Zdroj: Martin Zeman

Ako sa býva na križovatke? Dom s modernými i tradičnými prvkami má átrium, záhradu vo svahu aj terasu na garáži

09. 04. 2023
Zdieľať

Pozemky pri križovatkách nie sú práve najvyhľadávanejšími a niet sa čomu čudovať. Bývanie na mieste, ktoré z dvoch strán obklopujú ulice, i keď nemusia byť frekventované, predsa len obmedzuje pohodlie a súkromie. Architekti z českého studia AEIOU na jednom z najnovších projektov ukázali, že aj na križovatke môžete bývať príjemne a s dostatkom intimity.

Pri križovatke Farskej a Záhradnej ulice v meste Bystřice nad Pernštejnem stojí celý rad rodinných domov. Pozemok na úplnom rohu, kde sa obe ulice spájajú, vlastnil manželský pár, ktorý si tu predstavoval svoj nový domov (pôvodnú stavbu bolo nevyhnutné zbúrať). O jeho stelesnenie požiadali architektov zo studia AEIOU – Jana Vojtíška a Jakuba Staníka.

nový dom v rade starších domov

Projekt novostavby kombinuje tvary a materiály pôvodnej stavby s novými, ktoré tradičný charakter domu obohacujú o moderné prvky. Zdroj: Martin Zeman

K pôvodnému tvaru prilepili dve krídla

Projekt novostavby kombinuje tvary a materiály pôvodnej stavby s novými, ktoré tradičný charakter domu obohacujú o moderné prvky. Hlavný trakt opisuje polohu pôvodného objektu, ale je doplnený o dve vedľajšie krídla, ktoré vybiehajú do záhrady. Jedno – dlhšie – lemuje spolu s hlavnou fasádou roh križovatky a oddeľuje súkromný dvor od cesty. Druhé, kratšie chráni vzniknuté vonkajšie átrium pred pohľadmi od susedov.

rodinný drevodom s átriom

Hlavný trakt opisuje polohu pôvodného objektu, ale je doplnený o dve vedľajšie krídla, Zdroj: Martin Zeman

Súkromné átrium uprostred vlastného priestoru

Vďaka umiestneniu hmoty domu do tvaru písmena U vzniká stredové átrium s posedením. Súkromné átrium zároveň umožnilo prepojiť interiér s vonkajším priestorom prostredníctvom veľkých presklených plôch. Zaujímavosťou stavby sú aj možnosti vstupu z dvoch rôznych smerov. Obe ústia do vstupnej haly, ktorá tvorí stred domu. Po pravej strane sa nachádza šatňa a za ňou súkromné krídlo, vľavo zase denná spoločenská zóna. Na vstupnú halu nadväzuje aj chodba do garáže pre dve autá.

Prečítajte si tiež
Čo sa stane, ak dáte domu zrkadlovú fasádu? Bude neviditeľný?

K hlavnej spálni patrí veľkorysá kúpeľňa s vaňou, sprchovacím kútom, dvoma umývadlami a WC kombinovaným s bidetom. Oproti je šatník. Vedľa spálne majú domáci tichú pracovňu, ktorá môže slúžiť ako aj hosťovská izba.

drevodom s átriom

Projekt novostavby kombinuje tvary a materiály pôvodnej stavby s novými, ktoré tradičný charakter domu obohacujú o moderné prvky. Zdroj: Martin Zeman

Kuchyňa, jedáleň a obývačka v jednom priestore

V kratšom ľavom krídle nájdete veľkú kuchyňu s jedálňou i obývačkou. Ostrovček umiestnený uprostred priestor funkčne delí, ale zároveň ponúka ďalšieho miesto na prácu i na stolovanie. V jedálenskej časti dominuje masívny drevený stôl pre osem osôb. Na jedáleň zase nadväzuje obývačka jemne ohraničená kachľovou pecou na jednej strane a klavírom na strane druhej. Špeciálne svetlo do centrálneho priestoru s vysokým stropom privádza kruhové okno v štíte.

garáž so strešnou terasou

Nad garážou je príjemná obytná terasa. Zdroj: Martin Zeman

Podkrovie pre deti, terasa na garáži

Kým obe bočné krídla sú jednopodlažné so zelenými strechami, hlavná hmota domu má dve podlažia. V podkroví sa skrýva priestor pre deti – detské izby a kúpeľňa. Nad garážou je príjemná obytná terasa. Na horné podlažie vedie schodisko z obývačky.

záhrada vo svahu s kamennou pivnicou

Záhrada pokračuje ďalej a uzatvára ju svah so zeleňou, ktorý plní funkciu optickej bariéry. Zdroj: Martin Zeman

Bylinková záhrada, kamenná pivnica

Vonkajšie átrium je vlastne exteriérovou obývačkou – plní funkciu spoločenskú, reprezentatívnu a súčasne rozširuje obytný priestor domu. Pri kuchyni je umiestnená bylinková a zeleninová záhradka s troma záhonmi.

Prečítajte si tiež
Udržateľný drevodom pre tri generácie s nízkymi nákladmi na prevádzku

Záhrada pokračuje ďalej a uzatvára ju svah so zeleňou, ktorý plní funkciu optickej bariéry. Vo svahu sme navrhli tiež malú kamennú pivnicu na skladovanie zveriny, pochutín a nápojov. Záhrada je od ulice oddelená dreveným plotom s bránkou a vonkajším parkovacím státím,“ upresňujú detaily premyslenej stavby jej autori Jan Vojtíšek, Jakub Staník.

RD Bystřice nad Pernštejnem

architektonický ateliér: studio AEIOU s.r.o.

autori: Ing. arch. Jan Vojtíšek, Ing. Jakub Staník

spolupráca: Ing. arch. Tamara Vojtíšková, Ing. Tomáš Pevný

lokalita: Bystřice nad Pernštejnem, ČR

obstavaný priestor: 1070 m³

zastavaná plocha: 220 m²

projekt: 2018

realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: M. Zeman

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium drevená terasa drevené fasády
Zdieľať článok
Ktoré dreviny rezať na jar a ktoré kry rez nevyžadujú? Akú techniku rezu zvoliť?Urob si sám

Ktoré dreviny rezať na jar a ktoré kry rez nevyžadujú? Akú techniku rezu zvoliť?

Akú starostlivosť potrebuje trávnik na jar? Máme zaujímavý tip, ako vyplniť prázdne miestaUrob si sám

Akú starostlivosť potrebuje trávnik na jar? Máme zaujímavý tip, ako vyplniť prázdne miesta

Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku?Dom z tehly

Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku?

Naozaj to funguje! Jednoduchý a lacný vynález na prevzdušnenie trávnika máte hotový za pár minútUrob si sám

Naozaj to funguje! Jednoduchý a lacný vynález na prevzdušnenie trávnika máte hotový za pár minút

Diskusia