Postaviť domček na svahu malo svoje úskalia. Výhľad na mesto ukazuje, prečo to majiteľkám stálo za to
Na začiatku bola zabudnutá, neudržiavaná záhrada v rekreačnej časti Plzne. Majiteľovi nedala pokoj, a tak sa rozhodol na zaujímavo položenom svahovitom pozemku postaviť skromný malý domček slúžiaci ako rekreačná chata nielen v lete, ale po celý rok. Zanedbanému miestu vdýchol nový život. Na rozdiel od výsledného efektu a prirodzenosti, s akou dnes domček sedí v záhrade, mal proces svoje úskalia.
Terén ako prednosť, ale aj problém
Svahovité pozemky na jednej strane poskytujú cenné výhľady a rôzne zákutia, ale z hľadiska návrhu a výstavby nie sú pre architektov práve lahôdkou. Majiteľ považoval za rozhodujúci faktor aj rýchlosť realizácie a možnosť využívať domček i záhradu čo najskôr, a tak sa s autormi návrhu (a dnes už realizácie) zhodli na jednoduchých riešeniach prakticky bez nezhôd.
Architekti Irena Šebová a Tomáš Král zvolili podlhovastú formu domu so sedlovou strechou. Umiestnili ho vo svahu tak, aby bolo možné prejsť záhradou bez prekážok. Severnú hornú časť pozemku lemuje frekventovaná pešia trasa. Práve preto sem autori projektu nasadili hustú vegetáciu, ktorá chráni súkromie domácich v záhrade vrátane miesta s najkrajším rozhľadom.
Uprostred záhrady
Nenápadný domček stojí v strednej časti terénu, vďaka čomu majú majitelia súkromie v najväčšej časti záhrady – na juhu pozemku. Z jednej strany je krytá domom, z druhej otvorená smerom k nížine a stále zachováva cenné výhľady do okolia.
Dom s podlahovou plochou len okolo 40 metrov štvorcových pôsobí celistvo zvonku aj zvnútra. Jednoduchá dispozícia prízemia zahŕňa vstup s kúpeľňou, obytný priestor a spálňu. Na spoločenskú miestnosť nadväzuje pergolou krytá terasa, ktorá v lete funguje ako rozšírená obývačka a v zime zachováva pocit priestoru pri pohľade von.
Čo znamená úprimný interiér?
V snahe nekomplikovať a plne podporiť hlavný cieľ projektu, teda zvýrazniť okolitú krásu a krásu prirodzených materiálov, pokračovali architekti aj vnútri. V domčeku chatke sú všetky materiály priznané, pohľadové. Drevo, betón, kameň, kov, keramika, sklo sú skutočné a citlivo použité. Drevo v interiéri zároveň harmonizuje drsnosť chladných materiálov – betónu, tehál i tvárnic.
Motto architektov:
„Väčšina vecí, miest alebo situácií sa môže zmeniť na dobré, len čo tak o nich začneme uvažovať.“
architectureMADE
Nenápadnú bielu stavbu s nápadným hrdzavým vstupným portálom dopĺňa okrem terasy s pergolou a záhrady aj drevostavba domčeka na náradie.
„Želaním majiteľa bolo, aby chatka slúžila nielen od jari do jesene, ale celoročne. Práve preto sme kládli veľký dôraz na konštrukcie, materiály a vybavenie stavby. Obvodové murivo tvoria keramické tvárnice s vnútornou tepelnou izoláciou. Strecha je zhotovená na jednoduchom drevenom krove s titánzinkovou krytinou,“ spresňujú materiálové riešenie architekti zo štúdia architectureMADE.
Domček ako chata s výhľadom
Profil: Rekreačná oblasť v Plzni, ktorej domáci hovoria „na Mikulce“, ponúka krásne výhľady na mesto. Subtílna stavba je dôkazom, že na oddych nepotrebujete veľa, práve naopak. Čím minimalistickejšie a jednoduchšie riešenie, tým intenzívnejšie absorbujete pokoj a vnemy z príjemného okolia.
Kto tu býva: Dve sestry, ktoré rady trávia voľný čas v prírode, prácou v záhrade a najmä v spoločnosti svojich vnúčat.
Autori: Ing. arch. Irena Šebová, Ing. arch. Tomáš Král
Ateliér: architectureMADE, architecturemade.com
Lokalita: Plzeň-Mikulka, Česká republika
Zastavaná plocha: 53 m2
Úžitková plocha: 40 m2
Plocha pozemku: 752 m2
Štúdia: 2016
Realizácia: 2017 – 2020
Text: Sabína Zavarská
Foto: Bc. Matěj Hošek
Zdroj: časopis Môj dom