Zdroj: Brizmakr/Shutterstock

6 rýchlych spôsobov, ako vyčistiť príbor od nepekných škvŕn a vrátiť mu lesk. Zaberú len pár minút!

28. 03. 2024
Zdieľať

Sviatky sú príležitosťou na stretnutie rodín a priateľov. Ich súčasťou je aj pohostenie, pri ktorom dôležitú úlohu zohráva jedálenský servis a príbor. A práve ten sa môže stať kameňom úrazu. Pri používaní príboru sa rozličným znečisteniam jednoducho nevyhnete.

Všimli ste si na ňom stopy spôsobené kontaktom s inými kovovými predmetmi, hrdzu či nevzhľadné škvrny od vody? S našou pomocou ich ľahko vyčistíte. Poradíme vám tiež, ako vrátiť lesk zašlému striebornému príboru.

Jednoduchá starostlivosť o príbory

Príbor patrí k základnému vybaveniu kuchyne, dokáže však aj podvihnúť úroveň stolovania. Na tie bežné sa zvykne vzťahovať niekoľkoročná záruka, no starožitné kúsky vydržia aj niekoľko generácií. Na to, aby sa príbory tak dlho zachovali, je potrebné dodržiavať zásady správnej starostlivosti.

Príbor po použití čo najskôr opláchnite, aby ste z neho odstránili stopy po jedle. Umývajte ho v teplej mydlovej vode handričkou z mikrovlákna alebo jemnou kefou. Vyhýbajte sa drhnutiu pomocou abrazívnej hubky alebo čistiacich prípravkov, ktoré dokážu poškriabať povrch. Nenechávajte ho však dlho namočený vo vode, keďže najmä nože z nehrdzavejúcej ocele sú náchylnejšie na koróziu. Po umytí riad dôkladne vysušte čistou utierkou.

Náš tip

Umytý príbor utrite, nenechávajte ho vyschnúť na vzduchu, predídete tak vzniku nepekných škvŕn od vody. Nežiaduce stopy sa však môžu objaviť aj na príboroch, ktoré prídu do kontaktu s nekvalitným kovom, napríklad škrabkou na zemiaky.

Príbor môžete umyť aj v umývačke riadu na krátkom horúcom cykle (65 – 75 °C). Používajte kvalitné tablety do umývačky typu all in one (zmäkčí aj odolnejšie škvrny). Vyhnite sa pri tom používaniu bielidiel alebo čistiacich prostriedkov s chlórom, pretože poškodia povrch. Taktiež príbor neumývajte spoločne s ďalšími kovmi, ktoré môžu spôsobiť škvrny od hrdze. Po skončení cyklu príbor ručne osušte do utierky.

Náš tip

Vzácne príbory, ktoré ste zdedili po rodičoch alebo starých rodičoch, odporúčame kvôli vyrezávaniam a vzorom umývať ručne.

Detail starého strieborného príboru.

Starý strieborný príbor čistite radšej ručne, aby sa vám neošúchali filigránske ornamenty. Zdroj: Shutterstock

Spôsoby čistenia príboru

Pred prvým použitím umyte príbor jemným saponátom na riad, opláchnite ho teplou vodou a dôkladne osušte. V prípade odolných škvŕn príbor vyčistite jedným z nasledujúcich spôsobov.

1. Sóda bikarbóna

Veľký pomocník v domácnosti sa osvedčí aj pri čistení príboru v prípade škvŕn od kávy či čaju. Naplňte misku teplou vodou a pridajte do nej lyžičku jedlej sódy (mala by sa objaviť pena). Do misky s roztokom vložte príbor a nechajte ho namočený 10 – 15 minút. Potom ho opláchnite pod teplou vodou a dôkladne osušte.

2. Biely ocot

Ak nemáte poruke sódu, dobre poslúži aj biely ocot. V miske zmiešajte jeden diel octu s ôsmimi dielmi horúcej vody. Do zmesi pridajte príbor a nechajte namočiť na 5 – 10 minút. Potom ho opláchnite a osušte utierkou.

Prečítajte si tiež
Tri jednoduché a lacné triky, ako vyčistiť spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele

3. Olivový olej

Ak stále bojujete po umytí príboru s nepeknými šmuhami, odstráni ich olivový olej. Jednu čajovú lyžičku oleja nalejte na mäkkú handričkou a jemne ňou pretierajte príbor, pokým šmuhy nezmiznú. Následne ho opláchnite a utrite do sucha.

4. Citrónová šťava a olej

Ďalším stopercentne prírodným tipom na čistenie príborov je zmes oleja a citróna. Táto netradičná kombinácia dodá oceli lesk a bude tak vyzerať ako nová. Postačí vám zmiešať lyžicu oleja s pár kvapkami citróna a naniesť handričkou na povrch príboru. Zmes z neho napokon zmyte  teplou vodou.

5. Noviny

Tento tip sa vám možno zdá prekvapivý, faktom je, že noviny sa na čistenie ocele používajú už desaťročia, lebo obnovujú jej lesk. Vezmite si hárok novín a trením vytvárajte malé kruhy. Okrem príboru môžete tento spôsob využiť aj na ďalšie antikorové povrchy, napríklad na drez či digestor. Pred leštením novinami však príbor vyčistite vyššie uvedeným roztokom.

Po vyčistení príbor skladujte na čistom a dobre vetranom mieste mimo dosahu vlhkosti tak, aby ste zabránili jeho korózii i poškrabaniu.

Žena leští utierkou príbor.

Po umytí nezabudnite príbor vždy utrieť dosucha, aby na ňom neostávali škvrny od vody. Zdroj: Shutterstock

Čistenie strieborného príboru

Ak ste práve zo skrine vytiahli strieborný príbor, ktorý stratil svoj lesk, prinavrátite ho touto jednoduchou metódou, ktorá vyčistí silne zašpinený a zašlý strieborný príbor. Ako pri každom novom postupe čistenia, tak aj tento vyskúšajte najprv ,,na nečisto“. Ak sa osvedčí, aplikujte ho na celý príbor.

Budete naň potrebovať:

  • plech na pečenie
  • hliníkovú fóliu (alobal)
  • vriacu vodu
  • 2 lyžice sódy bikarbóny
  • 2 lyžice soli

Plech na pečenie alebo hlbšiu misku vysteľte hliníkovou fóliou. Uistite sa, že pokrýva celý povrch vrátane okrajov. Pridajte sódu bikarbónu a soľ, zalejte ich vriacou vodou a premiešajte. Majte na pamäti, že zmes bude peniť, preto vodu nelejte až po okraj plechu. Keď bublanie prestane, podľa potreby môžete ešte doliať vodu.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Do plechu vložte strieborný príbor, ktorý chcete vyčistiť. Snažte sa ho umiestniť v jednej vrstve tak, aby sa jednotlivé kusy dotýkali alobalu, ale netreli sa o seba. Nechajte pôsobiť aspoň tri minúty, v prípade silného znečistenia aj dlhšie. V procese ich môžete ešte pomocou klieští pootáčať. V prípade, že škvrny miznú pomaly alebo sa proces zastaví, pridajte viac soli a sódy bikarbóny v pomere 1:1.

Čistenie strieborného príboru so sódou a alobalom.

Jeden zo spôsobov, ako vyčistiť striebro bez chémie. Zdroj: Shutterstock

Po uplynutí času vyberte jednotlivé diely príboru pomocou nekovových klieští, umyte ich v teplej vode so saponátom a osušte ich. Príbor bude zbavený škvŕn i začiernenia. Tento proces však strieborný príbor zbaví len povrchovej oxidácie. Po vyčistení ho bude treba ešte preleštiť.

Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: antikoro čistenie kuchyne príbory
Zdieľať článok
Máj je bohatý nielen na kvitnúce kvety, ale aj záhradné práce. Na ktoré z nich je teraz vhodný čas?Záhrada

Máj je bohatý nielen na kvitnúce kvety, ale aj záhradné práce. Na ktoré z nich je teraz vhodný čas?

Biomateriál vyrobený z kapusty dokáže merať kvalitu vody. Má pomáhať odhaliť pesticídy vo vodeASB.sk

Biomateriál vyrobený z kapusty dokáže merať kvalitu vody. Má pomáhať odhaliť pesticídy vo vode

Pestovanie bazalky určite zvládnete aj vy. Je to jednoduché, ale dodržte tieto zásady!Urob si sám

Pestovanie bazalky určite zvládnete aj vy. Je to jednoduché, ale dodržte tieto zásady!

Majster roka 2023: Ako som si vyrobil prototyp vertikálnej žalúzie na terasuUrob si sám

Majster roka 2023: Ako som si vyrobil prototyp vertikálnej žalúzie na terasu

Diskusia