Dom v srdci Londýna neďaleko Hyde Parku

Dom v srdci Londýna neďaleko Hyde Parku

27. 10. 2011
Zdieľať

Londýn je krásne mesto, ktoré si váži, chráni a zachováva pôvodnú architektúru a historické pamiatky. Rušné ulice širokého centra s obchodmi, kaviarňami, múzeami či divadlami striedajú prekvapivo tiché miesta s obytnými domami. To všetko popretkávané rozsiahlymi parkmi, záhradami, zeleňou a kvetmi na každom kroku. My vás tentoraz zavedieme do jedného z typických domov v georgiánskom štýle – priamo v srdci Londýna, v blízkosti Hyde Parku a Kensingtonských záhrad.

Majitelia kúpili starý dom približne pred tromi rokmi. Vtedy už mal za sebou rozsiahle interiérové úpravy, kuchyňa, pracovný kút a šatníky boli robené na mieru. Viaceré z týchto úprav majiteľom vyhovovali, iné sa rozhodli zmeniť či doplniť. Nová domáca pani mala pomerne jasnú predstavu o tom, ako dom zariadiť, zútulniť a prispôsobiť vlastnému štýlu, potrebovala však poradiť a zorganizovať všetko, čo so zariaďovaním súvisí. Rozhodla sa preto osloviť interiérovú dizajnérku Zuzanu Lukáčovú, ktorá študovala a aj pôsobí v Londýne. (Zuzanu sme už v našom časopise predstavili – o jej bielom byte ste si mohli prečítať v júlovom vydaní Môjho domu.). „Z rozhovoru na prvom stretnutí s majiteľkou som získala pomerne jasnú predstavu, ktorou som sa riadila pri hľadaní nábytku, látok, kresielok a všetkého ostatného,“ spomína Zuzana.


Dom v srdci Londýna neďaleko Hyde Parku

175881
Daniel Veselský

 

Život na štyroch podlažiach

V starých londýnskych uličkách stoja rodinné domy a vilky tesne vedľa seba v úhľadných radoch, a miesto


Dom v srdci Londýna neďaleko Hyde Parku

175880
Daniel Veselský

na bývanie, ktoré im veľmi nedopriali úzke parcely, dobiehajú počtom poschodí. Výnimkou nie je ani dom Bjerregaardovcov. Do typickej gregoriánskej stavby z 18. storočia sa vchádza z ulice po širokom kamennom schodisku – za vstupnými dverami sa ocitnete priamo na prvom poschodí, na chodbe, ktorá je hlavným spojovacím článkom všetkých častí domu. Môžete z nej vojsť veľkými dreveným dverami do obývacej izby, alebo zísť po schodoch na prízemie, do dennej zóny ktorú tvorí kuchyňa a jedáleň s herňou, či vystúpať do večernej časti domu na druhom a treťom poschodí.

Najrozsiahlejším podlažím v dome je prízemie, ktoré je vyčlenené na denné aktivity rodiny. Jeho prednosťou je priamy kontakt so záhradou, jedáleň je dokonca sama akousi zimnou záhradou – jej sklenená strecha zabezpečuje dostatok denného svetla, čo človek ocení najmä v sychravom anglickom počasí, a poskytuje aj zaujímavý pohľad na ďalšie podlažia domu. Keď je pekne, dá sa cez veľké sklenené dvere, siahajúce od podlahy až po strop, vyjsť priamo do záhrady. Jedáleň je prepojená s kuchyňou, v prípade potreby sa však dajú veľmi jednoducho oddeliť – stačí zatiahnuť polkruhové dvere. Súčasťou jedálne je aj hracia časť pre deti, so sedačkou ktorá sa opiera o nízky múrik. Ten nápadito oddeľuje pracovňu s písacím stolom. Okrem dennej časti, orientovanej do dvora, je na prízemí aj hosťovská izba s kúpeľňou, ktorých okná sú otočené do ulice, a tiež pracovná časť s práčovňou a skladom.


Dom v srdci Londýna neďaleko Hyde Parku

175882
Daniel Veselský

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Na druhom poschodí je spálňa rodičov s priechodným šatníkom a veľkou kúpeľňou, a tiež izbička pre mladšiu dcérku. Tretie poschodie je podkrovným kráľovstvom staršej dcéry, ktorá tu má aj vlastnú kúpeľňu. Pod strechou sa našlo miesto aj pre druhú hosťovskú izbu.

 

Hneď za dverami

So zmenami a dopĺňaním interiéru sa začalo hneď od vstupných dverí. Priestor, ktorý ako prvý víta každého prichádzajúceho, je naozaj dôležitý ako z pohľadu dizajnu, tak aj z pohľadu funkčnosti, hoci je „len“ úzkou chodbou. Preto mu domáca pani spolu s dizajnérkou venovali patričnú pozornosť. Do chodby s krásnou bukovou podlahou, ozdobenou tmavou drevenou intarziou, chcela majiteľka domu umiestniť čalúnenú lavicu a zaujímavú komodu. „Keďže chodba je úzka a dlhá, a navyše sa do nej otvárajú vchodové, vyše meter široké dvere, museli sme nábytok do nej nechať vyrobiť na mieru,“ vysvetľuje Zuzana. „Všetky lavice, ktoré boli v tom čase na trhu dostupné, mali veľmi hlbokú sedaciu časť, takže boli viac pohovkami ako lavicami. Oslovili sme preto firmu Beamount & Fletcher, ktorá jednu zo svojich lavíc prispôsobila našim požiadavkám a zadaným rozmerom.“


Dom v srdci Londýna neďaleko Hyde Parku

175885
Daniel Veselský


Dom v srdci Londýna neďaleko Hyde Parku

175894
Daniel Veselský


Látka, ktorou je lavica očalúnená, je z vysoko kvalitného ľanu v prírodnej farbe. „Výber komody sa musel prispôsobiť vkusu domácej panej,“ pokračuje dizajnérka. „Charakter domu a jeho pôvodného zariadenia si žiadal zachovať do istej miery tradičnosť, chceli sme však, aby nový nábytok zároveň odzrkadľoval to, že tu žije mladá rodina, ktorá sa zaujíma o všetko originálne a nápadité. Na trhu sa práve v čase nášho hľadania objavila nová firma – Birgit Isreaeli, ktorá dováža z Nemecka lakovaný nábytok s vysokým leskom v biedermeierovskom štýle, vyrábaný na mieru. Ten sa výborne hodil k celkovému charakteru domu. Komoda, ktorú sme u nich objednali, je užšia ako štandardná verzia, aby sa dali otvárať vchodové dvere, a dlhšia, aby vyplnila priestor na celej stene. Zároveň tak ponúka dostatočný úložný priestor.“ Nad komodou je veľké zrkadlo, ktoré úzku chodbu opticky rozširuje. Osvetľujú ho lampy od firmy Charles Edwards.

 

Priestor pre rodinu


Dom v srdci Londýna neďaleko Hyde Parku

175886
Daniel Veselský

V obývacej izbe na prvom poschodí možno vidieť charakteristické prvky domov z georgiánskej éry – symetricky umiestnené okná na oboch stranách miestnosti a kozuby (jeden z nich je už zamurovaný). „Obývacia miestnosť je pomerne veľká, preto sme sa rozhodli rozdeliť ju na dve zóny,“ konštatuje Zuzana. „Jedna je koncentrovaná okolo veľkého plazmového televízora, centrom druhej je klavír. Samozrejme, dbali sme na to, aby komunikácia medzi oboma časťami nebola komplikovaná – každý, kdekoľvek v miestnosti sedí, vidí na ostatných.“ Z nábytku, ktorý si majitelia priniesli z predošlého domu, sa tu využili pohovky a kreslá (jedálenský stôl a stoličky sú v jedálni), na mieru dali dorobiť skrinky a policový systém.


Dom v srdci Londýna neďaleko Hyde Parku

175887
Daniel Veselský

„Nový nábytok je z dielne Ralph Lauren Home a vybrali sme ho najmä preto, že vyhovoval celkovému štýlu izby. Aby sme dosiahli aj farebné zladenie, prečalúnili sme ich bavlneným zamatom od spoločnosti Vervain Fabricut USA a doplnili taburetkami, ktoré sa využívajú aj ako príručné stolíky. Vysoké okná sme zútulnili na mieru šitými závesmi z látky Shyam Ahuja od firmy Alton Brooke. Zariadenie izby dopĺňa konferenčný stolík a svietidlá od firmy Baker.“ Majitelia domu majú veľmi blízko k umeniu, a tak interiér dotvára mnoho obrazov a iných umeleckých diel. Jediné miesto, ktoré na svoj obraz ešte len čaká, je nad sedačkou oproti televízoru. Výber toho správneho diela však potrebuje veľa času a hľadania.

 

Dievčenské kráľovstvo

Spolu so sťahovaním do nového domu zamýšľali majitelia zároveň presťahovať staršiu dcérku do vlastnej izby. Preto jej chceli vytvoriť priestor, do ktorého sa hneď zaľúbi a v ktorom nebude mať problém ostať sama. „Ako takmer každému malému dievčatku sa aj Claudii páčila ružová. Mama však dala jasne najavo – ružová, ale s mierou! A tak som ružovú farbu zmiernila bielou a jemnou krémovou,“ hovorí Zuzana. „Na zútulnenie postele a kútika na spanie sme použili jemný ľahký záves, ktorý sa dá nazberať alebo môže ostať voľne visieť, taburetku a tienidlo na malej lampičke na čítanie sme dali obtiahnuť rovnakou látkou, bavlneným plátnom od Designers Guilt.“ Izbičku dopĺňa malá detská rozkladacia pohovka a na mieru vyrobená nástenka – na nej sa dobre vynímajú umelecké výtvory malej slečny. Nezanedbateľným detailom sú aj ružové úchytky na dverách vo forme sklenených gúľ (tie sú od Charles Edwards).


Dom v srdci Londýna neďaleko Hyde Parku

175888
Daniel Veselský

Moderne v tradičnom

V dome v srdci Londýna sa mladej modernej rodine podarilo vytvoriť útulné a veľmi príjemné miesto na bývanie, ktoré vás neprekvapí výstrednosťou, rozhodne však nie je nudné ani staromódne. Celý interiér pôsobí veľmi pohodlne, výber nábytku prezrádza úctu k tradícii, doplnky zas mladého a moderného ducha.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: dom londýn návšteva
Zdieľať článok

Diskusia