Zdroj: Karolína Matušková

Neuveríte, čo majú v obývačke! Pre nekonvenčný pár bol vlastný byt priestorom na experimenty

14. 08. 2023
Zdieľať

Mladý pár, ktorý tvorí architekt a výtvarníčka, si v pražskej štvrti Nusle vyhliadol byt v historickej zástavbe z prvej polovice 20. storočia. Dispozícia nevyhovujúca moderným potrebám si vyžiadala kompletnú rekonštrukciu.

Najväčšou izbou v pôvodnom byte bola dlhá, ale úzka miestnosť s oknami do ulice. Po rekonštrukcii z nej vznikli tri celky – spálňa, kúpeľňa so sprchovacím kútom a malá knižnica. Nová priečka medzi spálňou, knižnicou a kúpeľňou je celá vymurovaná zo sklenených tvárnic. Vďaka tomuto riešeniu sa kúpeľňa uprostred bytu dočkala presvetlenia denným svetlom.

Cez chodbu s knižnicou zároveň prestupuje svetlo zo spálne ďalej do stredu dispozície. Sklenené tvárnice nie sú číre, ale pieskované. Vďaka tomu zabezpečujú dostatok svetla a zároveň súkromie v kúpeľni.

Múry zo sklenených tvárnic - Originálny historický byt v Prahe

Múry zo sklených tvárnic priniesli svetlo aj do stredu dispozície. Zdroj: Karolína Matušková

Zo stiesnených miestností jedna veľká

Smerom do dvora boli orientované síce pokojné, ale veľmi stiesnené miestnosti. Po premene tvoria jeden veľký obytný priestor. V oblasti zádveria prekvapí praktická kuchyňa.

Priečku, ktorá pôvodne stála medzi zádverím a novovzniknutou obývačkou, nahradil kuchynský ostrovček. Výsledkom je pre byt veľký 62 metov štvorcových až netypicky vzdušný interiér, do ktorého vstúpite priamo z chodby domu.

Kombinácia pôvodného historického interiéru bytu so súčasnými elementmi

Hoci má interiér nepopierateľný experimentálny náboj, vznikol citlivou kombináciou pôvodného historického interiéru so súčasnými elementmi. Zdroj: Karolína Matušková

Staré dvere z demolácie, podlahy z dreva

Pôvodné dvere bytu sa nezachovali, autorom rekonštrukcie sa však podarilo získať podobne staré dvere z demolácie v Brne. Osadili ich do sklenenej priečky medzi knižnicou a spálňou a aj na WC. Upravené steny bytu majú decentnú fľakatú textúru.

V spálni sa podarilo zachovať pôvodnú podlahu, dosky sú zbrúsené a navoskované. V chodbe a v obývačke je nová podlaha z dubového dreva, takisto voskovaná. Podlahu predsiene a kuchyne pokrýva veľkoformátová dlažba so špecifickou textúrou liateho betónu. Špecialitou je podlaha na WC vytvorená zo zvyškov pôvodnej dlažby doplnených betónovou stierkou.

Prečítajte si tiež
Videli ste už originálnejší byt? Hýri farbami, prekvapí dispozíciou a neobvyklými riešeniami

Kam skryli úložné priestory?

Aby mal pár dostatok úložných priestorov, využili miesto na stene nad linkou. Neštandardne vysoké kuchynské skrinky v hornej časti ukrývajú sezónny úložný priestor pre celý byt.

Aj priestor nad toaletou, ktorý je prístupný z kuchyne, sa využíva ako sklad. Z dizajnového hľadiska tvorí kuchyňa optický celok s podlahou – kuchynská linka s pracovnou doskou sú v čierno-sivej farebnosti.

Praktická čierno-biela kuchyňa v originálnom byte v Prahe

Praktická čierno-biela kuchyňa Zdroj: Karolína Matušková

Skriňa s dverami z pozinkovaného plechu

Najvýraznejším prvkom bytu je atypická jeden meter hlboká šatníková skriňa. Prekvapuje totiž dverami z galvanicky pozinkovaného plechu s efektom olejovej škvrny. Tento efekt a jeho farebnosť sa menia počas dňa i podľa množstva a spôsobu osvetlenia v miestnosti.

Možno si myslíte, že táto paráda po čase omrzí a bude pôsobiť skôr rušivým dojmom, ale opak je pravdou. Pohľad na plechovú stenu je veľmi upokojujúci. Farebne ladí s drevenou podlahou a odrazivosť plechov presvetľuje inak tmavý roh bytu. Hrubosť povrchu plechov, nepresnosti a škrabance z výroby vo fabrike vnášajú do interiéru príjemný industriálny akcent,“ tvrdia o tomto jedinečnom kuse nábytku autori rekonštrukcie a majitelia bytu zároveň.

Originálna skirňa obložená tónovaným zrkadlom

Originálna skriňa je zo strany kuchyne obložená tónovaným zrkadlom, ktoré čiastočne plní funkciu klasického zrkadla pri vstupe do bytu.  Zdroj: Karolína Matušková

Potrubie obliekli do umeleckých šiat

Problémom, ktorý bolo treba po zmene dispozície vyriešiť, bolo vodovodné a odpadové potrubie v rohu novovzniknutej obývacej izby.

„Rozhodli sme sa nezamurovať ho do šachty, ale zakryť na mieru ušitou a umelecky riešenou tzv. turnýrou. Nielenže zaberá menej miesta v obývačke než klasicky vymurovaná alebo sadrokartónová šachta, ale mení inak rušivý prvok dispozície na originálne umelecké dielo,“ opisujú skutočne nevšedné riešenie majitelia bytu.

Originálne prvky v zrekonštruovanom byte v historickej zástavbe v Prahe

Byt prekvapuje nielen dostatkom svetla, ktoré v pôvodnom nebolo, ale najmä originálnymi nápadmi tvorivého páru. To, čo v ich byte uvidíte, nenájdete nikde inde. Zdroj: Michal Janků

„Stavebná priezvučnosť tohto riešenia navyše vnáša do interiéru vytúžený akustický prvok. Pri vypúšťaní vane alebo práčky susedov nad nami máme v obývacej izbe príjemný biely šum tečúcej vody. Nie je to nijako rušivé, skôr upokojujúce,“ dodávajú na záver.

Byt architekta a výtvarníčky

Nehnuteľnosť: byt v historickej zástavbe z prvej polovice 20. storočia v pražskej štvrti Nusle
Kto tu býva: nekonvenčný pár, ktorý tvorí výtvarníčka a architekt
Autori: architektonický ateliér COLLARCH, www.collarch.cz
Lokalita: Praha 4 – Nusle, Česká republika
Plocha: 62 m2
Realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská 
Foto: Karolína Matušková, Michal Janků, COLLARCH
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: historický byt rekonštrukcia bytu sklobetón zmena dispozície
Zdieľať článok
Ako zrecyklovať staré železo a vyrobiť si z neho pekné záhradné dekorácieUrob si sám

Ako zrecyklovať staré železo a vyrobiť si z neho pekné záhradné dekorácie

Je čas prebúdzať zazimované muškáty! Ako postupovať, aby vás aj tento rok odmenili hustým rastom a bohatým kvitnutímUrob si sám

Je čas prebúdzať zazimované muškáty! Ako postupovať, aby vás aj tento rok odmenili hustým rastom a bohatým kvitnutím

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?Urob si sám

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?

Od tradičnej polievky po zaváranie: 4 vynikajúce recepty z kyslej kapustyUrob si sám

Od tradičnej polievky po zaváranie: 4 vynikajúce recepty z kyslej kapusty

Diskusia