Zdroj: IKEA

9 nápadov a trikov, ako si zariadiť bývanie v prenájme aj napriek prísnym pravidlám

18. 10. 2022
Zdieľať

Prenájom má často prísne pravidlá, to však neznamená, že si ho nemôžete zariadiť po svojom. Inšpirujte sa našimi nápadmi a trikmi.

1. Flexibilný nábytok

Bez ohľadu na to, či ste nájomníkom veľkého alebo malého bytu, v oboch prípadoch je faktom, že v ňom nič neostane natrvalo. A tak si musíte vystačiť s hotovým nábytkom, pričom nájsť ten pravý môže byť niekedy časovo náročné. Pri výbere okrem rozmerov myslite na tri dôležité veci:
1. nekupujte masívny nábytok – čím ľahší, tým lepšie; 2. vyberte taký, ktorý poslúži minimálne na dva účely – napríklad rozkladací gauč; 3. voľte neutrálne farby – vďaka tomu ho využijete aj v inom byte.

Izba s prírodnými dekoráciami a materiálmi

Zdroj: MÖBELIX

2. Z pohovky posteľ

V malých nájomných bytoch sú rozkladacie pohovky bežné a slúžia rovnako na sedenie i spanie. Pravdou však je, že spať na rozkladacom gauči niekoľko rokov nie je úplne ideálne a pri nekvalitných modeloch si môžete dokonca ublížiť. No nezúfajte.

Prečítajte si tiež
Zútulniť, zväčšiť a rozdeliť: Ako na rýchle premeny interiéru, ktoré zvládnete aj za víkend

Výrobcovia myslia aj na takéto prípady. V ponuke sú pohovky, ktoré majú kvalitný matrac a poslúžia rovnako dobre ako tie klasické. Navyše disponujú aj úložným priestorom. Modulovateľnú pohovku/posteľ RÅVAROR za 318,80 € predáva IKEA.

Rozkladacia pohovka v izbe s dizajnovým svietidlom

Zdroj: IKEA

NÁŠ TIP

Obývacia izba cez deň, spálňa v noci. Ale kam s perinami? Ak je posteľ bez úložného priestoru, využite priestor pod pohovkou.

3. Prenosný šatník

V byte, kde chýba vstavaná alebo šatníková skriňa, nemáte veľa možností. Buď si kúpite veľkú skriňu, alebo siahnete po praktickejšom i modernejšom otvorenom šatníku. Na výber máte samostatne stojace vešiaky, vešiaky visiace zo stropu alebo obyčajné tyče, ktoré upevníte k stene. Závesné systémy so samostatnou konštrukciou často disponujú aj praktickými poličkami na topánky alebo doplnky. Sú ideálne aj na oddelenie priestoru. Vešiak z borovicového dreva a so zrkadlom za 279 € predáva bonami.sk.

Prenosný šatník s vecami

Zdroj: Karup design

4. Za chrbtom

V obývacích izbách sa kladie dôraz na umiestnenie nábytku v priestore, nie pri stenách, ako to bolo kedysi. Obzvlášť pohovka umiestnená v strede miestnosti bude pekným centrálnym bodom. Ale všimli ste si jej chrbát? Je to perfektné miesto na úzku lavicu či konzolový stolík, kam uložíte množstvo kníh, kvetov alebo iných predmetov. V malých bytoch je vždy problém s úložným priestorom, a tak sa dobre poobzerajte, možno takýchto nevyužitých priestorov nájdete oveľa viac.

Biela obývačka s úložným priestorom za gaučom

Zdroj: Girl meets gold

5. Na vysokej nohe

Asi každému by sa v kuchyni zišlo viac úložných priestorov. Jednou z možností je namiesto jedálenského stola zvoliť kuchynský ostrovček so skrinkou. Zabijete tri muchy jednou ranou. Vizuálne oddelíte kuchyňu od zvyšku miestnosti, získate jedálenský stôl s barom a aj veľký úložný priestor na hrnce, panvice, misky a ostatné kuchynské príslušenstvo.

Malá kuchyňa s barovým pultom a stoličkami

Zdroj: Home Pedia

NÁŠ TIP

Aby kuchyňa nepôsobila len ako skladisko kuchynských pomôcok a náčinia, vneste do nej živé rastliny. Vyberajte skôr menšie a nenáročné na starostlivosť.

6. Ani centimeter nazmar

Kuchynská linka býva súčasťou takmer každého bytu v prenájme. S jej výberom si teda ťažkú hlavu robiť nemusíte. Problémom skôr býva – zas a znova – nedostatok úložného priestoru alebo nepraktické usporiadanie, s ktorým si musíte poradiť.

Prečítajte si tiež
Z odpadu poklad! Inšpirujte sa tipmi, ako si môžete z odpadového materiálu vyrobiť doma pekné predmety

Ak vám to majiteľ umožní, dokúpte si rôzne police, regály, háčiky či iné závesné systémy. Dajte však pozor, aby ste to s vystavenými predmetmi neprehnali, môžu budiť dojem neporiadku. Môžete ich skryť do boxov alebo menších škatúľ.

Kuchynská polička so závesným systémom

Zdroj: Shutterstock

7. Hluché miesta

Aj v malej kúpeľni sa dá nájsť priestor nazvyš a ani nebudete musieť vŕtať do stien. Práve priestor nad práčkou je miestom, s ktorým sa takmer nepočíta. Namiesto objemných skriniek použite na uteráky a hygienické potreby elegantný úložný regál, ktorý postavíte nad práčku. Miestnosť bude pôsobiť priestrannejšie a vzhľad môžete ešte vylepšiť niekoľkými rastlinami. Praktickým riešením skladovania je napríklad aj malý úložný rebrík.

Malá praktická práčovňa v byte

Zdroj: COSTWAY

8. Dobrý sluha

Niet lepšieho sluhu, ako je vozík na kolieskach. Všade sa zmestí, možno ho ľubovoľne presúvať, ukryje veľa predmetov a ešte aj dobre vyzerá. Tento sa hodí aj do tých najmenších priestorov a môžete ho využiť v kuchyni na kuchynské náradie, v kúpeľni na kozmetiku alebo uteráky, v pracovni na kancelárske potreby alebo v špajze na potraviny, či v predsieni na kľúče, mobilné telefóny a iné. Za 39,99 € predáva IKEA.

Dva čierne vozíky s úložným priestorom

Zdroj: IKEA

9. Buďte kreatívny

Veľké regály či knižnice nie vždy zapasujú do malého priestoru. Preto buďte kreatívni a vyskladajte si ich napríklad z drevených debničiek alebo škatúľ. Možnosti ich usporiadania a uloženia v priestore sú neobmedzené.

Prečítajte si tiež
7 tipov, ako si doma vytvoriť vlastný kútik na relaxovanie

Môžete ich naukladať do jednej výšky alebo kaskádovito, postaviť za posteľ alebo z nich urobiť oddeľovaciu stenu medzi spálňou a dennou časťou. No a napokon určite oceníte ich nízku hmotnosť.

Polica z kociek v spálni

Zdroj: Inside Harmony

Text: Miroslava Maceková

Foto: Inside Harmony, IKEA, COSTWAY, Girl meets gold, Home Pedia, MÖBELIX, Karup Design

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: dekorácie domácky interiér odkladacie priestory praktický priestor prenájom bytov úložné priestory
Zdieľať článok

Diskusia