Pri rekonštrukcii podkrovia nezabudnite na túto vec. Ročne vám môže ušetriť vyše 300 eur
Popri náraste cien energií je určite namieste zamyslieť sa nad rekonštrukciou domu či bytu tak, aby bolo výsledkom úspornejšie bývanie. Ak sa chystáte zobytniť alebo zrekonštruovať podkrovie, určite sa oplatí investovať do izolácie. Správne nainštalovaná kvalitná izolácia strechy vám pomôže ušetriť ročne viac ako 300 eur.
Samozrejme, rekonštrukcia si na začiatku vyžaduje väčšie výdavky, no počas 40-ročnej životnosti sa určite vrátia aj niekoľkonásobne. Dôležitosť izolácie je ľahko vysvetliteľná. Teplo z našich vykurovacích sústav stúpa a uniká cez strechu. Izolácia podkrovia dokáže toto teplo udržať, vďaka čomu pomáha výrazne znížiť účty za kúrenie.
Aké výhody prináša?
Inštalácia izolácie podkrovia pomôže udržať váš dom v teple a znižuje celkovú spotrebu energie. Navyše chráni váš majetok pred poškodením. Správne nainštalovaná izolácia podkrovia okrem udržiavania tepla v kombinácii s vhodným vetraním strechy bojuje proti hromadeniu kondenzácie a vlhkosti, ktorá je zdrojom mnohých problémov. Takto chránite nielen veci v podkroví, ale aj samotnú konštrukciu.
Ďalším plusom je, že prispejete k skvalitňovaniu životného prostredia. Možno neviete, že v súčasnosti 14 percent uhlíkových emisií pochádza z vykurovania domov. A čo viac, inštalácia izolácie podkrovia zvýši energetickú úspornosť domu a jeho potenciálnu hodnotu. Ak v budúcnosti zvažujete predaj domu, je to veľké plus.
Náš tip
Izolácia podkrovia znižuje hlučnosť, čo je veľmi užitočné, ak nemáte práve najtichších susedov, respektíve ak váš dom stojí pri rušnej ceste.
Aké typy izolácie existujú?
Materiálom číslo jeden je sklenená minerálna vlna vyrobená zo sklolaminátu. Používa sa ako takzvaná plošná izolácia. Sklo je zahrievané na vysokú teplotu, roztaví sa a rýchlo sa točí, aby vznikli jemné vlákna. Výborne sa hodí na montáž medzi trámy podkrovia.
Minerálna vlna vzniká tavením rozdrvenej horniny pri vysokej teplote 1 600 °C. Keďže v nej prevláda čadič, hovoríme jej aj čadičová vata. Je to veľmi efektívny a cenovo dostupný materiál.
Ďalším typom voľnej izolácie je celulózové vlákno vyrobené z recyklovaného materiálu. Jednou z jeho výhod je nízka hmotnosť. Je výborné na vyplnenie kútov a štrbín. Hodí sa aj na doplnenie už existujúcej izolácie v podkroví.
Okrem uvedených typov existujú tri hlavné druhy tuhej izolácie: PIR/PUR dosky, fenolové dosky a EPS dosky. Zoženiete ich v rôznych veľkostiach a hrúbkach a sú ideálne na izoláciu šikmých striech, špeciálne pri rekonštrukcii a zobytnení podkrovia.
Izolácia z reflexnej fólie je vyrobená striedaním tenkých roliek hliníkovej fólie s vrstvami penovej výplne. Ponúka dobrú úroveň izolácie aj napriek tomu, že materiál je tenší ako iné typy.
Ak hľadáte úplne prírodný materiál bez chemikálií, môžete siahnuť po izolácii z ovčej vlny, ktorá má vynikajúcu tepelnú účinnosť. Zabraňuje chemikáliám vstúpiť do prostredia vašej domácnosti, ľahšie sa inštaluje a je vhodná na izoláciu medzi trámy v strešnom priestore.
Ďalším prírodným typom je izolácia Thermo-Hemp, ktorá sa vyrába v ekologickom prostredí citlivým spôsobom bez použitia pesticídov a chemikálií. Ako už názov napovedá, je vyrobená z konopy a často sa inštaluje medzi krokvy a trámy strechy a podkrovia.
Koľko materiálu potrebujete?
To, koľko materiálu budete na izoláciu strechy či podkrovia potrebovať, závisí od podkrovného priestoru a typu izolácie, ktorú si vyberiete. Pravidlo je, že čím hrubšia izolácia, tým väčšia úspora energie. Izolácia podkrovia v novostavbách by mala mať minimálnu hrúbku 270 mm.
Ak modernizujete starší dom, je vhodné pôvodnú izoláciu strechy rozšíriť na túto hrúbku. Samozrejme, ak je stará ešte funkčná. Dobrým materiálom na takéto riešenie je multifólia, ktorá ponúka rovnaké izolačné výhody ako plošná izolácia, ale so zníženou hrúbkou. Pri každom materiáli dodržiavajte výrobcom odporúčaný postup inštalácie.
Kedy musíte izoláciu vymeniť?
Ak máte dobre zaizolovaný dom a napriek tomu stále cítite chlad, skontrolujte, či je izolácia v podkroví správne namontovaná. Presvedčte sa, či nie je na niektorých miestach poškodená. Ak je v dobrom stave, ale nemá dostatočnú hrúbku, jednoducho pridajte navrch ďalšiu vrstvu izolačného materiálu.
Ak je však poškodená alebo nie je správne nainštalovaná, najlepšie urobíte, keď izoláciu kompletne vymeníte za novú, kvalitnejšiu.
Podčiarknuté a zrátané
Kvalitným zateplením šikmej strechy získate nielen tepelnú ochranu a úsporu energie, ale aj ochranu proti hluku. Izolácia zabraňuje prehrievaniu podkrovia, chráni dom pred vlhkosťou a výskytom plesní, eliminuje vznik tepelných mostov. Ďalším bonusom je požiarna ochrana, mechanická odolnosť, ochrana životného prostredia a dnes tak často spomínaná trvalá udržateľnosť.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom