Ako zariadiť malú kúpeľňu
Aj v miestnosti len o málo väčšej ako škatuľa od topánok si s trochou inšpirácie a dobrých nápadov môžete vytvoriť príjemné miesto, ktoré, navyše, bude funkčné. Dokonca nečakane priestranné. Stačí pozorne načúvať svojim potrebám. To predovšetkým, pretože zbytočnosti tu naozaj nemajú miesto. A buďte prešibaní! Ukážeme vám ako na to.
Čím začať?
S trendmi kamarátsky, ale opatrne
Ako ju teda oklamať?
Nemáme priestor musíme čarovať
-
Začnime pekne od podlahy. Použite skôr väčšie dlaždice, ktoré priestor opticky rozšíria. Vo všeobecnosti síce platí, že malý formát obkladu priestor zdanlivo zväčšuje a veľký ho naopak zmenšuje, pri malých kúpeľniach to však nemusí vždy platiť (pozrite tip dizajnérky). No s veľkosťou to neprežeňte. Pri použití dlaždíc formátu napríklad 50 × 50 cm by malá kúpeľňa pôsobila ťažkopádne.
-
Dlažbu môžete položiť šikmo k dverám. Spotreba materiálu je síce takmer o polovicu väčšia, ale pri malej kúpeľni ide naozaj len o pár desiatok eur navyše. Ak k výberu a realizácii pristúpite citlivo, výsledok bude stáť za to.
-
Ak ste na podlahu zvolili dlaždice, na steny použite podobné. Pozor však na jednoliaty obklad podlahy a stien, ktorý spôsobí efekt „nedýchateľnosti“.
-
Na steny vyberajte svetlé a jednofarebné obklady, skôr zo škály studených odtieňov. Najlepšie sú odtiene bielej, ktoré môžete oživiť kontrastnou farbou podlahy a doplnkov.
-
Vyhýbajte sa výrazným dekoratívnym stenám a veľkým vzorom.
-
Použitie viacerých odtieňov rovnakej farby môže maličkej kúpeľni vizuálne veľmi pomôcť.
-
Koľkokrát ste si nekúpili sveter s priečnymi pásikmi, pretože ste mali pocit, že vás rozširuje? Rovnaké pravidlo platí aj pri kúpeľniach – tu ho však môžete bez obáv aplikovať. Horizontálnymi pásmi maľovky, či kontrastným radom obkladu pridáte optike miestnosti na dĺžke alebo šírke. Takže pamätajte: úzke horizontálne pásy urobia veľkú prácu s minimálnym úsilím.
- Pomocou malých vzorov alebo jemnej mozaiky na stenách sa vám tiež podarí pridať pár centimetrov.
- Malým kúpeľniam pomôže, ak na steny použijete aj iný materiál, ako je keramický obklad. Vykachličkovanie od zeme po strop by malý priestor ešte viac zmenšilo. Preto používajte keramický obklad na miesta, ktoré sú vystavené priamemu styku s tečúcou vodou, napríklad v sprchovacom kúte. Ostatné steny môžete pokojne vymaľovať umývateľnou, vodoodolnou farbou. Na stenách kúpeľní sa dnes môžete stretnúť s použitím rôznych druhov ozdobných stierok, napodobenín pohľadového betónu a pod.
- Dodať vertikálny objem môžete aj pomocou tapety. Nebráňte sa tejto myšlienke, dnešný trh ponúka moderné materiály vhodné aj do vlhkého prostredia a na výber sú stovky rozličných vzorov.
- Pri výbere sanity a nábytku zohľadňujte ich kompaktnosť, voľte jednoduché a čisté línie a ich veľkosť prispôsobte veľkosti miestnosti.
- Buďte prefíkaní, využite rohy. Vane, umývadlá, toalety alebo skrinky, to – všetko dnes kúpite v rohovom vyhotovení. Veľkej rohovej vani sa však oblúkom vyhnite. Pripravte si nákres zohľadňujúci reálne rozmery miestnosti i nábytku, aby ste si vytvorili predstavu, ako bude priestor vyzerať so zariadením.
- Sústreďte svoju pozornosť na produkty určené špeciálne do malých priestorov. Z ponuky výrobcov, ktorí myslia za vás, si určite vyberiete.
- Nábytok aj keramiku umiestnite, pokiaľ možno na stenu, odľahčí to dlážku a priestor získa vzdušnosť.
- Uprednostnite batérie na stene.
- Šikovným riešením je primontovať batériu mimo stredu umývadla, získate tým väčší priestor na pripevnenie nádobky na mydlo či na zubné kefky. Tu však veľký pozor na vhodnú kombináciu veľkosti umývadla a rozmerov batérie, aby vám tečúca voda nešpliechala všade naokolo.
- Uprednostnite celosklenené dvere sprchovacieho kúta. Otvoria perspektívu.
- Postavte si vlastný sprchovací kút – bez vaničky. Jednoliata podlaha urobí zázraky.
- Namiesto murovanej priečky, ktorá oddeľuje priestor WC od zvyšku kúpeľne, uprednostnite priečku zo skla alebo sklobetónu. Priestor krásne presvetlí.
- Pevnú stenu môžete vymeniť aj za skrinku, či regál na odkladanie potrebných vecí. Zabijete tak dve muchy jednou ranou.
- Stavte na posúvacie dvere. Či už vstupné alebo na nábytku.
- Myslite aj za hranice štyroch stien. Nemôžete ukradnúť aspoň pár centimetrov susednej miestnosti?
- Vytvorte niky – otvory v stenách. Nájsť miesto vo vnútri steny je najlepším spôsobom ako maximalizovať skladovací priestor v malej kúpeľni – nad vaňou, umývadlom, toaletou. Pri rekonštrukcii porozmýšľajte, či by sa nika nedala urobiť napríklad v mieste šachty so zvislými vedeniami (stúpačky). Ak však nechcete narušiť už existujúce steny, porozmýšľajte nad úložným priestorom napríklad nad toaletou.
- Aby ste miestnosť ešte viac presvetlili, použite lesklé metalické povrchy. Na jeden rad obkladov, mozaiku na stene, rám zrkadla alebo doplnky. Odrazené svetlo vytvára dokonalú ilúziu väčšieho priestoru. Menej je však v tomto prípade viac. Ak to preženiete, kúpeľňa bude pôsobiť nemoderne, až gýčovo.
- Dokonalú ilúziu vytvoríte pomocou zrkadiel, ktoré priestor zdvojnásobia.
- Veľké zrkadlo je dôležitým prvkom aj na vytvorenie atmosféry v miestnosti.
- V malých priestoroch sa na veľkosti zrkadiel šetriť naozaj neoplatí. Ak vám neprekáža, že bude občas zaprskané od striekajúcej vody, zvoľte ho po celej dĺžke steny alebo cez čo najväčšiu časť steny. Ak máte radi modernejší štýl, dajte mu netypickú šírku.
- Výberom zrkadla zaujímavých tvarov alebo farebnosti získate aj vhodný doplnok.
- Vyberajte dôvtipné dekorácie s praktickým účelom. Sympaticky pôsobia aj malé doplnky ako napríklad taburetky, ktoré nezaberú veľa miesta a môžu slúžiť napríklad na odloženie šatstva pred kúpaním.
- Veciam, ktoré nepoužívate pravidelne, urobte miesto vo výške.
- Na oklamanie zraku niekedy stačí odpútať pozornosť. Zaujmite oči výrazným prvkom v miestnosti, ako je luxusné umývadlo, svietidlo, zrkadlo či sprchová hlavica.
- Neprekombinujte. Dajte priestoru rovnováhu. V stiesnených priestoroch je dôležité viac ako čokoľvek iné dodržať koncept jednotnosti a celistvosti. Príliš veľa vzorov či doplnkov na stenách alebo prehnané množstvo dekorácií celkový dojem rozbije.
- Pre zdravú myseľ je dôležitý nezaprataný priestor.
- Nezabudnite na svietidlá. Dôležité je ich správne a kvalitné rozmiestnenie. Spravidla by to mali byť jednoduché párové svietidlá, dobrá je aj sústava svietidiel zabudovaných v strope.
- Nielen hlavné, ale aj doplnkové osvetlenie zrkadiel či poličiek navodí celkovú atmosféru.