Mladý pár si uprostred prírody postavil dokonalý dom. Stačila by chvíľa na terase a razom by ste zabudli na stres!
V nádhernej kanadskej prírode pri meste Saguenay zatúžil mladý pár po bývaní na brehu fjordu. Z obdivu k prostrediu a miestnym stavebným zvyklostiam sa dobrovoľne zaviazal k tvorbe architektonického konceptu, ktorý bude kopírovať okolie a ponúkne nadštandardné bývanie. O premenu ich snov v realitu sa mu postaralo štúdio Matière Première.
Projekt viacpodlažného rodinného domu vznikol v náročnejších podmienkach skalnatého terénu, obklopeného hustým porastom ihličnanov. Pozemok sa nachádza v štvrti Chicoutimi, bohatej na prírodné scenérie. Jedinečná lokalita s vysokým indexom kvality ovzdušia je pre túto nehnuteľnosť sama o sebe veľkou pridanou hodnotou.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Silná paralela s prírodou
Stavba v detaile poukazuje na okolitú krajinu. Pôsobí vľúdne, ale pritom je silná a odolná vďaka použitiu kvalitných materiálov s perspektívou dlhej životnosti. Prefabrikovaná rámová konštrukcia navyše umožnila urýchliť stavebné práce z dôvodu dopadu na miestny ekosystém.
Sklon a výšky tmavých oceľových striech, čiže celkovo obrys domu evokuje vrcholky ihličnanov. Fasáda s cédrovou krytinou časom zájde prirodzenou patinou. Bude sa premieňať podobne ako povrch skalnatého pobrežia vplyvom prílivu a odlivu. Navyše je s ním farebne identická, rovnako ako podlhovasté murivo, ktoré pokrýva menšiu časť fasády.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Malý pozemok, veľká oblasť
Susedstvo prírody v jej najdokonalejšej podobe praje úchvatným výhľadom i celej škále prírodných výjavov. Pozemok v majetku mladého páru presahuje pôdorys domu len o málo. Je to primárne dané terénnymi možnosťami, keďže jeho približne trojuholníkový tvar sa mierne zvažuje k fjordu. Pri dome od prístupovej cesty púta pozornosť rovná plocha s trávnikom.
Architekti pri koncipovaní návrhu museli vychádzať aj z požiadavky investora o zachovaní súkromia a práva prechodu na vedľajší pozemok. Spočiatku pracovali s dispozíciou nehnuteľnosti v tvare U s cieľom orientovať spoločenský život do zadnej časti. Pre tvar parcely sa napokon dopracovali k rozšírenému H.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Hranice z tehly a rastlinstva
Vonkajšie bočné ohraničenie vychádza z línie pozemku a otvára zadný dvor bez akýkoľvek obmedzení smerom na šíru krajinu s vodnou plochou. Objekt s okolím korešponduje aj výškovo prostredníctvom troch podlaží. Z prednej strany dom pôsobí skôr uzatvorene.
K pozemku ohraničenom nízkym murovaným plotom vedie úzka príjazdová cesta, ktorá popri ňom pokračuje ďalej. Hranice súkromného majetku sú jasné aj bez prítomnosti brány. Miestami ich dokonca naznačuje len nový kultivovaný porast v rámci záhradnej úpravy.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Inšpirovaný reštauráciou
Do domu sa vchádza cez spevnenú plochu. Malý vstupný priestor s posuvnými dverami umožňuje vojsť do otvorenej spoločenskej zóny. Obývacia izba nadchne dvojitou výškou, ukončenou dreveným stropom. Jej zariadenie sa skladá zo sedacej súpravy, stolíka a dvoch kresiel, ktoré tvoria fixné jadro izby. Doplnené sú ešte masívnym kozubom a otvorenou nábytkovou zostavou s knihami a dekoráciami, ktoré stoja oproti sebe. Veľkoformátové okná nechávajú dnu voľne prúdiť prírodu. Ponúkaný výhľad sa predsa nikdy neopozerá.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Pri tvorbe dizajnu kuchyne s jedálňou prišli majitelia s nápadom inšpirovať sa otvorenými priestormi v štýle reštaurácie. To viedlo architektov k výberu zariadenia s úpravou vo variante červený dub, ktoré doplnili bielymi keramickými obkladačkami v štýle staníc newyorského metra.
Na podlhovastom pôdoryse vyniká masívny kuchynský ostrov, vybavený barovým sedením. Zhora ho osvetľuje impozantné svietidlo s mosadzným skeletom a matným sklom. Miestnosť sa končí ďalším veľkoformátovým presklením s posuvnými dverami, ktoré vedú na terasu. Tá funguje aj ako predĺženie kuchyne, keďže na jednej zo strán je vybavená ďalším jedálenským stolom i vonkajším grilom.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Terasa je však sama o sebe dosť priestranná. Poskytuje miesto na relaxovanie a pôsobí aj ako dokonalé útočisko. Vrcholom pôžitku je zabudovaný plavecký bazén na úrovni obývačky.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Spálňa s výhľadom na bazén
Vedľa dennej miestnosti sa nachádza spálňa, z ktorej je vďaka dvojici zúžených okien taktiež výhľad na terasu. limitovane. Jej komfort zlepšuje vlastná kúpeľňa s vaňou, sprchovacím kútom a WC. Zo spálne, ale tiež z obývačky a garáže, je prístupná aj technická miestnosť s práčovňou.
Na opačnej strane dispozície, medzi predsieňou a kuchyňou sa skrýva ešte pracovňa v hlbokých tmavých odtieňoch a samostatné WC.
Ďalšie podlažia
Na prízemie o úroveň nižšie sa schádza cez malé schodisko z kuchyne. Vďaka väčším oknám sa otvára sa pod terasou do prírodného terénu. Je prístupné aj z terasy priamo cez vonkajšie schodisko, ktoré umožňuje prechod bližšie k fjordu. Vo vnútri domu na ňom nájdeme posilňovňu, domáce kino, úložné priestory a pivnicu.
Dom má ešte jedno, vyššie podlažie, na ktoré sa vstupuje cez minimalistické lomené schodisko v obývacej izbe. Nachádza sa na ňom detská herňa uprostred a dvojica izieb po jej stranách. K dispozícii je neštandardne len jedna kúpeľňa so sprchovacím kútom, vaňou a WC.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Stret modernosti a prírody
Interiér domu sa vyznačuje nadčasovým dizajnom a striedmou paletou farieb v prírodných odtieňoch. Kontemplatívna atmosféra domácnosti vzhľadom na umiestnenie nehnuteľnosti do prírodného prostredia je viac než vítaná. Medzi moderné prvky možno zaradiť oceľovú strechu a veľkoformátové presklenie či minimalistické zariadenie vybrané s rozvahou.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Berges Grises
Architekti: Matière Première Architecture
Lokalita: mestská štvrť Chicoutimi, mesto Saguenay, provincia Quebec, Kanada
Rozloha: 418 m2
Realizácia: 2019
Text: Katarína Mácová
Foto: Ian Balmorel
Zdroj: v2com