Zdroj: v2com/Doublespace Photography

Takýto interiér by ste v starom sídle určite nečakali. Vnútro nenápadného domu vyzerá ako z továrne Andyho Warhola

03. 12. 2023
Zdieľať

V malebnom kraji jazier severne od Toronta stojí dovolenkové sídlo, ku ktorému sa viaže zaujímavý príbeh. Dvestoročný objekt zažil obdobie slávy, ale i úpadku. Bez ohľadu na miestny kolorit ho noví majitelia vybavili zbierkou pop-artových diel a nábytku. V spolupráci s dizajnérskym štúdiom Reigo & Bauer získali interiér hodný svetovej pozornosti. 

Trojpodlažná chata, obklopená hustým porastom ihličnanov, je situovaná pri skalnatom brehu. Šindľový obklad fasády necháva budovu nenútene splynúť s prírodným okolím. Impozantný výhľad na nekonečnú vodnú plochu z nej robí miesto snov.

Silný protipól k drevenému obkladu

Nehnuteľnosť s rozlohou 615 metrov štvorcových patrila v minulosti k väčšiemu rezortu, ktorý bol neskôr zbúraný. Majitelia mali s dizajnérskym štúdiom výborne skúsenosti už z iných projektov, preto sa ho rozhodli osloviť aj tretíkrát. Záležalo im, aby kúzlo historickej budovy a pôvodné detaily zostali zachované. Odprezentovať chceli aj svoj vycibrený vkus.

Prečítajte si tiež
Eklektický štýl nie je chaos! V čom spočíva jeho kúzlo?

Atypické poňatie interiéru si vyžiadalo citlivú rekonštrukciu, skúsenosti a veľkú dávku kreativity tvorcov. Skombinovať lokálny architektonický štýl s pôsobivou zbierkou pop-artu a odvážne hravých kusov nábytku nepatrí predsa k bežným objednávkam.

Sivá sedačka na terase s výhľadom na jazero.

Z terasy je úchvatný výhľad na neďaleké jazero. Zdroj: Doublespace Photography

Zladili zdanlivo nespojiteľné

Dizajnéri stavili na jednotný a rozmanitý estetický zážitok. Pomohol im pri tom zdržanlivý minimalizmus a redukcia detailov len na tie najpodstatnejšie. O to ľahšie mohli pristúpiť k vrstveniu a zladeniu celého interiéru. Všetky prvky sa vzájomne dopĺňajú bez toho, aby si navzájom konkurovali. Staré s novými, neutrálne s farebnými či seriózne s hravými.

Prečítajte si tiež
Neštandardný byt s multifunkčným nábytkom a obkladačkami, ktoré vytvárajú čaro domova

Miestnosti od podlahy po strop zútulňuje miestami členitý obklad z červeného cédrového dreva. Hlavné kusy zariadenia sú riešené v čierno-bielom dizajne. Biela kuchynská linka v tvare L sa skladá z horného radu vertikálnych skriniek, dolné úložné priestory sú skôr horizontálne.

Minimalistická kuchynská linka v čierno-bielom prevedení.

Pri bohatom drevenom obložení chaty pôsobí aj čierna a biela ako výrazné farby. Zdroj: Doublespace Photography

Priam karikatúrna forma klenutých svietidiel

Kuchynský ostrov nadštandardných rozmerov k nej vhodne proporčne zapadá. Čierne prvky vo forme zásteny za sporákom a nadrozmerného tienidla nad ostrovom sú jedným z dielov nevšednej skladby zariadenia a doplnkov. Historický interiér harmonicky súznie s modernými štýlmi bez toho, aby dochádzalo pri pohľade naň k vizuálnemu nepohodliu.

Prečítajte si tiež
Skúste pomiešať štýly a prekvapí vás jedinečný interiér! Aj kombinovanie štýlov má však svoje pravidlá

Prstenec okolo okrúhleho jedálenského stola vytvárajú červené plastové stoličky v originálnom dizajne. Svetlosivý mäkký obdĺžnikový koberec ohraničuje jedálenskú zónu a tlmí zvuk krokov. Z kuchyne s jedálňou sa dá vyjsť von cez dvojkrídlové dvere.

Pohĺad do jedálne s okrúhlym stolom a stoličkami a obrovskou lampu.

Skombinovať lokálny architektonický štýl a pop art nebolo jednoduché. Architekti si však poradili aj s tým. Zdroj: Doublespace Photography

Príjemný šok

Na pravej strane nehnuteľnosti na prízemí sa nachádza obývačka, posadená o niečo vyššie ako kuchyňa. Príťažlivú atmosféru mu dodáva súvislý rad okien s drevenou rastrovou výplňou, kazetový strop a drevom obložený stĺp. Svojím vzhľadom trocha pripomína kajutu.

Prečítajte si tiež
Dom, ktorý si architekt navrhol sám, provokuje kontrastným čiernym vzhľadom. Vnútrajšok domu vás však prekvapí

Jadro nadčasovej obývacej izby je ladené do svetlosivej. Vymedzuje ho koberec a dominantná viacmiestna sedačka v rovnakom odtieni. Farebnosť dodávajú dennej zóne doplnky v odtieňoch výraznej cyklámenovej, ultramarínovej a tyrkysovej. V historických priestoroch je to pomerne nečakané.

Obývačka obložená drevom so sivým kobercom aj sedačkou.

Napriek drevenému obloženiu a sivému centru obývačky v nej nechýbajú sýte farby v podobe doplnkov. Zdroj: Doublespace Photography

Nábytok miesto umeleckých diel

Tradičná biela veranda pripomína prehliadku moderných kusov nábytku. V celom objekte sa s ním zaobchádza ako s umeleckými dielami. Prostredníctvom svojich jasných odtieňov, rôznej textúry i rozmerov dodávajú každej miestnosti svoju osobitosť.

Prečítajte si tiež
Neuveríte, čo majú v obývačke! Pre nekonvenčný pár bol vlastný byt priestorom na experimenty

V objekte sa nachádza šesť spální, vybavených obdobným princípom. Jednoduché postele prevažne v bielej dopĺňa hravý dizajn lámp a oblý farebný čalúnený nábytok. V hlavnej spálni napríklad nájdeme čerešňovočervené kresielka a sedací vak, z ktorého je krásny výhľad na jazero.

Červené kreslá pri okne s výhľadom na jazero.

Červené kreslá v hlavnej spálni priam pozývajú na posedenie pri okne. Zdroj: Doublespace Photography

Divoká príroda verzus prehliadka dizajnu

Dizajnéri si dali záležať, aby priestory nepôsobili výberom odtieňov chladne a vážne. Platí to aj pre priestrannú kúpeľňu so zapamätateľným čierno-bielym vzorom obkladu v sprchovacom kúte. Hygienické zázemie ladené do bielej a čiernej pôsobí priam extravagantne.

Prečítajte si tiež
Nezľakli sa štipky extravagancie. Aha, čím okorenili pohodlné bývanie

Okolie chaty, spevnené prírodným kamenným chodníkom, ponúka úplne iný svet. Zarastený breh a exteriérové schodisko, ktoré k nemu smeruje, vytvára dobrodružný prvok. Okná chaty sú orientované na jazero, veľkostne a počtom sú individuálne prispôsobené každej z miestností.

Dvestoročné sídlo pri jazere Muskoka

Architekti: dizajnérske štúdio Reigo & Bauer
Lokalita: jazero Muskoka, Ontário, Kanada
Rozloha: 615 m2
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto:
Doublespace Photography
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: dovolenkové inšpirácie extravagancia Kanada umenie
Zdieľať článok
Martin Čurda odpovedá: Kedy sadiť muškáty do kvetináčov?Záhrada

Martin Čurda odpovedá: Kedy sadiť muškáty do kvetináčov?

SOHO Petržalka – odmietaný projekt, ktorý ale zmení Petržalku k lepšiemuASB.sk

SOHO Petržalka – odmietaný projekt, ktorý ale zmení Petržalku k lepšiemu

Unikátnu koncertnú sálu v Karlových Varoch už otvorili aj pre verejnosť. Bola to profesionálna výzva, hovoria jej autoriASB.sk

Unikátnu koncertnú sálu v Karlových Varoch už otvorili aj pre verejnosť. Bola to profesionálna výzva, hovoria jej autori

Spoznajte päť statočných! Tieto dreviny krásne kvitnú, keď záhrada ešte spíZáhrada

Spoznajte päť statočných! Tieto dreviny krásne kvitnú, keď záhrada ešte spí

Diskusia