Zdroj: KatarzynaBialasiewicz/iStock

6 praktických tipov, ako šetriť miesto v malých bytoch a vytvoriť z nich pohodlné bývanie

02. 01. 2024
Zdieľať

Kompaktné bývanie nemusí znamenať kompromis v pohodlí či štýle. S kreatívnym prístupom môže byť aj malý byt útulný, funkčný a pôsobivý. Nechajte sa inšpirovať nápadmi na šikovné interiérové riešenia a pretvorte svoj malý domov na príjemný priestor s veľkým šarmom.

Pri zariaďovaní kompaktnej domácnosti je efektívne využitie každého centimetra nevyhnutnosťou pre vytvorenie štýlového a pohodlného domova. Každý kúsok priestoru vášho bývania musí mať svoj účel a zároveň potrebujete nájsť rovnováhu medzi funkčnosťou a estetikou.

Tradičné usporiadanie priestoru, ktoré poznáte z rodinných domov či väčších bytov, musí byť pretransformované a premyslené. Dôležitá je predstava, ako by mali jednotlivé funkcie bývania na seba nadväzovať. Hlavným cieľom je štýl a pohodlie pri zachovaní funkcionality a praktickosti. Tu je zopár tipov, ako to dosiahnuť:

1. Multifunkčnosť a zónovanie

Vytvorte multifunkčné miestnosti, ktoré budú slúžiť viacerým účelom. Napríklad kombinujte pracovňu s obývačkou či jedálňou, alebo obývačku so spálňou. Aj keď máte len jeden veľký priestor, rozdeľte ho na funkčné zóny. Umiestnením nábytku a doplnkov môžete vytvoriť odlišné oblasti pre spánok, relaxáciu a prácu. Práve toto zónovanie dodá vášmu bývaniu organizovanosť a prehľadnosť.

Malá miestnosť v byte s kuchynskou linkou, jedálenským stolom a sedačkou so stolíkom.

Ak keď v malých bytoch nie je možné zariadiť si obývačky, jedáleň či pracovňu v samostatných izbách, oddelenosť môžete vytvoriť zónovaním. Zdroj: iStock

2. Úložné riešenia

V kompaktnom byte je dôležité efektívne využiť priestor na odkladanie. Vytvorte úložné priestory, ktoré sú skryté alebo zabudované do nábytku. Posteľ s úložným priestorom, vysoké regály, závesné police alebo výsuvné boxy pod nábytkom môžu poskytnúť dostatok miesta na uskladnenie vecí a minimalizovať neporiadok.

Pri využití vertikálneho priestoru môžete získať úložný priestor bez toho, aby ste obetovali hodnotnú plochu na podlahe. Takto môžete mať uložené knihy, dekorácie či ďalšie predmety a zároveň sa vyhnete dojmu preplnenosti.

Obývačka spojená s pracovňou v malom byte.

Pri vyváraní úložných priestorov nezabudnite ani na miesto pod stropom. Býva síce vysoko, ale pri malých bytoch určite oceníte každý centimeter. Zdroj: iStock

3. Modulárny a multifunkčný nábytok

Pri kompaktnom bývaní je každý centimeter dôležitý. Vyberte si modulárny nábytok, ktorý je flexibilný a prispôsobivý. Môžete k nemu pridávať či odoberať jednotlivé prvky, a tak reagovať na aktuálne potreby. Rovnako aj rozkladacie pohovky, skladacie stoly či skladacie stoličky vám umožnia prispôsobiť si interiér podľa aktuálnych potrieb a zároveň ušetriť priestor, keď nie sú používané.

Prečítajte si tiež
Malý dom pri rybníku so saunou: Ako to vyzerá, keď sa mladý pár presťahuje z ruchu mesta na vidiek

4. Minimalizmus a organizácia

V prípade kompaktného bývania určite platí heslo „menej je viac“. Minimalistický dizajn a poriadok vytvoria nepreplnený a prehľadný interiér. Ak chcete vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru, vyberte si nábytok s čistými líniami, prípadne aj priehľadný. Zamerajte sa na jednoduché doplnky a ponechajte si len nevyhnutné veci.

Pridajte do interiéru prírodné prvky, ako sú rastliny či drevo. Tie prispejú k príjemnej atmosfére a priestor zútulnia.

Časť malej obývačky v minimalistickom štýle so sedačkou, taburetkou, stolíkom a vešiakovou stenou.

V malých priestoroch stavte radšej na minimalizmus a dobrú organizáciu vecí, vyhnete sa tak pocitu preplnenosti priestoru. Zdroj: iStock

5. Správne osvetlenie

V malej domácnosti môže dobre umiestnené osvetlenie vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru. Dobre osvetlený a esteticky príjemný priestor možno dosiahnuť kombináciou hlavného, funkčného a dekoračného osvetlenia.

Ak chcete získať viac priestoru na podlahe a na stole, zamerajte sa na nástenné a závesné svietidlá. Pomocou stmievačov môžete upraviť osvetlenie podľa svojich potrieb a nálady.

Časť minimalisticky zariadeného malého interiéru s kuchynksou linkou, stolom a sedačkou.

Závesné a nástenné svietidlá vám ušetria priestor na podlahe. Zdroj: iStock

6. Posuvné a sklenené dvere

Tradičné krídlové dvere, otvárajúce sa do priestoru, môžu zaberať veľa miesta. Nahraďte ich posuvnými dverami zo skla, ktoré vytvoria pocit vzdušnosti, alebo dverami so zrkadlovým povrchom, ktorý priestor opticky zväčšia.

Prečítajte si tiež
Láska k prírode ich priviedla k útulnému bývaniu v korunách stromov. V nevšednej chatke našla dvojica svoje šťastie

Zariaďovanie kompaktného bývania je výzvou, ale zároveň aj príležitosťou pre kreatívny a inteligentný interiérový dizajn. Nebojte sa experimentovať a prispôsobiť svoj byt tak, aby vyhovoval vašim potrebám a zároveň vytváral príjemné prostredie pre relax či prácu.

Text: Daša Barková
Foto: iStock

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: malá obývačka malý byt malý dom multifunkčné zariadenie úložné priestory
Zdieľať článok
Ako udržať v dielni poriadok? Praktický úložný systém na stenu si môžete vyrobiť aj z paletyUrob si sám

Ako udržať v dielni poriadok? Praktický úložný systém na stenu si môžete vyrobiť aj z palety

Podkrovný byt s odhalenými tehlovými múrmiDom z tehly

Podkrovný byt s odhalenými tehlovými múrmi

Úložný systém, ktorý vám pomôže využiť potenciál stien v dielni alebo garážiUrob si sám

Úložný systém, ktorý vám pomôže využiť potenciál stien v dielni alebo garáži

Nožnice majte poruke aj počas zimy. Tieto rastliny vám budú za rez vďačnéZáhrada

Nožnice majte poruke aj počas zimy. Tieto rastliny vám budú za rez vďačné

Diskusia