Zdroj: Emiliano Ruidíaz Riffo

Šperkárka našla ideálne miesto pre svoju tvorbu v nenápadnej chate na lesnej čistinke. Užíva si tam božský pokoj

15. 08. 2023
Zdieľať

Malebný kraj s rozľahlým jazerom a činnou sopkou s rozmermi obra pri meste Villaricca na juhu Čile prilákal už kdekoho – i elegantnú šperkárku. Miesto pre svoje trvalé bydlisko a umelecké zázemie v jednom našla na čistinke uprostred lesa.

Architekti zo štúdia Medio Arquitectura sa s rozlohou len 83 metrov štvorcových pohrali spôsobom, aby objekt nestelesňoval ani chatu, ani byt.

Interiér pôsobí priestranným dojmom a spĺňa požiadavky na dostatok svetlosti prostredníctvom zvýšeného počtu okenných otvorov.

Prepracovaná orientácia na svetové strany

Originálne dispozičné riešenie prispieva ku komfortu bývania. Otvorený priestor získal svoje zákutia a majiteľka potrebné súkromie. Pri stavbe domu sa nemusel vyrúbať ani jeden strom. Na väčšom lesnom pozemku bolo len jedno miesto vo forme čistinky, ktoré prichádzalo do úvahy. Umelkyňu do prírodného prostredia prilákal bližší kontakt s lesom aj jeho ochrana.

Exteriér domu Hachi Cabin zložený z troch častí

Dom sa skladá z troch vedľa seba rôzne položených častí, ktoré sú navzájom plynulo prepojené. Zdroj: Emiliano Ruidíaz Riffo

Projekt domu pracoval s výhľadmi a jednotlivé miestnosti boli navrhnuté v súvislosti s orientáciou slnka počas dňa. Súznenie s prírodou má v skutočnosti mnoho podôb. Prirodzené ticho bez ľudskej prítomnosti môže podporiť lepšie sústredenie pri práci a nechať potrebný voľný priebeh fantázii.

Zaujíma vás viac detailov z exteriéru? Pozrite si galériu na konci článku.

Členitý pôdorys ako kreatívny zámer

Dom sa pôdorysne skladá z troch vedľa seba rôzne položených častí, ktoré sú navzájom plynulo prepojené. Vstup do domu sa nachádza na juhovýchodnej strane a vedie priamo do priechodnej predsiene. Dvere vpravo patria technickej miestnosti s práčkou. Dverami oproti vstupu sa vchádza do kuchyne.

Kuchyňu s obdĺžnikovou dispozíciou vypĺňa spolovice kuchynská linka v tvare L. Jedálenský stôl obsahuje dve lavice, čím sa zvyšuje potenciálna kapacita miest na sedenie v prípade hostí. Ďalšie dvere na kuchyni umožňujú výstup na lesný pozemok bez úpravy.

Obdĺžniková kuchyňa s linkou v tvare L

Kuchyňu s obdĺžnikovou dispozíciou vypĺňa spolovice kuchynská linka v tvare L. Zdroj: Emiliano Ruidíaz Riffo

Malý priestor, ale dve veľké sedačky

Stredná časť domu je určená obývacej izbe, ktorú tvoria dve jednoduché štvormiestne sedačky oproti sebe. Masívny konferenčný stolík s umelecky riešenými nohami zastupuje svojou neprehliadnuteľnou kvalitou akoby všetko štandardné vybavenie spoločenskej zóny.

Šperkárka si priala domácnosť, v ktorej by sa ľahko pohybovala a bola nenáročná na údržbu. Absencia niektorých druhov nábytku v zaujímavo koncipovanom interiéri nie je na prvý pohľad zjavná. Nábytkovú stenu na jej mieste nahradili tri solitéry a dekoratívne doplnky.

Rustikálny štýl interiéru v malom dome Hachi Cabin v čilskom lese

Rustikálny štýl zariadenia dokonale zapadá do priestorovej skladby. Zdroj: Emiliano Ruidíaz Riffo

Pracovné pohodlie na vysokých nohách

Pôvodne projekt počítal s pracovnou zónou, tzv. malým ateliérom vo forme podlhovastej pracovnej dosky.

Šperkárka si ale zriadila vysoký dizajnový stôl s kamennou doskou, ktorý umiestnila doprostred priestoru. Stolička v tradičnejšom štýle na vysokých nohách tento nápad celkovo ozvláštňuje.

Šperkárkin vysoký pracovný stôl so stoličkou

Majiteľka si na prácu zriadila vysoký dizajnový stôl s kamennou doskou a stoličku na vysokých nohách. Zdroj: Emiliano Ruidíaz Riffo

Okrem sedačiek radšej aj dve vane

Posledný tretí blok pozostáva zo spálne s krbom a s voľne stojacou bielou vaňou. V interiéri ladenom do sivej v kombinácii s drevom doslova svieti. Manželské lôžko znásobuje pocit z pohodlia.

Cez spálňu sa vstupuje do priechodného šatníka, na ktorý nadväzuje kúpeľňa s ďalšou, tentokrát štandardnou vaňou a WC.

Prečítajte si tiež
Dom uprostred lesa šetrí vďaka zimnej záhrade

Všetky miestnosti zjednocuje rovnaký materiál vo forme dreva a betónovej podlahy. Rustikálny štýl zariadenia pôsobí napriek všetkému pomerne moderne a dokonale zapadá do priestorovej skladby. Prechody medzi blokmi zvýrazňujú hrubé drevené trámy v odtieni nábytku. Majú funkčný aj dekoratívny charakter. Pôsobia ako veľké rámy.

Spálňa s voľne stojacou vaňou a výhľadom cez presklenie

Spálňa sa nachádza v treťom bloku a nájdete tu nielen krb, ale aj voľne stojacu bielu vaňu. Zdroj: Emiliano Ruidíaz Riffo

Plech, kameň a farba čierna ako noc

Zariadenie domácnosti obmedzené len na tie najviac nevyhnutné kusy dizajnovo vynahrádza priehľad do vysokého stropu na spôsob origami. Dom architektonicky posilňuje aj výber opláštenia v čiernom odtieni.

V noci prítomnosť domu prezradia len rozsvietené okná. Oplechovanie fasády zinkom je realizované takmer po celom objeme objektu až na severnú časť, ktorú tvorí obloženie z miestneho sivého kameňa.

Hachi Cabin

Architekti: Medio Arquitectura
Lokalita: Villarrica, Čile
Plocha: 83 m2
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Emiliano Ruidíaz Riffo

Kategória: Návšteva
Tagy: chata malý dom otvorený priestor presklené plochy rustikálny štýl
Zdieľať článok

Diskusia