Dýchať čistý vzduch

22. 06. 2005
Zdieľať

Každý človek si počas svojho života vyberá, čo bude jesť, ako sa bude obliekať, kam pocestuje alebo kde bude pracovať. Vzduch, ktorý dýchame, si však nikto z nás vybrať nemôže. Môžeme sa však snažiť urobiť ho čistejším a príjemnejším aspoň vo svojich obydliach a na pracoviskách. Riešením zabezpečujúcim dostatočný prísun čistého vzduchu sú čističky vzduchu.

V priebehu jedného dňa sa nadýchneme až 22-tisíckrát. Spotrebujeme pritom viac ako 15 kilogramov vzduchu.


Čističky

Celosvetovou tienistou stránkou rastúcich hospodárskych aktivít je stále stúpajúce znečistenie ovzdušia. Nadmerným zaťažením životného prostredia prachom, hlukom a zápachom všetkého druhu trpia predovšetkým obyvatelia veľkých miest, kde sa dnes prakticky nedá otvoriť okno, aby sa vyvetralo. Vetranie, či už obydlí, alebo pracovísk, sa obmedzuje aj vzhľadom na stále vzrastajúce ceny energií – šetrí sa teplom, izolujú sa budovy a utesňujú okná. V dôsledku toho je vzduch vnútri budov znečistený až stonásobne viac ako ovzdušie veľkých priemyselných miest. Znečistený vzduch v miestnosti býva príčinou vzniku alergií, astmy, vyvoláva bolesti hlavy, pálenie očí, únavu a dýchacie problémy. Riešenie týchto problémov ponúkajú čističky a zvlhčovače vzduchu.
Pod pojmom čistička vzduchu sa nemyslí práčka vzduchu, ale kompletný proces očistenia vzduchu od mechanických, chemických a biologických nečistôt. Úlohou čističiek je filtrovanie škodlivých látok ako peľ, spóry plesní, alergény, dym a prach.
Podľa druhu zachytávaných nečistôt rozoznávame niekoľko druhov filtrov: mechanické, uhlíkové a elektrostatické, ktoré majú čistiacu účinnosť 95 až 99,9 %. Najúčinnejšiu filtráciu predstavuje zlúčenie jednotlivých druhov filtrov, čím vzniká čistička vzduchu.

Zvlhčovače

Pohoda vnútri bytov, kancelárií či v škôlkach závisí od teploty vzduchu a jeho vlhkosti. Lekári odporúčajú vlhkosť vzduchu 40 až 50 %. V zimnom období, predovšetkým v priestoroch s ústredným alebo elektrickým kúrením, však klesá relatívna vlhkosť vzduchu aj pod 25 %, čo je porovnateľné s vlhkosťou na Sahare.
Pri nízkej vlhkosti vzduchu sa vysušuje a tým aj narúša sliznica dýchacích ciest. Dôsledkom toho je dráždenie na kašeľ, chronická nádcha, chronická bronchitída, opakovaná laryngitída predovšetkým u detí, zápaly nosohltana, popraskané pery, škriabanie v krku. Narušením sliznice sa znižuje celková imunita. Trpí aj pokožka. Je vysušená, podráždená, tvoria sa vrásky.
Pri suchom vzduchu vzniká statická elektrina. Elektrické výboje sú veľmi nepríjemné a môžu poškodiť elektrické prístroje. Suchý vzduch negatívne pôsobí na predmety z dreva, hudobné nástroje, starožitnosti a obrazy.


Dýchať čistý vzduch

26012

Čistička vzduchu Electrolux Z 7040, vynikajúca kombinácia čistiacich účinkov a nízkej hlučnosti, efektívna filtrácia so systémom elektrostatického papierového filtra, spotreba od 20 W maximálne do 70 W, automatický senzor prachu a hluku prispôsobí výkon čističky, nízka hladina hluku – len 31 dB(A), možnosť doplniť uhlíkový filter na odstránenie pachov. Pri maximálnom nastavení kvalitne vyčistí vzduch v miestnosti s plochou 66 m2, pričom vzduch čistí dvakrát za hodinu. Nespotrebuje viac energie než obyčajná žiarovka. Čistička Electrolux váži 8 kg a meria 48,5 ´ 48 ´ 32 cm (v ´ š ´ h).
Cena 10 900 Sk s DPH. Predáva Electrolux.Dýchať čistý vzduch

26009

Čistička vzduchu DéLonghi DAP 70 so zmenšenými rozmermi s príkonom 80 W. Je vhodná do priestorov plochou 25 m². Má trojstupňový filtrovací systém: prací filter, filter triedy HEPA a filter s aktívnymi uhlíkmi – ionizátor. Tento systém dokáže nasať 140 m³ vzduchu s kapacitou filtrovania už od 0,01 mikrónu. Filter pop-up má tri vysoko účinné pružiny, ktoré umožňujú rýchlu a praktickú výmenu filtrov. Obsluha je zabezpečená v troch rýchlostiach – sleep (ideálna v nočných hodinách), mid, hi. Čističku možno umiestniť na stôl, na stenu (horizontálne alebo vertikálne) a na podlahu.
Rozmery čističky sú 325 ´ 320 ´ 195 mm (d ´´ š), váži 3,7 kg, napája sa na 230 V – 50 Hz.
Cena 3 500 Sk. Predáva Lorenzi Group SkDýchať čistý vzduch

26007

Čistička vzduchu Bionaire BAP – 242 s max. príkonom 30 W je vhodná do miestnosti s plochou približne 17 m². Čistiaci systém sa skladá z dvojstupňovej filtrácie HEPA a uhlíkového filtra.
Antibakteriálna ochrana Microban, ktorá zabraňuje rastu baktérií a plesní, je obsiahnutá v plastoch. Čistička Bionaire má trojrýchlostný ventilátor a indikáciu znečistenia filtra. Všetky funkcie čističky sú ukryté v telese s rozmermi 310 ´ 150 ´ 230 mm (š ´´ h). Cena 5 420 Sk s DPH. Predáva Kabe/Bionaire.Dýchať čistý vzduch

26010

Model VH100 DéLonghi je jednoduchý mechanický zvlhčovač s moderným farebným dizajnom, ktorý uvoľňuje paru za horúca. Tento zvlhčovač má možnosť regulovať prúd a intenzitu pár. Súčasťou príslušenstva je praktické navíjanie kábla v spodnej časti telesa a plavák, ktorý po vytiahnutí ukazuje vodnú hladinu. Ak sa hladina vody v nádržke minie,  prístroj sa automaticky vypne. Para sa začne vypúšťať približne po 12 hodinách v závislosti od intenzity. Cena 1 350 Sk. Predáva Lorenzi Group SK.


Dýchať čistý vzduch

26011

Model VH 200 Délonghi dopĺňa priesvitná stupnica na telese, kde vidno vodnú hladinu vnútri. Teleso zvlhčovača je tmavomodrej farby. V jeho vnútri je zabudované nočné svetielko, ktoré preniká cez priesvitnú stupnicu a v noci tlmene osvetľuje miestnosť. Tieto zvlhčovača sa svojím dizajnom a farebnosťou hodia do detských izieb. Cena 1 600 Sk. Predáva Lorenzi Group Sk.


Dýchať čistý vzduch

26008

Zvlhčovač vzduchu Bionaire BWM 5700 s reguláciou vlhkosti v miestnostiach s plochou do 60 m² (170 m³). Jeho odparovacia schopnosť je 0,44 l/hod., s autoreguláciou a maximálnym príkonom 400 W má objem nádrže 7,5 l. Základné funkcie dopĺňa Autostop, Autoclear, arómaterapia, novinka Microban – antimikrobiálna ochrana a digitálne ovládanie Accuset. Teleso má hmotnosť 2,9 kg, predáva sa v bielo-tyrkysovom farebnom vyhotovení pod značkou Bionaire. Predáva KABE za 6 940 Sk s DPH.

Microban
Čističky a zvlhčovače Bionaire sú na dôležitých miestach vybavené technológiou Microban, ktorá ich chráni pred rastom plesní a baktérií. Microban je zapracovaný do výrobku pri jeho výrobe, takže ho nemožno zotrieť ani umyť. Jeho účinok pretrváva po celú životnosť výrobku.
Pri dodržiavaní predpísanej údržby poskytuje Microban zvýšenú hygienickú ochranu.
Optimálnu cirkuláciu vzduchu pri minimálnych nákladoch zaisťujú výkonné ventilátory, ktoré sa používajú vo všetkých čističkách vzduchu Bionaire.
Vo väčšine čističiek vzduchu je zabudovaný vysoko účinný ionizátor, produkujúci záporné ióny. Ich prítomnosť znižuje únavu a celkovo pozitívne pôsobí na ľudský organizmus.Dýchať čistý vzduch

26013

Zvlhčovač vzduchu ETA 0631 Orinoko. Štvorlitrová nádrž na vodu zaisťuje dlhý čas nerušenej a veľmi tichej prevádzky. Zvlhčovacia vložka zachytáva i väčšie prachové častice. Samozrejmosťou je vodoznak, svetelná signalizácia činnosti a zanedbateľná spotreba energie. Cena na vyžiadanie u predajcu. Predáva ETA.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci zvlhčovač vzduchu
Zdieľať článok

Diskusia