Zdroj: iStock

Ako skryť radiátory, aby nepôsobili rušivo a nekazili štýl miestnosti

25. 10. 2021
Zdieľať

Máte krásny štýlový interiér, no jediné, čo vám bije do očí sú škaredé radiátory? Radiátory sú v interiéri rozhodne nevyhnutné, to však neznamená, že vždy musia byť na očiach. Ponúkame vám niekoľko tipov od interiérových dizajnérov, ako sa dajú radiátory zamaskovať, aby nepôsobili rušivo a pritom nebola obmedzená ani ich funkčnosť.

Vymaľujte radiátor rovnakým odtieňom ako steny

Pochopenie radiátorov ako nevyhnutnej súčasti interiéru je základom, ak chcete vytvoriť príjemný dojem z miestností. Ak je vaším cieľom dosiahnuť jemnú a hladkú kulisu pre vaše aktivity, vyberte rovnaký odtieň pre radiátory ako je na stenách. V poriadku je tiež, ak je farba, s ktorou natriete radiátor o niečo svetlejšia alebo tmavšia.

Maľovanie starého radiátora tyrkysovou

Zdroj: iStock

Čo treba zobrať do úvahy pri maľovaní radiátora?

Ak je to len trochu možné, nemaľujte radiátor namontovaný, ale nechajte si ho inštalatérom odstrániť a natrite ho dôsledne z každej strany – bonusom je, že máte možnosť vymaľovať aj stenu za radiátorom. Ak už bol radiátor natieraný, najskôr vyhlaďte povrch brúsnym papierom, aby farba dobre priľnula.

Prečítajte si tiež
9 nápadov a trikov, ako si zariadiť bývanie v prenájme aj napriek prísnym pravidlám

Skryte radiátor pod stôl

Veľmi praktickým spôsobom, ako skryť radiátor, je umiestniť ho pod
stôl – respektíve postaviť k radiátoru stôl tak, aby ho prekrýval. Zabezpečíte tak, aby radiátor nezaberal priveľa miesta, najmä ak
je pod oknom.

Dočasný štýlový kryt

Radiátor môžete skryť aj bez toho, aby bol kryt na ňom natrvalo nainštalovaný. Namiesto dreva je praktickejšie použiť kovový materiál a nechať medzi radiátorom a krytom priestor približne 4-5 centimetrov. Ako takýto kryt môže výborne fungovať nízky dekoratívny či dizajnový paraván. Získate navyše zaujímavú dekoráciu.

Farebný paraván

Zdroj: iStock

Tradičný kryt radiátora

Často používanou metódou je uzatvorenie radiátora do dreveného krytu
s otvormi. Zaujímavo pôsobí elegantný kryt s mriežkovaným predným panelom. Dodá miestnosti textúru bez toho, aby ju obral o eleganciu
a úhľadnosť. Pri tomto riešení sa ponúka možnosť využiť vrch krytu
ako poličku, čo určite oceníte.

Drevený kryt na radiátor v spálni

Zdroj: iStock

Praktický radiátor do kúpeľne

Funkčným trendom do kúpeľne sú radiátory v podobe vešiaka na uteráky. Ak máte na to rozpočet, siahnite po chrómových, čiernych alebo mosadzných kusoch.

Moderná bieločierna kúpeľňa

Zdroj: iStock

Umiestnite nad radiátor zrkadlo

Ak máte radiátor na stene, kde nie je okno, umiestnite nad neho veľké dekoratívne zrkadlo. Je to dobrý spôsob, ako odpútať pozornosť od radiátora. Farba radiátora by mala byť rovnaká ako farba rámu zrkadla.

Moderná tmavá kúpeľňa s veľkým zrkadlom

Zdroj: iStock

Z nižšieho radiátora praktická lavica

Máte nižší radiátor pri okne či pri stene? Prekryte ho pevným krytom a navrch položte matrac s vankúšmi. Získate perfektnú a navyše príjemne teplú lavicu, na ktorej sa bude skvele relaxovať.

Prírodný interiér bytu s veľkým oknom

Zdroj: iStock

Je bezpečné zakryť radiátor?

Prikryť radiátor je bezpečné za predpokladu, že použijete správne materiály a investujete do dobre navrhnutého krytu. Mal by mal poskytovať dostatok priestoru na to, aby horúci vzduch mohol prúdiť, nemal by zachytávať teplo. V kryte by mali byť dostatočne veľké otvory alebo medzery, aby mohlo teplo unikať.

Prečítajte si tiež
7 tipov, ako si doma vytvoriť vlastný kútik na relaxovanie

Môžete zakryť radiátor prikrývkou?

Áno. Je bezpečné zakryť radiátor dekou, uterákom alebo plachtou. Nepoužívajte však syntetické materiály. Umiestnenie prikrývky alebo plachty na radiátor je jedným zo spôsobov, ako obmedziť množstvo tepla, ktoré radiátor vydáva do miestnosti.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: článkové radiátory dizajnové radiátory interiérové premeny radiátor
Zdieľať článok

Diskusia