Zdroj: Mikhailov Studio/Shutterstock

Návod krok za krokom: Ako vyriešiť problém s radiátorom, ktorý nehreje a vydáva zvláštne zvuky?

22. 02. 2024
Zdieľať

Počuli ste z vašich radiátorov pri zahrievaní v poslednej dobe zvláštne zvuky? Všimli ste si, že sú zariadenia na niektorých miestach o čosi chladnejšie? Máte pocit, že z radiátora prúdi do bytu menej tepla ako predtým? Ak ste si na tieto otázky odpovedali áno, je možné, že váš radiátor treba odvzdušniť.

Radiátor, ktorý potrebuje odvzdušniť, má vo svojich častiach zachytený studený vzduch. Ten sa pri jeho odvzdušnení nechá z vykurovacieho telesa uniknúť, čím sa zvýši výkon jeho vyhrievania. Takto tiež zbavíte radiátor nepríjemných zvukov hrkotania či bublania a v neposlednom rade vám odvzdušnenie ušetrí peniaze za vykurovanie.

Príčiny nedostatočného vykurovania radiátora

Nie je ničím nezvyčajným, že si do vykurovacieho systému v prevádzke nájde cestu vzduch. Ten bráni cirkulácii vody v telese, ktorého výkon sa postupne znižuje a pri prechode vzduchu vydáva nežiaduce zvuky.

Prečítajte si tiež
Platíte za energie príliš veľa? 10 tipov, ako doma udržať teplo a ušetriť na vykurovaní

V praxi to tiež znamená, že kúrenie treba nechať zapnuté dlhšie, aby sa miestnosť vyhriala. Tým sa zvýši spotreba energie a teda aj suma, ktorú za vykurovanie napokon zaplatíte.

Okrem toho kyslík vo vzduchu môže byť príčinou korózie radiátora, ktorá vedie k vzniku nečistôt a poruchám tesnenia vykurovacieho telesa. Odporúča sa preto pravidelné odvzdušnenie radiátora.

Žena rukami skúša teplotu radiátora.

Ak má radiátor na rôznych miestach rôznu teplotu, zrejme ho bude treba odvzdušniť. Zdroj: Shutterstock

Vzduch v radiátore je len jednou z viacerých príčin spôsobujúcich nedostatočné vyhrievanie radiátora. Ako však odlíšiť či nejde o iný problém? 

  • Ak máte v dome či byte viacero radiátorov a všetky sú studené alebo vlažné, tento problém poukazuje na nefunkčný vykurovací systém. Problém môže byť spôsobený aj nahromadením kalu alebo sedimentu.
  • Ak sa vám pod radiátorom hromadí voda, vyhrievacie teleso netesní. Skúste vypnúť kúrenie a utiahnuť maticu(e) na vstupnom ventile, prípadne vymeniť tesnenie.
  • Ak vaše radiátory na horných poschodiach nehrejú a na spodnom áno, váš vykurovací systém nemusí pracovať pri dostatočne vysokom tlaku, prípadne máte slabé obehové čerpadlo, a tak sa horúca voda na horné časti domu nemôže dostať.

Ak ste tieto možnosti vylúčili, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o zavzdušnenie radiátora.

Kedy odvzdušniť radiátor?

  • na začiatku vykurovacej sezóny
  • keď na radiátore objavíte studené miesta alebo vydáva zvláštne zvuky
  • z preventívnych dôvodov kedykoľvek počas vykurovacieho obdobia
  • staršie zariadenia podľa potreby aj niekoľkokrát do roka. 

Odvzdušňovanie v dome a v byte

S odvzdušnením v dome s ním začnite na najnižšom poschodí a postupne smerujte k vyšším poschodiam. V byte je však tento proces o čosi komplikovanejší.

Prečítajte si tiež
Váš tip: Som nespokojný s vyúčtovaním. Ako zmeniť rozpočítanie nákladov na vykurovanie?

Príčinou je umiestnenie ventilu na najvyššom poschodí, a preto aj keď odvzdušnenie vykonajú obyvatelia tohto poschodia, je potrebná spolupráca všetkých obyvateľov bytového domu. Ideálne je, ak sú v rovnakom čase naplno otvorené termoregulačné hlavice všetkých radiátorov v línii nad sebou. Vzduch tak má možnosť vystúpiť od najnižšieho poschodia po najvyššie.

Ak by termoregulačné hlavice neboli dostatočne otvorené, vzduch by mohol uviaznuť v zatvorenom radiátore. Po otvorení by ďalej prechádzal systémom.

Človek zachytáva do handry vodu z ventilu radiátora.

Správne odvzdušňovanie v bytovkách môže byť zložitejšie ako v rodinných domoch. Zdroj: Shutterstock

Čistenie radiátora

Pred samotným odvzdušnením radiátor ešte vyčistite. Ak má zariadenie kryt, najprv ho odstráňte pomocou skrutkovača. Pod radiátor položte fóliu alebo staršie oblečenie, ktoré možno zašpiniť. 

Vonkajšiu plochu vykurovacieho telesa stačí utrieť vlhkou handričkou. Nečistoty umiestnené medzi rebrami vám zas pomôže vyčistiť fén alebo vysávač, prípadne špeciálna kefa na čistenie radiátorov a mydlo.

Hrubú špinu pomôže odstrániť fén, ktorého vzduch nasmerujte zdola nahor. Medzipriestory dočistite kefou a termoregulačnú hlavicu jemnou handričkou. Na konci čistenia môžete ešte všetky dostupné miesta umyť mydlovou vodou a osušiť handrou. 

Človek s rukou v gumenej rukavici utiera handričkou radiátor.

Čistý a odprášený radiátor bude miestnosť lepšie vyhrievať. Zdroj: Shutterstock

Postup odvzdušnenia radiátora

Pri odvzdušňovaní radiátora budete potrebovať tieto nástroje: 

  • kľúč od radiátora na otvorenie ventilu (dá sa zaobstarať v železiarstve)
  • vedro a savú handričku (keďže z radiátora bude unikať voda)
  • rukavice (chránia ruky pred horúcimi povrchmi).

Pri odvzdušnení radiátorov postupujte takto:

  1. Najprv vypnite kúrenie a nechajte radiátory vychladnúť, predídete tak popáleniu v prípade úniku horúcej vody alebo pary. Uistite sa, že je vypnutý aj systém ústredného kúrenia. Všetky termostatické ventily nechajte otvorené. 
  2. Nájdite radiátorový ventil (malý kruhový otvor so štvorcom vnútri), ktorý zväčša býva v hornej časti vyhrievacieho telesa. Podeň umiestnite vedro a handričku tak, aby ste stenu ochránili pred striekajúcou vodou. Na ruky si nasaďte ochranné rukavice. 
  3. Do otvoru vložte kľúč a otvorte ním ventil pomalým otáčaním proti smeru hodinových ručičiek tak, aby začal unikať vzduch. Stačiť by mala asi štvrť až pol otáčky. Keď budete počuť syčanie vzduchu, v otváraní ventilu už nepokračujte, inak riskujete väčší únik vody.
  4. Po čase začne z ventilu spolu so vzduchom unikať aj voda. Často máva nevábnu farbu, spôsobenú hrdzou alebo kalom vnútri systému, preto je vhodné chrániť pred zašpinením okrem stien a podlahy aj seba. Ak prskanie prestane a von vyteká už iba voda, môžete ventil zavrieť. Neuťahujte ho však príliš natesno, aby sa nepoškodil.
  5. Postup opakujte aj v prípade ďalších radiátorov. Ak si nie ste istí, či potrebujú odvzdušniť, zistíte to tiež pootvorením ventilu. Ak nezasyčí, odzvdušnenie nepotrebuje.
  6. Po odvzdušnení nastavte kotol tak, aby kúril, ako má. Ak zo systému uniklo väčšie množstvo vody, treba ju doplniť. Podarí sa vám to pomocou plniacej slučky, ktorá je pripojená k hlavnému prívodu vody. Skontrolujte aj hodnotu tlaku, ktorá by sa mala pohybovať medzi jedným až dvoma barmi. Až keď je všetko v poriadku, zapnite obehové čerpadlo. Ak kotol nechcete kontrolovať sami, prípadne nemáte s dopĺňaním vody do systému skúsenosti, zavolajte servisného technika. 
Človek v rukaviciach zachytáva vodu z ventilu radiátora do pohára.

Po odvzdušnení skontrolujte, či z vykurovacieho systému neuniklo priveľa vody. Ak áno, bude ju treba doplniť. Zdroj: Shutterstock

Postup odvzdušnenia pri radiátore bez ventilu

Ak na vašom radiátore nie je odvzdušňovací ventil, tento proces môžete uskutočniť prostredníctvom termostatického ventilu. Opäť budete potrebovať handru, vedro a francúzsky kľúč. 

Termostat vypnite otočením hlavice do polohy 0. Povoľte prevlečnú maticu, cez ktorú začne unikať vzduch. Keď bude všetok vypustený, maticu utesnite a ventil zavrite. Pracujte s rukavicami, aby ste sa vyhli popáleniu.

Prečítajte si tiež
Mali obmedzený rozpočet a rodičom postavili dom, v ktorom v zime takmer nemusia kúriť

Skontrolujte výsledok

Nakoniec zapnite znova kúrenie a po hodine skontrolujte, či sa všetky radiátory zohrievajú rovnomerne a či je znížená ich hlučnosť. Ak áno, odvzdušnenie ste vykonali úspešne. Upozorňujeme však, že v niektorých prípadoch môže byť znovu potrebné radiátory odvzdušniť. Ak ani opätovné odvzdušnenie nepomôže, požiadajte o pomoc inštalatéra. 

Text: Natália Tucovská
Foto: Shutterstock

Kategória: Energia
Tagy: článkové radiátory náklady na vykurovanie panelový radiátor rúrkové radiátory
Zdieľať článok
Mesto s nimi zrušilo zmluvu, odmietajú odovzdať priestor. Nájomca mýtneho domčeka na petržalskej strane je v problémochASB.sk

Mesto s nimi zrušilo zmluvu, odmietajú odovzdať priestor. Nájomca mýtneho domčeka na petržalskej strane je v problémoch

Čomu sa vyhnúť, aby ste si nezničili kachle? Neprikurujte papierom, výrobca to spozná a neuzná reklamáciuUrob si sám

Čomu sa vyhnúť, aby ste si nezničili kachle? Neprikurujte papierom, výrobca to spozná a neuzná reklamáciu

Tony plastového odpadu: V boji s ním nám pomáhajú baktérie, plávajúce bariéry v moriach aj recykláciaASB.sk

Tony plastového odpadu: V boji s ním nám pomáhajú baktérie, plávajúce bariéry v moriach aj recyklácia

Hlasujte za najkrajšiu zelenú strechu na Slovensku. Aj vy môžete rozhodnúť, kto získa cenu verejnostiASB.sk

Hlasujte za najkrajšiu zelenú strechu na Slovensku. Aj vy môžete rozhodnúť, kto získa cenu verejnosti

Diskusia