Ak plánujete kúpu sušičky bielizne, zbystrite pozornosť. Toto by ste o nich mali vedieť skôr, ako zaplatíte
Dnes nemožno pochybovať o tom, že sušička je veľmi praktickým pomocníkom, ktorý šetrí čas i námahu. Pre tých, ktorí nemajú balkón alebo iný vonkajší priestor, je sušenie mokrej bielizne v interiéri nevyhnutné, čo môže zvýšiť vlhkosť a riziko tvorby plesní. Sušička je riešením, ktoré zníži náklady na kúrenie a vytvára zdravšie prostredie. Aké sú jej ďalšie výhody a ako vybrať naozaj kvalitnú? Radí Pavel Šidlichovský zo spoločnosti BSH domácí spotřebiče.
Okrem tvorenia zdravšieho prostredia a znižovania nákladov má sušička i ďalšie výhody. Napríklad dokáže jednoducho odstrániť zvieracie chlpy z bielizne, kým sušením vonku sa môžu do oblečenia dostať pele a iné alergény. Preto Pavel Šidlichovský, Senior Category Manager spoločnosti BSH domácí spotřebiče, odporúča sušičky predovšetkým do domácností s alergikmi.
Samostatná alebo kombinovaná s práčkou
Výber medzi sušičkou a práčkou kombinovanou so sušičkou závisí hlavne od priestoru. V menších bytoch, kde je miesto obmedzené, je kombinácia práčky so sušičkou ideálnym riešením, pretože bielizeň dokonale vyperie aj vysuší. V prípade kombinovaných spotrebičov netreba sledovať, kedy sa končí prací cyklus, aby sa bielizeň mohla presunúť do sušičky. Ak však máme dostatok miesta na dva spotrebiče, môžeme prať a sušiť súčasne, čo je výhodné pri veľkých množstvách bielizne.
7 vecí, ktoré treba zvážiť pred kúpou
1. Výber správnej sušičky je rozhodnutie, ktoré môže výrazne ovplyvniť efektivitu a pohodlie pri praní. Predtým ako sa začítate do technických detailov, zvážte priestor, ktorý máte na sušičku k dispozícii. To vám pomôže určiť, či je pre vás vhodnejšia tradičná ventilátorová sušička, kondenzačná sušička bez vetrania alebo sušička s tepelným čerpadlom, prípadne práčka so sušičkou v jednom spotrebiči, ktorá výrazne šetrí priestor.
2. Dôležitým faktorom je kapacita sušičky. Vyberte si takú, ktorá objemom zodpovedá vašej práčke. Budete mať istotu, že vyprané oblečenie bude dôkladne vysušené. Výber primalej sušičky vedie k viacnásobným cyklom sušenia, zbytočnému míňaniu energie a opotrebovaniu spotrebiča.
3. Ak sa rozhodnete pre energeticky efektívnu sušičku, nielenže pomôžete životnému prostrediu, ale z dlhodobého hľadiska aj ušetríte peniaze. Výnimočnú energetickú účinnosť dnes odborníci pripisujú sušičkám s tepelným čerpadlom, pretože recyklujú teplo v rámci stroja.
4. Dôsledne si prezrite funkcie sušičiek, napríklad senzory vlhkosti, ktoré automaticky upravujú čas sušenia na základe úrovne vlhkosti v oblečení. Výhodou sú rôzne cykly sušenia podľa typu tkanín a objemu bubna. Niektoré sušičky pracujú s parou, čo bielizeň vyrovnáva, ale aj hygienicky čistí.
5. Myslite na to, že vyššie počiatočné náklady na energeticky efektívnu sušičku sa vám vrátia vo forme dlhodobých úspor na účtoch za energiu.
6. Nezabudnite si vždy pozrieť recenzie reálnych zákazníkov, ktorí daný typ sušičky už vyskúšali alebo majú doma.
7. Pokiaľ vám to priestorové podmienky a rozpočet dovoľujú, uprednostnite radšej dva spotrebiče – samostatnú práčku a extra sušičku.
Časté chyby pri nákupe
Kupujúci často robia chyby tým, že vyberajú rýchlo, nie sú zorientovaní v ponuke a rozhodujú sa len podľa ceny. „Odporúčam konzultovať výber s odborníkmi a zvážiť, ktoré funkcie budú pre domácnosť najužitočnejšie, keďže nový spotrebič kupujeme na mnoho rokov,“ radí Pavel Šidlichovský.
Ako ušetríte?
- Filter sušičky udržujte čistý. Zanesený sťažuje cirkuláciu vzduchu cez oblečenie a znižuje účinnosť sušičky.
- Na práčke používajte najvyššiu rýchlosť odstreďovania – odsaje viac vody, takže sušenie bielizne zaberie menej času a energie.
- Ak používate sušičku po celý rok, vyberte si energeticky úsporný spotrebič alebo kondenzačnú sušičku s tepelným čerpadlom. Stoja viac, ale ich prevádzka je lacnejšia.
Tip na údržbu
Pre dlhodobú funkčnosť a pekný vzhľad spotrebiča je dôležitá pravidelná údržba a čistenie podľa návodu. Moderné spotrebiče ponúkajú programy na jednoduchú a intenzívnu údržbu, ktoré odstránia usadeniny a pachy. K dispozícii sú aj špeciálne čistiace prostriedky.
Text: Sabína Zavarská v spolupráci s firmou BSH domácí spotřebiče
Foto: Bosch, Shutterstock, iStock
Zdroj: Časopis Môj dom