Zdroj: David Mackovič

Mnohí by sa do stavby na takom pozemku ani nepúšťali, no títo manželia boli odvážni. Ich dom v Žiline má šírku len 4,7 metra!

08. 11. 2024
Zdieľať

Dom pisateľov, navrhnutý Petrom Kasmanom, maximálne využíva úzky pozemok so šírkou len 4,7 metra. Srdcom domu je átrium, ktoré privádza svetlo do dennej zóny a priestorov na poschodí. Interiér oživujú farebné detaily a drevené prvky, čím vytvára atmosféru útulnosti na neobvyklom mieste.

1.  Denný priestor a átrium

Dom pisateľov, ako ho nazval architekt Peter Kasman (obaja manželia pracovali v novinách a časopisoch), stojí na pozemku, ktorý by mnohí považovali za nevhodný na stavbu domu. Úzka, no dlhá parcela inšpirovala vznik nezvyčajnej stavby. Pôdorys má šírku len 4,7 metra. Dom je dlhý 14 metrov. Dostatok obytného priestoru autor vyriešil dvoma podlažiami. Srdcom i pľúcami stavby je átrium, vyhryznuté do ľavého múru domu. Nadväzuje na dennú zónu a presvetľuje aj vstupnú chodbu so schodiskom.

Interiér domu s klavírom, drevom obloženou stenou a preskleným átriom.

Átrium, ktoré si odhryzlo časť ľavého múru domu, presvetľuje dennú zónu. Slúži zároveň na prepojenie s exteriérom. Zdroj: David Mackovič

2. Obývačka a kuchyňa

Podstatnú časť prízemia tvorí hlavná denná miestnosť s kuchynkou, jedálenským sedením a gaučom. Vďaka umiestneniu v zadnej časti domu z nej môžete vyjsť veľkým posuvným oknom priamo do záhrady. Onedlho pribudne terasa s paviničom, ktorá bude fungovať ako medzipriestor medzi vnútrom a exteriérom. Zvyšok podlažia tvorí vstupná hala so schodiskom, hosťovské WC a kúpeľňa so sprchovacím kútom.

Prečítajte si tiež
Pôvodný dom bol pre starší pár priveľký, tak si postavili nový. Ich skromné bývanie si vás získa dokonalou atmosférou vidieka!

Keď vstúpite prednými dverami domu, o ktorých autor vraví, že sú belasé ako nebo, vidíte nielen do obývačky s kuchyňou, ale aj cez celý dom do záhrady.

Denná zóna v dome s betónovým stropom, bielou kuchynskou linkou a pohodlnou sedačkou.

Aby interiér nepôsobil fádne, autor ho oživil farebnými detailmi – v časti dennej zóny túto úlohu plnia farebné závesné svietidlá zo skla. Zdroj: David Mackovič

3. Kuchynský box

Zrkadlovo k átriu stojí schodisko na horné podlažie domu. Pod schodiskom je vstavaný drevený box, ktorý slúži ako úložný priestor a v dennej zóne preberá funkciu kuchynského zázemia s chladničkou, kávovarom a so špajzou. Smreková biodoska zjemňuje drsnosť betónového povrchu a stropu. Harmonizujúco pôsobí aj svetlá liata podlaha. Architekt Peter Kasman zdôrazňuje úlohu precíznej tradičnej remeselnej práce, ktorá tvorí neoddeliteľnú súčasť celého projektu.

Prečítajte si tiež
Z ulice vidno len garáž a stromy, ktoré chránia súkromie domácich. Príťažlivý dom v Bratislave je však už na pohľad iný ako susedia
Detail na drevenú nábytkovú stenu so vstavanou vínotékou a úložným priestorom.

Drevený box pod schodmi plní funkciu kuchynského zázemia s chladničkou, kávovarom či špajzou. Zdroj: David Mackovič

4. Átrium

Stredobodom a slnečným srdcom domu je átrium, ktoré siaha až po úroveň strechy. Strecha nad ním je presklená, vďaka čomu ranné slnko osvetľuje nielen kuchynskú časť domu, ale aj spálňu na poschodí, schodisko a celú chodbu. Veľkou výhodou je, že tento z troch strán a zhora chránený vonkajší priestor sa dá využiť prakticky po celý rok. Domáci tu majú súkromnú čitáreň a miesto na relax.

Pohľad zhora na átrium so sedacím nábytkom, nízkym stolíkom.

Átrium je kryté presklenou strechou, ktorá umožňuje užívať si priestor prakticky kedykoľvek. Zdroj: David Mackovič

5. Spálňa nad átriom

Po schodisku, osvetlenom prirodzeným svetlom z átria cez veľké bočné presklenie, sa dostanete do dlhej chodby s dreveným stropom a menšou knižnicou. Ďalej sa tu nachádzajú dve detské izby a hlavná spálňa – všetky miestnosti majú drevom obložený šikmý strop.

Prečítajte si tiež
Architekti sa úžasne vynašli. Príťažlivý domček s nádhernými výhľadmi postavili z dreva, ktoré iní chceli spáliť

Všimnite si celú jednu presklenú stenu spálne. Smeruje do súkromného átria zastrešeného takisto sklom. Samozrejmosťou horného podlažia je menšie hygienické zázemie.

Dom pisateľov

Architektonický ateliér: TREEA
Autor: Ing. arch. Peter Kasman
Lokalita: Žilina-Závodie
Podlahová plocha: 84 m²
Plocha pozemku: 190 m²
Zastavaná plocha: 59 m²
Realizácia: 2021 až 2023 


Text: Sabína Zavarská
Foto: David Mackovič
Zdroj: David Mackovič, časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: rekonštrukcia domu úzky pozemok
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eurASB.sk

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiaceASB.sk

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiace

Diskusia