Zdroj: Krups

Jeden prekvapil širokými možnosťami, iný nečistotami. Testovali sme, čo dokážu automatické kávovary

16. 10. 2023
Zdieľať

Je to domáca kaviareň, pri ktorej neriešite detaily. Raz nastavíte stroj, aby si rozumel s vaším sklom i porcelánom, a zvyšok je už iba rutinou. Kliknete na tlačidlo, kávovar sa prebudí a na želanie pripraví nápoj podľa vašej chuti. Horúci, studený, s mliečnou penou i bez nej. Na vás je iba pridať cukor, kocky ľadu a mlieko podľa potreby.

Na čo treba myslieť ešte pred kúpou

Veľkosť

Na kuchynskú linku, barový pult alebo samostatný stôl v jedálni? Kompaktný model dostanete tam, kam sa väčší nevmestí.

Ovládanie

Dotykové ovládanie je štandardom, nie každý farebný obrázok je však displejom s meniacim sa obsahom. Niektoré dizajny šikovne klamú.

Recepty

Espresso, kapučíno, mliečna pena, ale aj čaj. Výrobcovia pridávajú čoraz viac predvolieb, porovnajte si ich.

Žena v modrom pulóvri drží pred sebou dve kávy, jedna je čierna klasika. Tá druhá má latte art.

Zdroj: iStock

Dva na jeden dotyk

Dve kávičky súčasne pripravíte na každom automate. Dva mliečne nápoje však už len na tých šikovnejších.

Hlučnosť a rýchlosť

Každý model je iný. Až v domácnosti zistíte, akým spôsobom zasiahne do jej rytmu hlučnosťou i rýchlosťou cyklov.

Samostatne stojaci

Automatické kávovary pre domácnosti sú samostatne stojacimi spotrebičmi. Žiadajú od vás nielen opakovaný prísun zrnkovej kávy, ale aj dopĺňanie vody do zásobníka a čistenie jeho zberných nádob s vylúhovanou kávou a odpadovou vodou. Výzvou na displeji vás zaskočia kedykoľvek pri príprave nápojov.

Aby bolo odpadovej vody čo najmenej, pomôže, ak vypnete automatické preplachovanie pri každom spustení a vypínaní stroja. Zmysel to však dáva len vtedy, ak kávovar používate každodenne a jeho počítač sám dohliadne na to, aby ste hygienické pravidlá neporušili. Keď odhalí víkendový prestoj, preplachovanie by mal spustiť bez možnosti prerušenia. 

Čo by ste mali vedieť

1. Senzory a počítadlá

Vyprázdnite misku, vysypte zásobník, doplňte vodu, nasypte kávu, vyčistite mechanizmus. Je prirodzené, že kávovar sleduje svoju prevádzku. I tak sa vám však môže stať, že ten váš bude robiť chyby. Bez kávy v násypníku pripraví vodové espresso alebo vás vyzve, aby ste vyliali takmer prázdnu odpadovú nádobu. Niekedy chýbajú senzory, inokedy je softvér priveľmi opatrný.

2. Hygiena

Preplachovanie nestačí, ak sa vlhkosť a mokré zrniečka kávy hromadia v mechanizme stroja. Objaví sa pleseň a s ňou spóry, ktoré v ruchu pohyblivých častí cestujú do všetkých zákutí. Hygiena niektorých modelov môže byť krehkou záležitosťou. Hlavne ak majú násypník na mletú kávu alebo otvorené časti mechanizmu.

Prečítajte si tiež
Nové stolové mixéry vám ovocie nielen posekajú, ale aj uvaria. Testovali sme, ktorý je ten najlepší

3. Mlynčeky

Slabšia, silnejšia alebo extra silná? Množstvo kávy neodmeriava váha, ale časovač chodu mlynčeka. Tie slabšie počítajú len s krehkými zrnkami intenzívne praženej kávy. Pri svetlejšej podceňujú dávkovanie. Ak patríte k fanúšikom svetlejšieho praženia, hľadajte kávovar s robustným mlynčekom alebo extra dávkovaním.

4. Speňovanie mlieka

Horúca para, vzduch a mlieko – to je recept, ktorý funguje v každom automatickom kávovare pre jeden alebo dva nápoje súčasne. Veľké rozdiely vás však čakajú v komforte používania a čistenia. Nech vyzerajú zásobníky a speňovače akokoľvek lákavo, najväčší komfort poskytuje hadička priamo v škatuli mlieka alebo v karafe, ktorú odložíte do chladničky.

Automatický kávovar Krups

Zdroj: Krups

5. Ovládanie

Ristretto na desať kliknutí aj napriek tomu, že ho pijete niekoľkokrát denne? Alebo veľká káva v dvoch krokoch, keď do menšej pridávate extra horúcu vodu? Vyskúšajte si prípravu svojich obľúbených nápojov skôr, ako zistíte, že vás bude stroj zdržiavať zložitou ponukou. Veľkou prednosťou sú profily pre členov domácnosti.

6. Objemy a dávkovanie

Plná dávka mletej kávy, 50 mililitrov horúcej vody a 150 mililitrov mlieka? Alebo chcete len kapučíno do 200-mililitrovej šálky? Kým niektorým kávovarom musíte objemy svojich pohárov predprogramovať, pri iných môžete viac alebo menej vstupovať do receptúry prípravy, dokonca aj určiť pauzu medzi spenením mlieka a pridaním espressa.

Prečítajte si tiež
Elektrické grily šliapu na päty klasickým. Po redakčnom teste sme spoznali ten najlepší

7. Údržba

Odvápniť nádržku a bojler, rozpustiť kávové a mliečne usadeniny, prípadne aj premazať mechanizmus kávovaru. Nenechávajte starostlivosť na náhodu a spolu s kávovarom si kúpte aj servisnú súpravu na jeho údržbu. Tá vzorková, ktorá je súčasťou niektorých strojov, je iba na zoznámenie. Sotva vám neskôr napadne kúpiť si úplnú.

Na ďalšej strane vám prezradíme výsledky nášho testovania automatických kávovarov.

1 / 2
Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: automatické kávovary pákové kávovary test spotrebičov
Zdieľať článok

Diskusia