Zdroj: Miro Pochyba

Domu v centre Trnavy budete vek hádať len ťažko. Nestarnúci dizajn mala rodina ako podmienku

27. 09. 2023
Zdieľať

Ľudia často túžia po úniku z mesta. Táto rodina si vytvorila svoju oázu pokoja, estetiky a zelene priamo pod najznámejšími trnavskými kostolmi.

Sme v úplnom centre Trnavy, na jednej z dvoch najstarších ulíc v meste. Prvá zmienka o Jerichovej ulici je z 13. storočia, keď sem prišiel rád sv. Jána Krstiteľa, ale v mestských pozemkových knihách sa názvy ulíc objavujú až v 16. storočí. Z jednej strany sa pozeráme na staré cirkevné budovy a z poschodia domu uchvacujú výhľady na známe veže mesta. Druhú stranu ulice lemujú radové domy, z ktorých jeden patrí mladej rodine s dvomi deťmi.

„Centrum je vždy centrum, so všetkými výhodami, ktoré k nemu patria. No a my sa skutočne tešíme z miesta, kde bývame. V lete kedykoľvek vybehneme ešte večer do mesta na zmrzlinu, poštu mám tu za rohom, mesto dokonca plánuje rekonštrukciu cirkevných stavieb, ktoré vidíte za múrom cez ulicu. Ak sa to raz podarí, vyrastie z nich moderné kultúrne centrum v zachovanej pôvodnej architektúre, tak držíme palce, nech to vyjde,“ pochvaľuje si majiteľka.

Exteriér domu v Trnave s tmavočervenou strechou a trávnikom pred ním.

Dom sa nachádza v radovej zástavbe v centre Trnavy. Pekným detailom je drevené tienenie okien na kovovej konštrukcii. Zdroj: Miro Pochyba

Dizajn, ktorý nestarne

V čase, keď dom kúpili, nebol práve v obývateľnom stave, a tak Lucia všetko, čo sa dalo, uchovala, ako napríklad dvere a okná, ktoré neskôr použila pri stavbe záhradného domčeka. Ináč dom zbúrali a postavili nanovo podľa návrhu architekta. Stalo sa tak pred šiestimi rokmi a dnes už spokojne môžu konštatovať, že to bolo skvelé rozhodnutie a dom im skutočne sadol.

Prečítajte si tiež
Chcete mať nadčasovú kúpeľňu? Voľte tieto farebné kombinácie

Čo sa týka dizajnu, zadanie pre architekta bolo jednoznačné. Majitelia chceli, aby dom plynulo nadviazal na prostredie, v ktorom sa nachádza. Ďalšia požiadavka znela: nech nie je vidieť, koľko má rokov. To znamenalo vytvoriť dizajn, ktorý nekopíruje aktuálne módne trendy a nie je na ňom vidieť, kedy ho postavili.

Obývacia časť domu so svetlu sedačkou, dreveným stolíkom a kozubom, na ktorom je celoročne vystavený betlehem.

Betlehem sa nad krbom nachádza po celý rok. Sú to vzácne kúsky zberateľskej kolekcie, ktoré majiteľka dostáva od blízkych vždy na sviatok. Zdroj: Miro Pochyba

Stolovanie s výhľadom

Keďže dom začali navrhovať v čase, keď mala dcérka majiteľov iba jeden rok, snažili sa, aby bolo všetko praktické. „Som zástanca praktických riešení, radi trávime čas všetci spolu v našej obývačke spojenej s kuchyňou, nepotrebujeme veľké spálne či množstvo dekorácií. Aj bez nich mám pri upratovaní čo robiť,“ s úsmevom dodáva pani majiteľka.

Prečítajte si tiež
Harmonický interiér rodinného domu v Bratislave splnil očakávania majiteľov. Je nadčasový, pohodlný a nenáročný na upratovanie

Na prízemí vznikol skutočne veľkorysý a úchvatný priestor, ktorý má zvýšený dvojúrovňový strop podporený drevenými trámami, a presklenie pozdĺž celej steny. Rodina raňajkuje, obeduje či večeria vždy s výhľadom do prekrásnej záhrady. Tento priestor je jednoducho sen, čo sa dispozície, dizajnu či atmosféry týka.

Uprostred domu nájdeme funkčný kozub, ktorým doma aj vykurujú. No a keďže sú majitelia vyznávači prírodných materiálov, interiér tvorí najmä kameň a drevo. Strop podporujú drevené trámy, ktoré sú skutočne aj nosné. A napríklad na obklad kúpeľne poslúžil kameň, ktorý mal predtým využitie ako obklad budovy verejného priestoru.

Osemmmiestny drevený jedálenský stôl s výhľadom na záhradu cez presklennú stenu s dverami.

Drevené trámy, ktoré sú v tomto prípade aj nosné, dodajú domu veľmi príjemnú a útulnú atmosféru. Zdroj: Miro Pochyba

A kto je zvedavý na záhradu?

Dom pôsobí harmonicky a útulne, ohromí veľkorysým preskleným riešením v prízemnej časti a neskutočným výhľadom do átriovej záhradky. Tá nie je veľká, ale zmestí sa tam všetko, čo majitelia potrebujú. Navyše pôsobí príjemne romanticky. Má záhradný domček, bazén, vodný prvok. Je krásne rozrastená a skutočne je to taká minioáza uprostred centra mesta.

Prečítajte si tiež
Ako sa býva na križovatke? Dom s modernými i tradičnými prvkami má átrium, záhradu vo svahu aj terasu na garáži

Majitelia prisľúbili, že v lete sa budeme môcť vrátiť a záhradu vám v letných mesiacoch ukázať. Tešíte sa? My veru veľmi.

Neveľká spálňa s manželskou posteľou.

Za posteľou v spálni je dobudovaná polica, ktorá sa mimoriadne hodí do menších priestorov, pretože dizajnovo neruší, ale pritom pôsobí veľmi zaujímavo. Zdroj: Miro Pochyba

 

Dom s nestarnúcim dizajnom

Rozloha: 120 m²
Lokalita: Trnava
Počet izieb: 3

Text: Redakcia
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené trámy nadčasový dizajn okrasná záhrada
Zdieľať článok

Diskusia