Zdroj: Andrius Stepankevičius

Základom premeny podkrovného bytu sa stal priestor bez akýchkoľvek priečok, dverí a stereotypov

15. 07. 2021
Zdieľať

Predstavujeme vám podkrovný byt s neveľkou plochou 64 metrov štvorcových, ktorý autori premenili na miesto plné šarmu, skla, svetelných odrazov a zrkadlenia. Netradičných riešení je tu hneď niekoľko.

Litovskí architekti z ateliéru YCL studio obľubujú riešenia, ktoré na prvý pohľad zaujmú. Nedávno sme vám predstavili ich čiernobiely byt Origami, teraz sme siahli hlbšie do minulosti.

Prečítajte si tiež
Malý byt ako poctivo poskladané origami. Čo dokáže protiklad čiernej a bielej?

Pôvodne tmavý podkrovný priestor, ktorý bol sám o sebe veľmi ťažko využiteľný, premenili na nezvyčajný obytný priestor. Nachádza sa v centre mesta Vilnius a je plný originálnych riešení. Všetky vedú k finálnej elegancii a pocitu luxusu. Základom premeny je priestor bez akýchkoľvek priečok, dverí a stereotypov. Úplne nevšedné miesto, slúžiace na neobvyklý život. Nakoniec, ani pôdorys tohto bytu nie je typický – jedna stena obdĺžnika je výrazne zošikmená.

Chodba do podkrovného bytu

Do podkrovného priestoru vstúpite cez dlhú chodbu. Po pravej strane sa nachádza hygienické zázemie. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Otvorený priestor, posteľ za krbom

Do podkrovného priestoru vstúpite cez dlhú chodbu, v malom okne na druhej strane sa zračí historický kostol. Po pravej strane sa nachádza hygienické zázemie, po ľavej šikmá stena, na ktorú sú umiestnené viaceré funkcie. Pri vchode je to odkladací a úložný priestor, ktorý smerom ďalej prechádza do kuchynskej linky. Ocitnete sa v otvorenom priestore, ktorý zahŕňa všetky funkcie, vrátane jedálne, obývačky i spálne. Dvojposteľ je od ostatných častí bytu oddelená len bielou stenou, ktorá zahŕňa obojstranný krb i televízor.

Krb v strede podkrovného bytu

Otvorený priestor zahŕňa všetky funkcie, vrátane jedálne, obývačky i spálne. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Lesklý nábytok, tmavá podlaha, osvetlené trámy

Hlavný kontrast dosiahli architekti tmavou drevenou podlahou v kombinácii s bielou omietkou a lesklým bielym nábytkom. Ťarchu šikmých stropov, ktoré kedysi celý priestor dusili sa podarilo zľahčiť okrem bielej farby aj drevenými krovmi s nápaditým osvetlením. Napriek malým oknám je v celom priestore dostatok svetla.

Prečítajte si tiež
Premena bytu v podkroví obytného domu na pokojný a kultivovaný priestor

Prirodzené svetlo znásobujú použité zrkadlá, sklo a lesklé prvky, vrátane nábytku. Všimnite si svietidlá nad posteľou a v kúpeľni, ktoré pripomínajú šperky. Po celom obvode interiéru sú inštalované minimalisticky úložné priestory.

Lesklá biela kuchyňa a tehlová stena

Kuchyňa. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Zrkadlový pilier a výstava tenisiek

Na mieste, kde sa chodba otvára do obytného priestoru, stojí pilier oblečený do zrkadla. Atmosféru v interiéri dotvára podsvietenie za kuchynskou linkou, za ktorou autori premeny ponechali odhalenú tehlovú stenu. Za povšimnutie stojí hra tvarov a materiálov v kúpeľni, ktorá tiež do značnej miery využíva zrkadlenie a priezračnosť skla. Určite vám neujde podsvietená výstava tenisiek, umiestnených za sklom po celej dĺžke jednej steny.

Skryté úložné priestory v podkrovnom byte

Po celom obvode interiéru sú inštalované minimalisticky úložné priestory. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Ako svoju prácu opisujú samotní architekti?

„Ako súčasť novej generácie litovských architektov využívame naše medzinárodné skúsenosti na to, aby sme obohatili a posilnili miestnu architektúru, a tiež na šírenie medzinárodného povedomia. YCL studio vytvára jedinečný dizajn a nápady pre investície a vývoj. Tvoríme všetko – od domácich interiérov a budov až po rozsiahlu zástavbu – kombinujeme inovácie, plánovanie a dizajnérske nápady, aby boli miesta príjemnejšie, pútavejšie a atraktívnejšie,“ takto charakterizujú svoj prístup k zadaniam architekti z YCL studia.

Prečítajte si tiež
Jedinečný podkrovný byt v Bratislave prekvapuje zimnou záhradou v centre dispozície

DO apartment

Architektonický ateliér: YCL studio
Autori: Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis, Rokas Kontvainis
Lokalita: Vilnius, Litva
Podlahová plocha: 64 m2
Realizácia: 2015

Sabína Zavarská
Foto: Andrius Stepankevičius

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bývanie v podkroví dizajnový nábytok malý byt otvorený priestor podkrovné byty úložné priestory zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia