Zdroj: Severin Malaud

V dome z 50. rokov by ste taký interiér rozhodne nečakali. Viac okien a otvorené priestory úplne zmenili jeho atmosféru

08. 11. 2023
Zdieľať

Krajný dom z trojpodlažnej radovej zástavby postavenej v 50. rokoch 20. storočia prestal z pohľadu dneška spĺňať požiadavky na komfortné bývanie. Zelená štvrť Boitsfort v južnej časti Bruselu primäla majiteľov postaviť sa k možnej prestavbe domu proaktívne. Architekti z Bauclub zväčšili plochu a otvorili interiér tak, aby pritom nenarušili jednotný ráz susedstva.

Viac okien a otvorené priestory úplne zmenili atmosféru bývania. V dome z 50. rokov by ste takýto interiér rozhodne nečakali

Pôvodne šlo o výstavbu určenú pre bývanie robotníkov. Počas uplynulých desaťročí začali nehnuteľnosti postupne strácať svoj niekdajší status a mnohé štvrte tak prechádzajú kontinuálnou transformáciou. Dobrá adresa alebo zaujímavé miesto sa dá nájsť už všelikde.

Omrzela ich tma a zlé riešenie

Majitelia domu sa vplyvom súčasných trendov v architektúre a ich početných príkladov prestali stotožňovať s tým, že žijú v dome, ktorý je uzavretý, s nedostatočným prirodzeným osvetlením a nezmyselnou skladbou miestností. Úlohou architektov preto bolo ozdraviť dispozičné riešenie, zväčšiť citlivým zásahom obytnú plochu a prepojiť interiér s exteriérom.

Prečítajte si tiež
Priestranná garsónka doslova ožila. Rekonštrukcia nájomného bytu priniesla úchvatne presvetlený priestor

K objektu prislúcha menšia záhrada. Na prvý pohľad pôsobí divoko, ale neruší to. V podstate je privátnou malou mestskou džungľou. Pozemok pokrýva štrk v kombinácii s trávnikom. Pomyselnú hradbu okolo neho vytvára zmes rôznych drevín, kríkov a rastlín bez zjavnej organizácie, ktoré rastú krížom-krážom cez seba a vytvárajú tak hustú bariéru pred okolím.

Detail na časť domu s množstvom rozličných okien a bujnou záhradou.

Hneď za kuchyňou začína bujná záhrada, ktorá dom chráni pred zvedavcami okolia. Zdroj: Severin Malaud

Podkrovie s kvalitou ateliéru

Nová interpretácia miesta sa dotkla prioritne domu. Objekt charakterizuje jednoduchý vzhľad a približne štvorcový pôdorys. S rešpektom k jeho identite sa fasády s glazovaným kabrincovým obkladom dotkli zásadné úpravy bočnej a zadnej časti, a to na prízemí, ktoré sa otvorilo pomocou pásu okien, a veľkoformátovými oknami. Okná pribudli aj z boku hore.

Prečítajte si tiež
Zo starej nehnuteľnosti je dnes vzácny klenot! Jedinečné prvky, veľa svetla a súkromia pre obe deti

Tretie podlažie disponuje pre šikmú strechu menšou plochou. Architekti zlepšili kvalitu podmienok pobytu na podlaží vložením vikiera z prednej aj zadnej časti strechy. Umožnili tým sfunkčniť izby. Vzhľad tohto nového prvku evokuje ateliér v podkroví.

Horné poschodie, presvetlené strešnými oknami.

Na treťom, podkrovnom, podlaží sa nachádzajú dve detské izby, kúpeľňa a samostatné WC. Do miestností sa vchádza z chodby. Zdroj: Severin Malaud

Prírodný nábytok s kvapkou boho

Do domu sa vstupuje spredu. Po pravej strane chodby je umiestnené samostatné WC a schodisko. Chodba je uzatvorená dverami, ktorými sa vstupuje do spoločenskej časti. Obývacia izba s kuchyňou a jedálenským stolom zaberá celé dolné podlažie. Otvorenú dispozíciu dopĺňa priznaný železný nabielo natretý skelet a dosvetla ladený drevený strop.

Obývacia izba je orientovaná do ulice. Vyznačuje sa skromnou výmerou a je zariadená obľúbeným nábytkom v prírodných odtieňoch zľahka šmrncnutým boho štýlom. Obývaciu izbu od zvyšku priestoru vymedzuje oblúk s tehlovým lemovaním v bielom prevedení. Je príjemným a nenúteným kontrastom k pravouhlosti dominantnej nosnej konštrukcie.

Oblúkový otvor v spoločenskej časti domu.

Oblúk v interiéri je v záplave ostrých rohov nečakaným, ale príjemným prvkom. Zdroj: Severin Malaud

Kuchynská linka ladí s divočinou

Hlavné dianie domácnosti je sústredené smerom do záhrady. Dosadenie pásu okien do bočnej fasády prispelo k radikálnej zmene kvality života obyvateľov domu. Pod pásom okien sa po celej dĺžke nachádza kuchynská linka. Tmavozelený odtieň a dizajn linky je v rámci kontextu nehnuteľnosti mimoriadne pôsobivý. Dokladá nadčasové riešenie s puncom originality.

Prečítajte si tiež
Starý dom nezbúrali, dnes stráži súkromie nového. Ako sa dá pôvodná budova začleniť do moderného bývania?

Priestrannosť miesta správne dopĺňa kuchynský ostrov s plynovou varnou doskou a rúrou. Autori na ňom zopakovali zelenú farbu. Svetlá pracovná doska naopak dáva dokonalý prehľad o činnosti na nej. Tón v tóne s ostatnými doplnkami ako napríklad závesy na veľkoformátových oknách je aj liatia svetlosivá podlaha.

Kuchyňa v dome so zelenou kuchynskou linkou.

Priestranná kuchyňa, podobne ako aj zvyšok domu, je zariadená vcelku minimalisticky. Zdroj: Severin Malaud

Z obývačky rovno do záhrady

Rodinnú pohodu ďalej podporuje jedálenský stôl s kapacitou pre minimálne šesť osôb. Biele kovové nohy a drevená doska v svetlom odtieni sú zárukou dlhej garancie. Výber stoličiek padol na stabilné nohy a sivé čalúnenie sedacej časti a operadla. Na podlahu priamo nadväzuje vonkajšia záhradná plocha. Prepojenie exteriéru s interiérom naplnilo očakávania.

Prečítajte si tiež
Starší trojizbový byt v Pezinku premenili na nepoznanie. Z chodbovej kobky je kúpeľňa

Druhé podlažie obsahuje chodbu, z ktorej sa vstupuje do kúpeľne s WC a do dvoch izieb. Prvá je orientovaná do ulice a tvorí ju posteľ, písací stôl a skriňa. Druhá izba je spálňa s výhodnou  orientáciou do ticha. Vyznačuje sa dvojnásobnou rozlohou a patrí k nej samostatný priestor so skriňami a vlastná kúpeľňa s vaňou a oknom.

Na treťom, podkrovnom, podlaží sú dve detské izby, riešené symetricky presne. Klasické vybavenie tvorí posteľ, písací stôl a skriňa. K dispozícii je kúpeľňa, samostatné WC a chodba, z ktorej sa vstupuje do všetkých miestností. Za pozornosť stojí podlaha z drevených prírodných latiek a biele kovové perforované schodisko, ktoré podporuje ideálnu svetelnosť.

Biele kovové zábradlie na schodisku.

Aj biele perforované zábradlie podporuje ideálnu svetelnosť, Zdroj: Severin Malaud

Dom v zelenej štvrti Boitsfort

Autor: Bauclub
Lokalita: štvrť Boitsfort, Brusel, Belgicko
Rozloha: 200 m2
Realizácia: 2021

Text: Katarína Mácová
Foto:
Severin Malaud
Ilustrácie:
Stephane De Groef & Bauclub

Kategória: Návšteva
Tagy: presvetlenie rekonštrukcia domu rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia