Bez sentimentu: Nový štýl uprostred poľa

27. 04. 2006
Zdieľať

Bokom od okolitých stavieb, uprostred poľa, vyrástol nový dom. Je iný, pritom jasne čitateľný. Nevšedný manifest názoru na moderné, vskutku súčasné bývanie, naplňujúci skutočné potreby svojich obyvateľov. Vedomé odmietnutie bezmyšlienkovitého preberania zabehnutých klišé.

Zaujímal nás príbeh osobitého domu a skúsenosti jeho obyvateľov. Dom postavil mladý pár, donedávna bývajúci v podnájmoch. Pán pochádza z mesta, pani z vidieka. Jemu by bývanie v meste vôbec neprekážalo, ale ona tam už zostať nechcela. „Po desiatich rokoch bývania v meste ma už unavovalo striedanie podnájmov. Všade bol hluk z okolitých bytov. Začalo mi prekážať, že za stenou, meter odo mňa, som počula cudzieho človeka. Som zvyknutá mať okolo seba dvor, záhradu, kam môžem ráno vybehnúť, záhrada jednoducho patrí k môjmu domovu.


Bez sentimentu: Nový štýl uprostred poľa

52724
Pavel Rydl

V byte je človek uzavretý, keď vyjde na chodbu, už je v cudzom priestore, kadiaľ chodia cudzí ľudia,“ začína rozprávať sympatická majiteľka. „Zistili sme, že za rovnaké peniaze, ktoré zaplatíte za byt, sa dá kúpiť stredne veľký dom. Začali sme premýšľať, kde stavať. Nechcela som atraktívnu lokalitu, kam sa všetci hrnú a osídlenie sa zahusťuje. Som z dediny a nepotrebujem preto hľadať inú dedinu. Intuitívne som mierila naspäť, tam, kde som zvyknutá, kde som doma.“ Rozhodovanie o mieste sa urýchlilo, keď sa rodičom pani domácej navrátilo vlastníctvo poľa na okraji obce.



Bez sentimentu: Nový štýl uprostred poľa

52729
Pavel Rydl

Výber architekta rozhodne o všetkom

Na rad prišla otázka, ako vlastne má budúci dom vyzerať. Tak ako takmer všetci investori začali listovaním v katalógoch. Jeden, dva domy by si vybrali, ale bolo zrejmé, že by projekt vyžadoval významné úpravy. „Prikláňala som sa skôr k tomu mať originálny a kvalitne vyriešený dom podľa individuálneho projektu a začali sme na internete prezerať prezentácie architektov. Páčili sa nám práce architekta Jehlíka. Zaujalo nás, že každá jeho realizácia bola úplne iná, čo práve dokazovalo jeho individuálny prístup. Často sa človek stretáva s tým, že architekt má svoj rukopis a jeho domy sú si všetky podobné.“ Prezentované realizácie si pozreli v reáli a architekta Jehlíka oslovili. „Padli sme si do oka. Vyhovoval nám jeho prístup k životu. Získal si našu dôveru a neskôr sme mu dali voľnú ruku.“



Bez sentimentu: Nový štýl uprostred poľa

52727
Pavel Rydl

Definovať zadanie

Architekt najskôr svojich klientov dôkladne vyspovedal, aby spoznal, čo vlastne chcú a potrebujú. Ako žijú a chcú žiť, aký životný štýl im vyhovuje, koľko chcú mať detí, automobilov, domácich zvierat a podobne. „Zhodli sme sa, že v nijakom prípade nechceme takzvaný dvojgeneračný dom. Svet sa mení, keď dnes deti dospejú, chcú sa osamostatniť a vyletieť do sveta,“ vysvetľuje pán. „Páči sa nám moderná architektúra, nadväzujúca na tradíciu funkcionalizmu. Máme radi otvorené priestory, čo najmenej priečok. Priečky vytvárajú chodby, zmenšujú využiteľný priestor.

Keď ho necháte nedelený, opticky aj fakticky sa zväčší. Pôsobí uvoľnene a veľkoryso, je lepšie presvetlený.“ Medzi klientmi a architektom prebehlo najmenej päť niekoľkohodinových konzultácií, aby mohol naozaj zodpovedne vypracovať návrh ich domu. Rozhodujúcimi faktormi sú vždy potreby a preferencie klienta a možnosti stavebného miesta. V tomto prípade išlo o pozemok veľmi špecifický, uprostred poľa, najbližšie budovy sú vzdialené stotridsať metrov. Také susedstvo architekta nijakým spôsobom neobmedzuje v jeho tvorivom rozlete.



Bez sentimentu: Nový štýl uprostred poľa

52730
Pavel Rydl

Chvála profesionalite

Po niekoľkých mesiacoch vzájomného spoznávania a príprav zhotovil architekt prvý model. Hmota domu bola rozvrhnutá do dvoch kvádrov položených na seba a pootočených o deväťdesiat stupňov. Avšak návrh nebolo možné v pôvodnej podobe realizovať pre blízky plynovod a jeho ochranné územie. Architekt sa musel vyrovnať s nečakanou a nepríjemnou komplikáciou. Nijaké iné varianty nezvažoval, pretože po dlhej a zodpovednej príprave našiel riešenie, podľa svojho názoru optimálne. Každé iné by isto považoval za horšie. Nakoniec os horného telesa pootočil oproti spodnému iba o devätnásť stupňov.

Potom sa už na projekte nič nezmenilo. „Boli sme toho názoru, že architekt je odborník zaplatený za svoju prácu a je na ňom, aby dom navrhol optimálne podľa svojich odborných znalostí, skúseností a invencie. Pri niektorých častiach sa nám zo začiatku zdalo, že nemajú logiku, ale ukazuje sa, že dom je dokonale premyslený do detailov, na aké sme ani nepomysleli. To je najväčšia devíza domu kvalitne navrhnutého architektom. Zbaví vás zbytočných chýb, ktoré urobíte, keď máte pocit, že si môžete dom navrhnúť sami.


Bez sentimentu: Nový štýl uprostred poľa

52733
Pavel Rydl

To jednoducho plynie z profesionality. Architekt nenavrhuje prvý dom ako stavebník – samozvaný amatérsky projektant. Architekt navrhuje dom desiaty, dvadsiaty, tridsiaty a k odborným predpokladom a znalostiam celý život pridáva skúsenosti. Amatér, ktorý stavia svoj prvý a väčšinou aj posledný dom, nemôže v nijakom prípade domyslieť všetko tak ako architekt. Amatér väčšinou vôbec ani netuší, čo všetko nevie,“ vyznáva sa domáci pán. S tvrdením sa dá iba súhlasiť, vlastne to platí v každej profesii.


Ustrážiť stavbu

Architekt navrhol riešenie domu vrátane použitých materiálov a technológie, okrem autorského dozoru plnil aj funkciu technického dozoru. Obvodové nosné steny sú vymurované systémom KM Beta Sendvix s veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami pri relatívne malej hrúbke. Obvodová nosná stena má hrúbku 35 cm. Je to veľmi presný systém murovania, škára je 3 mm.

Majitelia zdôrazňujú dôležitosť stavebného dozoru, obzvlášť v pokročilých fázach stavby. „Dobrý stavebný dozor zasa nerobí prvú stavbu. Pozná všetko. Vopred vie, čo všetko musí od robotníkov presne vyžadovať, povie im to a ustráži. Bohužiaľ, zlá práca stavebných firiem vás tlačí k tomu, aby ste sa stali akýmsi stavbárom a neustále kontrolovali lajdákov na stavbe, ktorých ste si zaplatili.“






Bez sentimentu: Nový štýl uprostred poľa

52734
Pavel Rydl


Bez sentimentu: Nový štýl uprostred poľa

52735
Pavel Rydl



Pani domu uzatvára: „Prácou pána architekta sme nadšení. Máme dokonale domyslený súčasný dom, ktorý presne spĺňa naše potreby. Sedlová strecha je prežitok. Súčasné technológie umožňujú stavať rovnú a nijaké podkrovie nepotrebujeme.
V minulosti stavali strechu takú, akú vedeli. A pod strechou skladovali seno. Rozumní stavitelia v histórii vlastne vždy stavali funkcionalistické domy. Stavali to, čo v danom čase vedeli z dostupných materiálov a technológií postaviť a čo plnilo potrebnú funkciu. Sme spokojní, žije sa nám tu výborne.“







Autor projektu: Ing. arch. Jan Jehlík


Pozemok: 2 100 m2


Zastavaná plocha: 162 m2


Úžitková plocha: 140 m2


Technické údaje: betónové základové pásy, oceľobetónová doska, nosné murivo: vápenno-pieskové tehly so zateplením Sendvix KM BETA, strop: oceľobetónový monolit, drevená nosná konštrukcia plochej strechy, plastová fólia, klampiarske prvky: titánzinok, hliníkové okenné rámy na mieru, vnútorné dvere: jaseňová dyha, podlahy: marmoleum, keramické dlažby, jaseňové palubovky, betónové schody kryté jaseňovou doskou, tepelné čerpadlo s výmenníkom zem – voda STIEBEL ELTRON, podlahové kúrenie a radiátory, kozubová vložka 15 kW

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: bývanie rodinný dom uprostred poľa
Zdieľať článok

Diskusia