Zdroj: Shutterstock

Plesne v izbe najvyššieho bytu? Odborník radí opravu izolácie plochej strechy

10. 11. 2023
Zdieľať

Kondenzácia vody v interiéri a následná tvorba plesní a prasklín, je nebezpečným, no pomerne častým problémom. Naša čitateľka sa s ním stretla v rohoch izby svojho bytu, nad ktorým je už len plochá strecha po výmene strešnej izolácie. Ako riešiť zatekajúcu strechu i vlhké múry v byte, jej odpovedal odborník Mário Ondrejka.

Otázka čitateľky

Obraciam sa na vás s prosbou o pomoc pri riešení nového problému, ktorý vzniká väčšinou v zimnom období. V rohoch izby, ktoré sú v kontakte so stenou s oknom, kondenzuje voda, v dôsledku čoho vzniká pleseň a na spomínanom mieste praská strop.

Bývame v malej dvojpodlažnej bytovke. Nie je to podkrovný byt, ale rožný a najvyšší, nad ktorým sa už nenachádza ďalší byt, ale iba plochá strecha. Keď v minulosti pršalo, tak do bytu zatekalo. Tento problém je už ako-tak vyriešený. Zhruba pred tromi-štyrmi rokmi bola vymenená strešná izolácia. Použité boli izolačné pásy v jednej-dvoch vrstvách.

S pozdravom Jana B.

Stretli ste sa pri stavbe či rekonštrukcii s problémom, ktorý neviete vyriešiť? Napíšte nám na: sommojdom@jaga.sk

Odpoveď odborníka

Pred rozobratím možností, ktoré by mohli spôsobovať váš problém, a ich riešenia by nás zaujímalo, čo myslíte vetou: „Tento problém je už ako-tak vyriešený.“ Ak je strecha opravená len provizórne, stále môže zapríčiňovať vlhkosť v byte. Povedzme si pravdu, bez obhliadky strechy, kontroly odkvapu a merania vlhkosti muriva budeme len prednášať. Ale dovolím si tvrdiť, že izolácia strechy a spoj nad odkvapom môžu byť miestami, cez ktoré podteká voda do konštrukcie strechy.

Prečítajte si tiež
Prečo nám doma vznikajú plesne a ako ich odstrániť

S prihliadnutím na to, že vek stavby odhadujeme na 35 až 40 rokov a predtým tam, predpokladáme, asi nezatekalo, by bola namieste otázka, či sa plesne vyskytovali aj pri starých drevených oknách. Plastové okná totiž podstatne znižujú „prirodzené“ mikrovetranie, s čím sa stretávajú všetci obyvatelia zateplených panelákových domov. Ale poďme po poriadku.

Detail a plesňou zničený strop.

Niekedy treba na odhalenie plesne odlepiť tapetu či oškrabať omietku. Zdroj: Shutterstock

Ploché strechy

Pomocou súčasných technológií už vieme veľmi kvalitne zatepliť a izolovať aj plochú strechu. Pri celkovej prestavbe alebo oprave plochej strechy sa už väčšinou nemusí nosná konštrukcia plochej strechy búrať a vymieňať, lebo na rozdiel od dreveného stropu ostáva železobetónový strop aj po mnohých desiatkach rokov ešte dostatočne únosný, aj keď do strechy občas zatieklo.

Prečítajte si tiež
Čo robiť, keď vás niekto vytápa a ako vysušiť vytopený byt?

Ploché strechy sa riešia ako jednoplášťové alebo dvojplášťové s vetranou vzduchovou vrstvou. Rovnako ako pri obvodovom plášti, aj v tomto prípade platí zásada, že tepelná izolácia sa ukladá z vonkajšej strany nosnej konštrukcie.

Základnú skladbu plochej strechy tvorí nosná vrstva, tepelná izolácia nad ňou a hydroizolácia navrchu ako krycia vrstva. V prípade vyššej relatívnej vlhkosti vnútorného prostredia sa pod tepelnú izoláciu môže vložiť parozábrana. Pred položením novej krytiny zo strešných pásov treba perforovať pôvodnú, aby sa umožnilo odvetranie vlhkosti z nižších vrstiev strešného plášťa.

Pohľad zdola na bytovku s rovnou strechou.

Dnes už nie je problém kvalitne zatepliť a izolovať plochú strechu, Zdroj: Shutterstock

Hydroizolačné materiály

Najbežnejším materiálom na opravu plochých striech sú asfaltované pásy. Ich životnosť by mala byť aspoň 30 rokov. Veľmi vhodné na opravy sú izolácie zo syntetického kaučuku – sú totiž pružné aj pri silných mrazoch. Pri vysokých teplotách sa síce rozťahujú, ale zasa sa vracajú do pôvodného tvaru.

Prečítajte si tiež
Váš tip: „Chcem rekonštruovať strechu. Potrebujem stavebné povolenie?“

Opravu môžeme riešiť aj tak, že si dáme vopred vyrobiť bezškárovú izoláciu strechy na mieru, kde sa spoje robia vulkanizáciou, takže sú bezpečnejšie ako spoje lepené alebo zvárané. Cenovo zodpovedá kaučuková hydroizolácia najkvalitnejším asfaltovaným pásom a jej životnosť je viac ako 50 rokov.

Strešné hydroizolačné fólie z PVC sú určené na hydroizolácie budov s plochou alebo mierne šikmou strechou na stavbách s rôznym využitím. Strešná fólia podľa typu môže byť položená na všetky bežné podklady, a to ako pri novostavbách, tak pri opravách, rekonštrukciách a modernizáciách starších objektov.

Muž pracuje na plochej streche.

Hydroizolácia strechy sa dá riešiť viacerými spôsobmi. Zdroj: Shutterstock

Tepelné mosty

Kde sa na stavbe najpravdepodobnejšie môžu vyskytnúť tepelné mosty? Tepelné mosty sú miesta, ktoré sú chladnejšie, ako je teplota v okolí, preto na nich rada kondenzuje voda, a teda môžu vznikať plesne. Pri relatívnej vlhkosti 50 % a teplote vzduchu 20 °C bude para kondenzovať na povrchoch chladnejších ako 9,4 °C.

Čo dodať na záver? Na tomto probléme vidieť, že jeden následok môže mať aj viacero príčin, čo sťažuje možnosť odstránenia pravej príčiny.

Prečítajte si tiež
Máte na terase klzkú podlahu? Odborník radí tri spôsoby, ako problém vyriešiť

Odporúčanie odborníka

Jednoznačne zmerať vlhkosť muriva, odstrániť vypraskanú omietku, aplikovať protiplesňový náter (berte to však len ako dočasné riešenie) a odborne skontrolovať izoláciu na streche – celú, aj ten najmenší detail. Samozrejmé je, že takú dôležitú rekonštrukciu, akou je oprava strešnej izolácie, zveríme do rúk firme, ktorá má na montáž odporúčanie od výrobcu izolačného systému.

Text: Mario Ondrejka, ech-cm.sk, Stanislav Botur
Foto: Shutterstock, archív firiem
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: izolácia strechy odstránenie plesní odstránenie vlhkosti vlhnutie muriva
Zdieľať článok
Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiťUrob si sám

Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiť

Prečo vám zateká cez strechu a ako tomu zabrániť? Väčšinou sú za tým tieto poruchyUrob si sám

Prečo vám zateká cez strechu a ako tomu zabrániť? Väčšinou sú za tým tieto poruchy

Záhradkársky zlepšovák: Takto vytvoríte odtokové otvory pre sadenice bez zápachu a rizika premokreniaZáhrada

Záhradkársky zlepšovák: Takto vytvoríte odtokové otvory pre sadenice bez zápachu a rizika premokrenia

Československá architektúra v kinách: Premiéru bude mať dokument venovaný osobnostiam a oceňovaným dielamASB.sk

Československá architektúra v kinách: Premiéru bude mať dokument venovaný osobnostiam a oceňovaným dielam

Diskusia