Ako získať maximum spojením obývačky a kuchyne?

Ako získať maximum spojením obývačky a kuchyne?

09. 01. 2013
Zdieľať

Súčasnému štýlu bývania kraľuje otvorený priestor. Väčšinou sa spája obývačka s kuchyňou. Pri rekonštrukcii starého bytu však môže byť niekedy výhodnejšie vytvoriť spoločný priestor z izieb, ktoré pôvodne plnili iný účel.

Prisťahovali sme sa s manželom do veľkého trojizbového bytu, ktorý sme zdedili. Byt je v pôvodnom stave. Chceli by sme ho zrekonštruovať, ale nevieme sami vymyslieť najlepšie riešenie, preto sa s prosbou o pomoc obraciame na vašu redakciu. 

Veľkú priestrannú obývačku by sme chceli spojiť s kuchyňou a vytvoriť tu priestor aj na jedálenský stôl a barový pult. Veľmi radi by sme mali kozub. V byte je voľný komín, ktorý by sme na tento účel chceli využiť. V kuchyni potrebujeme veľa úložného priestoru a naozaj peknú veľkú kuchynskú linku. Byt chceme zariadiť moderne, štýlovo a zároveň prakticky. Máme radi všetky odtiene hnedej, oranžovej, škoricovej a bielej farby. Chceme sa tu cítiť príjemne a vychutnávať si pohodlie nášho nového spoločného domova.
 
Ďakujeme za odpoveď manželia z Piešťan
 

Alternatíva A

V prvom návrhu zostávajú obývačka i kuchyňa na pôvodných miestach. Hlavnou zmenou je prebúranie priečky medzi oboma priestormi. Kuchyňa sa tým otvorí a získa viac svetla. Pôvodná priečka zároveň uvoľní miesto barovému pultu, po ktorom mladá dvojica túži. Jedálenská časť situovaná v obývacej časti priamo nadväzuje na kuchyňu. Je dostatočne osvetlená denným svetlom. Vybavená je rozkladacím stolom pre šesť až osem osôb a príborníkom. Ten zároveň vymedzuje hranicu medzi jedálenskou a obývacou časťou. 
 
Obývačka je zariadená tak, aby umožnila pohodlne sledovať televíziu a vychutnávať si teplo sálajúce z kozuba. Televízor je umiestnený v nábytkovej zostave, ktorá poskytuje aj dostatok úložného priestoru.
 
Hlavný vstup do obývačky tvoria, oproti pôvodným, širšie a sčasti zasklené dvere. Celá stena za kozubom, ktorá prechádza za rohom do kuchyne, je opticky zvýraznená a zjednotená obkladovými tehlovými pásikmi. Na oživenie atmosféry je vedľa dverí, oproti vstupu na balkón, umiestnená živá zelená (vegetačná) stena. Na minimálnej ploche je tu sústredených množstvo izbových rastlín na zlepšenie vnútornej klímy.
 
V kuchyni sú kuchynská linka v tvare L a vysoké skrinky na ľavej strane od vstupných dverí. Tie poskytujú dostatok úložného priestoru aj bez použitia tradičných horných skriniek nad linkou, bez ktorých pôsobí kuchyňa odľahčene a priestrannejšie. 
 

Alternatíva A: Pohľad na obývačku

Alternatíva A: Pohľad na obývačku
Vizualizácie: Martin Müller


Alternatíva A: Pohľad zhora na spoločný priestor obývačky a kuchyne

Alternatíva A: Pohľad zhora na spoločný priestor obývačky a kuchyne
Vizualizácie: Martin Müller

Alternatíva B

Keďže má izba susediaca s kuchyňou, využívaná ako spálňa, priestranný balkón, ktorý je väčší a lepšie orientovaný, ako ten v obývačke, navrhli sme nasledovné riešenie: 
 
Priestor aktuálnej kuchyne možno prepojiť s touto miestnosťou vybúraním priečky, podobne ako pri prvom návrhu. Vznikne tak spoločný priestor. V pôvodnej kuchyni je umiestnená kuchynská linka v tvare L a rozkladací okrúhly jedálenský stôl, ktorý opticky oddeľuje kuchynský priestor od obývačky. Pôvodná spálňa sa zmení na obývaciu časť zariadenú sedačkou s ležadlom, pohodlným kreslom a nábytkovou zostavou, ktorá poskytuje miesto na uloženie kníh a televízora.
 
Hlavnou výhodou tohto riešenia je priamy prístup z novej obývačky na veľký balkón s výhľadom do rekreačnej zelene obytnej štvrte. To domáci určite ocenia najmä počas teplých mesiacov. Nevýhodou je celkovo menšia plocha obývačky a chýbajúce barové sedenie z alternatívy A.
Vzhľadom na rozsiahlejšie zmeny v dispozícii bytu je nevyhnutné navrhované zmeny pred realizáciou konzultovať so statikom a postupovať podľa pravidiel stavebného poriadku definovaného Stavebným zákonom.
 

Alternatíva B: Pohľad zhora na spoločný priestor kuchyne a obývačky

Alternatíva B: Pohľad zhora na spoločný priestor kuchyne a obývačky
Vizualizácie: Martin Müller

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Alternatíva B: Pohľad na kuchyňu

Alternatíva B: Pohľad na kuchyňu
Vizualizácie: Martin Müller


Ako získať maximum spojením obývačky a kuchyne?

1182222
Vizualizácie: Martin Müller

 
Vizitka architektky
 
Ing. arch. Lucia Hakelová
Tel.: 0949 346 056 
E-mail: luica.haquel@gmail.com
www.luicahaquel.com
Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: kuchyne obývacia izba zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia