chodba a hlavná miestnosť, kde je kuchyňa a pult, ktorý slúži ako jedálenský stôl.

V kuchyni je všetko potrebné – umývačka riadu, vínotéka a kávovar. Z hlavnej miestnosti sa dá ísť na priestrannú terasu. To je obľúbené miesto majiteľov na rannú kávu. Malá spálňa v podkroví očarí svojou romantickou atmosférou. Ubytovanie je vybavené klimatizáciou a podlahovým kúrením.

Interiér zrekonštruovanej záhradnej chaty v Kutlířoch

V hlavnej miestnosti je kuchyňa a pult, ktorý slúži ako jedálenský stôl. Zdroj: Amazing Places

S modrými oknami i dvermi

Chata je zariadená vkusne a prakticky. Atypické modré okná a rovnako modré drevené vchodové dvere vyrobil stolár na mieru spolu s ďalším nábytkom.

Dvojica prezrádza, že pri zariaďovaní nemali žiadneho dizajnéra ani architekta. Všetko si vymysleli sami, podľa svojho vkusu. Najviac inšpirácie im prinieslo práve obľúbené cestovanie a, samozrejme, Instagram a Pinterest.

Spálňa v podkroví záhradnej chatky

Hviezdnu oblohu môžete sledovať priamo z postele v podkroví. Zdroj: Amazing Places

Ktorý kút je najkrajší?

Na otázku, ktorý kút alebo miesto sú tu pre nich najkrajšie, svorne odpovedajú, že to je ťažké povedať.

„Pôvodne sme toto miesto budovali pre seba. Postupom času sme si hovorili, že to občas skúsime prenajímať, a realita je taká, že máme toľko hostí, že sa tam skoro ani nedostaneme. Pokiaľ teda nejdeme upratovať, kosiť alebo zalievať,“ smeje sa Ondřej.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukciu chatky zdržala pandémia. Po dvoch rokoch je všetko hotové a dnes očarí každého, kto má rád moderný dizajn a premyslené detaily

No keď sa im to pošťastí, všetko si užívajú. Hojdačku pod terasou, grilovanie pod pergolou, večernú opekačku či len leňošenie v hojdacej sieti pri bazéne. Keď je extra horúco, osviežia sa vo vonkajšej sprche.

„Vždy sa tešíme, keď sem môžeme ísť aj my sami. Sme veľmi radi, že sa hosťom u nás páči, a myslím, že za takú návštevnosť vďačíme najmä tímu z Amazing Places. A že sa nám podarí niečo také, to by nám ani nenapadlo a stále je to pre nás neuveriteľné. Teším sa, do akého projektu sa pustíme nabudúce,“ uzatvára majiteľka Linda.

Chata Záhradka č. 7

Nehnuteľnosť: Glampingová chata pre dvoch v záhradkárskej kolónii
Komu patrí: Ondřej je majiteľ marketingovej agentúry Future Tales a nadšený zberateľ lega, Linda je choreografka a lektorka tanca.
Lokalita: Kutlíře, ČR

Text: Martina Baumann
Redakčne upravila: Sabína Zavarská
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: chatka rekonštrukcia chaty záhradkárska kolónia
Zdieľať článok
Martin Čurda odporúča: 8 okrasných krov do záhonov, ktoré kvitnú skoroZáhrada

Martin Čurda odporúča: 8 okrasných krov do záhonov, ktoré kvitnú skoro

Štát pripravil mimoriadnu výzvu na obnovu domov postihnutých zemetrasením a krupobitímASB.sk

Štát pripravil mimoriadnu výzvu na obnovu domov postihnutých zemetrasením a krupobitím

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?Urob si sám

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?

Prečo sa vám rosia okná a ako ich pred zimou nastaviť, aby ste ušetrili na vykurovaníUrob si sám

Prečo sa vám rosia okná a ako ich pred zimou nastaviť, aby ste ušetrili na vykurovaní

Diskusia