Zdroj: iStock

Ako vyčistiť sporák a rúru po sviatočnom pečení? Vyskúšali sme tri spôsoby. Ktorý funguje najlepšie?

11. 04. 2023
Zdieľať

Čistenie sporáku a vnútra rúry je pre mnohých z nás tou najobávanejšou zo všetkých domácich prác. Hoci to odkladáme, nie je možné pred týmto problémom úplne zatvoriť oči alebo dvere. Mnohokrát sa nám do čistenie rúry nechce práve preto, lebo nepoznáme rýchly a efektívny spôsob, ako ju vyčistiť. Vyskúšali sme za vás tri spôsoby čistenia. Aké a ktorý z nich funguje najlepšie?

Sóda bikarbóna + ocot

Odhadovaný čas aktívneho čistenia: 1,5 hodiny

Sóda bikarbóna a ocot sú pravdepodobne najbezpečnejšie produkty, ktoré môžete použiť na čistenie rúry. Sóda bikarbóna je známa tým, že rozpúšťa špinu, mastnotu a iné lepkavé zvyšky po varení a pečení, zároveň čistí mierne abrazívne bez zanechania škrabancov.

čistenie rúry

Zdroj: iStock

Kyslosť octu z neho robí dobrý čistiaci prostriedok, ktorý pomáha aj proti opätovnému usadzovaniu mastnoty. Vyrobte si pastu z ½ šálky sódy bikarbóny a niekoľkých lyžíc vody a naneste ju na najšpinavšie časti rúry či sporáku. Pastu nechajte pôsobiť cez noc. Ráno uvidíte, že zhnedla nasiaknutou mastnotou. Potom tieto miesta postriekajte octom. Sóda bikarbóna reaguje na kyslosť octu a začne peniť.

Prečítajte si tiež
Vašu domácnosť oživí drobný detail. Vyskúšajte zmeniť zárubne

Táto kombinácia síce funguje skvele, ale vyžaduje si veľa času a neraz aj úporné drhnutie. V každom prípade táto metóda výborne funguje vtedy, keď ste rúru čistili len nedávno – na jej pravidelnú údržbu a prevenciu pred tvorbou usadenín. Určite je to dobrá voľba i vtedy, ak ste odporcom chemikálií alebo máte malé deti.

Špinavá rúra

Zdroj: iStock

Intenzívny sprej na čistenie rúry

Odhadovaný čas aktívneho čistenia: 20 minút

V prípade, že si chcete ušetriť čas a námahu a nevadia vám chemikálie, pustite ventiláciu, otvorte okná, dajte si rukavice a nastriekajte penový čistič rúr na znečistené zóny. Držte sa presne návodu, jednotlivé spreje sa môžu mierne odlišovať použitím aj bezpečnostnými opatreniami, ktoré si vyžadujú. Zvyčajne treba nechať penu pôsobiť nejaký čas.

Špinavá rúra

Zdroj: iStock

Potom si pri kvalitných čistiacich prostriedkoch všimnete, že špina sa prakticky sama „odlepuje“ od sporáka. Na záver budete musieť použiť papierové utierky a vlhčené handry na čistenie sporáka od usadenín, ale aj od chemikálií. Určite nechcete, aby sa vám dostali do pečeného jedla. Ak máme zhodnotiť použitie tejto metódy, je rýchla a nemusíte sa pri nej veľmi natrápiť. Na druhej strane, sú to dosť silné chemikálie, takže, ak máte malé deti alebo jednoducho dávate prednosť prírodným produktom, zvoľte inú možnosť.

Prečítajte si tiež
Ako zorganizovať priestor v kuchyni, aby v nej nevládol chaos

Pemza

Odhadovaný čas aktívneho čistenia: 45 minút

Pemza, porézny lávový kameň, sa tradične používa na osobnú starostlivosť. Tušili ste však o tom, že sa dá použiť aj na čistenie v interiéri? Najdôležitejšie je, že pemza by mala byť pri čistení vždy navlhčená. Zoberte si misku s vodou a kameň pri čistení rúry do nej pravidelne namáčajte. Potrite ním nepoddajné mastné a pripálené zvyšky, vždy priebežne odstráňte omrvinky z očistených miest mokrou handrou a pokračujte, kým nebudú všetky nečistoty preč. Nakoniec celú rúru dôkladne utrite.

Pemza

Zdroj: iStock

Ako hodnotíme túto metódu? Táto metóda bola z troch vyskúšaných najjednoduchšia, najpriamejšia a najefektívnejšia, navyše bez chémie a výparov. Keďže pemza je drsná, odporúčame použiť rukavice. A ešte jedno veľké plus: Nemusíte rúru donekonečna umývať, aby ste odstránili zvyšky prípravku či nečistôt. Určite sa oplatí vyskúšať!

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: čistenie elektrická rúra rúry na pečenie sporák
Zdieľať článok
Neželaná burina a ťažký súper každého záhradkára: Ako sa zbaviť hviezdice prostrednej a využiť ju vo svoj prospechUrob si sám

Neželaná burina a ťažký súper každého záhradkára: Ako sa zbaviť hviezdice prostrednej a využiť ju vo svoj prospech

Batérie elektromobilov by sa mohli recyklovať ešte ekologickejšie. A to vďaka tejto telesnej tekutineASB.sk

Batérie elektromobilov by sa mohli recyklovať ešte ekologickejšie. A to vďaka tejto telesnej tekutine

Akú kombináciu kvitnúcich rastlín umiestniť pod pergolu? Inšpirujte sa radou Martina ČurduZáhrada

Akú kombináciu kvitnúcich rastlín umiestniť pod pergolu? Inšpirujte sa radou Martina Čurdu

Teplá zima s množstvom zrážok praje vodným elektrárňam. Vyrábajú rekordné množstvá elektrinyASB.sk

Teplá zima s množstvom zrážok praje vodným elektrárňam. Vyrábajú rekordné množstvá elektriny

Diskusia