Zdroj: Tefal

Ako pracujú moderné odšťavovače a ktorý zvíťazil v redakčnom teste?

16. 11. 2022
Zdieľať

Jablká popadané pod stromami, debnička s prezretými hruškami a slivky, ktoré už nerozšíria zástupy vašich kompótov. Zo všetkých môžete mať ešte úžitok, ak ich spracujete v lise na ovocie. Ak v tejto chvíli pomýšľate na osviežujúcu šťavu, mali by ste vedieť, že toho dokážete pripraviť oveľa viac.

Vývoj napreduje

Masívna závitovka, húževnatý pasírovací kôš a odolná tritánová nádoba, cez ktorú vidíte tryskajúce kvapôčky šťavy. Hoci sa najnovšie vertikálne lisy nápadne podobajú na tie spred desaťročia, v skutočnosti výrobcovia pokročili vpred. Odšťavovače pre domácnosti vyladili tak, aby s nimi bolo menej starostí pri používaní a údržbe.

Silnejšie motory nepotrebujú veľa prestávok na chladenie. Mnohé dostali elektronické riadenie, vďaka ktorému upravujú silu a otáčky tak, aby z dužiny vytlačili viac šťavy ako doposiaľ. Tlačidlom volíte typ ovocia, tlačidlom preplachujete stroj. Menšie sú i pracovné časti, vďaka ktorým sú lisy kompaktnejšie a menšie. Ak vyberiete dobre, rozdiel spoznáte.

Prečítajte si tiež
Stolové mixéry v redakčnom teste. Ako sa zorientovať v dnešnej ponuke?

Čo dokážu pripraviť

1. Džús i smoothie

S jemnou matricou pripravíte džús s malým množstvom vlákniny, s hrubšou hustejšiu, výdatnejšiu šťavu. Uzatvorte však odkvapkávaciu klapku, vlejte dnu trochu vody či mlieka, doplňte ovocie, zeleninu a krehké lístky – razom vidíte, ako sa v pracovnom priestore mieša lahodné smoothie, ktoré odľahčí vášmu tráveniu. Ak má pracovná nádoba aj rysky, viete ihneď, kedy máte dávku na plný pohár.

2. Rastlinné mlieka

Z výdatne namočenej sóje, obilia či orechov vyčaríte s jemnou matricou rastlinné mlieko. Každú dávku prelievajte troškou vody, oddelenú vlákninu po zriedení spracujte druhý i tretí raz. Je iba na vás, či pridáte aj trochu hrozienok, datlí alebo melasy na lepšiu chuť. Kým sójové mlieko bude treba vo finále povariť, ostatné sú pripravené na ochutnávanie. Bez zdĺhavého cedenia cez sitko.

3. Ovocné pyré

Nemusíte z jabĺčok vykrajovať jadrovníky a trhať stopky, ak chcete vyrobiť jemné ovocné pyré. Rozštvrtené ich podusíte na vode, necháte vychladnúť a prejsť lisom. Ten oddelí pevné čiastky od hladkého ovocného krému. Funguje to aj s hruškami či so slivkami, výberom matrice a dotiahnutím klapky určujete, koľko šupiek sa v najjemnejšej podobe pretlačí do pyré.

4. Sorbet

Príjemným letným osviežením je sorbet, ktorý vznikne drvením mrazeného ovocia v lise. Každý model si bez váhania poradí s banánmi, silnejšie znesú i výdatnú nádielku čerešní, jahôd, citrusov, malín, čučoriedok a ďalších drobných bobúľ. Tentoraz sa však už neoddeľuje dužina od drene – všetko sa v plnej matrici rozdrví pevnou závitovkou a premieša skôr, ako vypadne do zbernej nádobky.

5. Humus

Podobným spôsobom pripravíte nátierku z vychladnutého vareného cícera či iných strukovín, ktoré pred drvením premiešate s cesnakom, citrónovou šťavou, so sezamovou pastou a s koreninami. Máte radi hrubšiu štruktúru, stredne jemnú nátierku alebo dokonale hladkú pastu? Vyberte klietku bez otvorov alebo hrubšie či jemnejšie sito.

6. Gaspacho

Rovnakým spôsobom spracujete aj cibuľu, rajčiny, uhorky a papriku, ak máte chuť na osviežujúcu chladnú polievku letných dní. Ak pripravujete gaspacho, pomer surovín je vždy na vás. Len aby ste na záver nezabudli pridať soľ a bylinky, plus výdatnú porciu chlebových kociek. Tie nasiaknu sviežu šťavu a dodajú polievke ľahké, avšak sýte telo.

7. Orechové maslo

Oriešky, olej, soľ či melasa – všetky sa pod silným tlakom lisu rozdrvia, zmiešajú a spracujú na orechové maslo. Najvoňavejšie bude, ak orechy vopred upečiete v rúre a necháte vychladnúť. Dávkujte ich na etapy v menších množstvách. Sledujte, ako sa z nich formuje hustá masa. A ak nájdete so svojím lisom spoločnú reč, možno sa vám podarí oddeliť olej od orechovej múky – hoci nie tak dobre ako v továrni.

Prečítajte si tiež
Testovali sme sušičky potravín. Čo všetko je dôležité si všímať pred kúpou?

Radí Marcela Gigelová
redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Plniace hrdlo
Celé jablko alebo len štvrtiny? Veľký plniaci otvor môže byť pri spracovaní hojnej úrody prednosťou, v skutočnosti však čas neušetrí.

Matrice
Odšťavovanie, pasírovanie, drvenie. Ak výrobca priloží k odšťavovaču tri koše na spracovanie ovocia, využiť môžete úplne všetky funkcie stroja.

Príkon motora
150 wattov je zlatý štandard pre najnovšie konštrukcie. Vyšší príkon môže naznačovať nižšiu účinnosť lacnejších modelov.

Ovládanie
Dotykový displej, otočné koliesko, kolískový prepínač. Čím väčšiu kontrolu má elektronika nad motorom, tým viac ovládacích prvkov nájdete.

Veľkosť
Zmestí sa vám odšťavovač na kuchynskú linku tak, aby na nej „parkoval“ po celú sezónu? Dajte si pozor hlavne na výšku. Viaceré modely pod skrinky nepostavíte.

Užitočné rady

  1. Zelené vňate a lístky budú pred lisovaním krehkejšie, ak ich osviežite v studenej vode s kockami ľadu.
  2. Nikdy nevkladajte do lisu horúce suroviny. Polykarbonát by mohol pri rýchlom zahriatí prasknúť.
  3. Vláknitú dužinu vymyjete zo sitiek ľahšie, ak ju necháte odmočiť vo vode s prídavkom jedlej sódy.
  4. Nerobte si starosti s farebným znečistením stroja. Striedaním surovín sa samo vytratí. Ide o tukový film na povrchu.
Odšťavovač Bosch

Zdroj: Bosch

Výsledky testovania

Ako sme testovali

Niekedy máte pocit, že vás už nemôže nič prekvapiť. Pri testovaní lisov na ovocie sme tentoraz odomkli trinástu komnatu. Vyskúšali sme i to, ako si poriadia s výzvami, ktoré žiadajú viac, ako len oddeliť sladký nektár od suchej dužiny. A stálo to za to.

VÍŤAZ TESTU: Bosch VitaExtract MESM731M

Odšťavovač Bosch

Zdroj: Bosch

Príkon 150 W * 1 rýchlosť/spätný chod * 3 matrice na lisovanie * 1/1,3 l nádoby na šťavu a dužinu * čistiaca kefka

Výkonová rezerva, ktorá udrží otáčky motora v stabilnom tempe, a trojica matríc na spracovanie kompletnej škály surovín sú vašou voľbou, ak hľadáte lis na spracovanie úrody zo svojej záhrady. Bez prehrievania sme na ňom spracovali nadúrodu z ovocného sadu za domom, bez prestojov sme spracovali ovocie a zeleninu na zaváraniny. Mušty, rastlinné mlieka a strukovinové nátierky môžete mať na dennom programe bez obáv. Páči sa nám, že stroj nespomaľuje ani vtedy, ak ho bez prestania plníme novými dávkami. Na hmotnosti základne spoznáte, že je pripravený na výzvy.

Hodnotenie: ****-
Cena: 239 €
www.bosch-home.com/sk

Tefal Juice N‘ Clean ZC420E38

Odšťavovač Tefal

Zdroj: Tefal

Príkon 150 W * 4 rýchlosti/čistenie/spätný chod * digitálne ovládanie s displejom * 2 matrice na lisovanie * 0,8 l nádoby na šťavu a dužinu * čistiaca kefka

Krehké jabĺčka, šťavnaté broskyne, varené ovocie i zamrznuté bobule – všetky sú pod kontrolou elektroniky, ktorá pri každom z programov sleduje výkon motora pri práci. Pri mäkkých surovinách spomaľovaním dohliadne na to, aby mäkká dužina neunikla bez spracovania. Pri tvrdých zasa postráži, aby sa lis nezasekol. Citlivo upravuje otáčky a pauzami žiada pomalšie plnenie. Tento kompaktný stroj s menším plniacim otvorom nás presvedčil o tom, že predstihne väčšie lisy predchádzajúcej generácie. Viac šťavy a menej dužiny s komfortným čistením. Viac toho skutočne nepotrebujete.

Hodnotenie: ****
Cena: 175 €
www.tefal.sk

Klarstein Bella Elegance

Odšťavovač Klarstein

Zdroj: Klarstein

Príkon 200 W * 1 rýchlosť/spätný chod * 1 matrica na lisovanie * 0,4 l nádoby na šťavu a dužinu * čistiaca kefka * receptár

Horizontálna konštrukcia a útla lisovacia komora predurčujú tento odšťavovač do seniorskej alebo single domácnosti, kde sa raňajky nezaobídu bez čerstvo vytlačenej šťavy. Ľahko poumývate pracovné časti v kuchynskom dreze, hravo si poradíte s krehkými i mäkšími surovinami. Dôležité je len to, aby ste ich nakrájali na dostatočne malé kúsky, ktoré zo seba pod tlakom závitovky vydajú všetku šťavu. Tempo odšťavovania je pomalšie ako pri vertikálnych lisoch, prekvapila nás však vytrvalosť. Tradičná, rokmi osvedčená konštrukcia vás nemá čím sklamať.

Hodnotenie: ***-
Cena: 89,90 €
www.klarstein.sk

Severin ES 3571

Odšťavovač Severin

Zdroj: Severin

Príkon 150 W * 1 rýchlosť/spätný chod * 3 polmatrice na lisovanie * 1/1,3 l nádoby na šťavu a dužinu * čistiaca kefka

Rýchle odšťavovanie krehkého ovocia, horší výkon pri vňatiach, upchávanie komory pri mäkkom, zrelom ovocí – to je zážitok, ktorý vás čaká pri používaní tohto lisu. Novátorská konštrukcia s odľahčenou matricou sa stala jeho obmedzením. Namiesto toho, aby sa šťava oddeľovala po celom obvode pracovnej komory, lisovanie prebieha iba na jej krátkom výseku. Ak sa váš život točí len okolo chrumkavých jabĺk, citrusov, cvikly a mrkvy, využijete ho bez obmedzení. S jednoduchým čistením, v kompaktnom, štíhlom vyhotovení.

Hodnotenie: ***
Cena: 111,10 €
www.mall.sk

Lidl Silvercrest SSJBK 300 B2

Odšťavovač Lidl

Zdroj: Lidl

Príkon 300 W * 1 rýchlosť/spätný chod * 2 matrice na lisovanie * 0,8 l nádoby na šťavu a dužinu * čistiaca kefka

Sotva by ste našli lacnejšiu cestu k ovocnému lisu ako prostredníctvom tohto modelu. Ak je pre vás odšťavovanie novinkou, alebo hľadáte pomocníka na sezónne spracovanie menšieho množstva ovocia a zeleniny, je to voľba, ktorá nesklame. Cvikla, mrkva, chrumkavé jabĺčka, stopkový zeler a čerstvé zelené vňate zo seba vydajú aj poslednú kvapku. S mäkšími, zrelšími plodmi a bobuľovým ovocím si však priveľmi nerozumie. Skôr z nich pripravíte ovocné pyré ako prijateľnú šťavu s vyšším podielom dužiny. Páči sa nám výkon motora, ktorý ladí s odšťavovacou kapacitou. Pomerne rýchlo sa však zahreje.

Hodnotenie: ***
Cena: 79,99 €
www.lidl.sk

Text: Marcela Gigelová
Zodpovedná redaktorka: Miroslava Maceková

Foto: Bosch, Tefal, Severin, Lidl, Klarstein
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci kuchynské roboty odšťavovač testovanie spotrebičov
Zdieľať článok

Diskusia