Zdroj: Weber

Elektrické grily šliapu na päty klasickým. Po redakčnom teste sme spoznali ten najlepší

14. 08. 2023
Zdieľať

Už žiadne starosti s rozpaľovaním dreveného uhlia alebo výmenou prázdnej plynovej fľaše za plnú. Vo chvíli, keď pripojíte gril k elektrickej zásuvke, rodinná grilovačka vo dvore sa môže začať. S neodolateľnou vôňou a explóziou chutí, ktoré vás presvedčia o tom, že ste sa rozhodli správne.

Grilovanie je ako pečenie „na steroidoch“ pri vysokej teplote a nad roštom, z ktorého sa odparujú pripekajúce omastky a šťavy. Práve táto vôňa rozihrá vaše zmysly a prebudí vo vás driemajúci hlad.

Preto je tak trochu na škodu, že predsudky predbiehajú skúsenosti s grilovaním. Bez ohľadu na to, pre aký druh ohrevu sa rozhodnete, vždy vám môže priniesť intenzívny kulinársky zážitok.

Čo by ste mali vedieť o elektrických griloch?

Teplota

Trvá len niekoľko minút, kým sa elektrický gril rozpáli na svoju pracovnú teplotu. Pri väčšine modelov môžete počítať s teplotou až 270 °C, šikovná konštrukcia však môže zaistiť, aby sa teplota vyšvihla nad hranicu 315 °C. Dôležité je, aby si ju gril udržal aj po vložení surovín. Čím viac hmoty má, tým viac horúčosti dokáže akumulovať.

Kapacita

Dva poriadne steaky, štyri plátky baklažánu alebo šesť výdatných burgerov? Menšia kapacita elektrických grilov môže zaostávať za vašimi očakávaniami. Uniknite zo sortimentu útlych kuchynských grilov a skúste sa rozhliadnuť po väčších, ktoré sú určené na spoločenské grilovanie vo dvore.

Grilovanie v elektrickom grile

Zdroj: Shutterstock

Objem

Plátky mäsa, klobásky, slaninu, pečivo a rezy zeleniny pripravíte na každom grile v ponuke predajcov. Dokáže si váš vyhliadnutý model poradiť aj s celým kurčaťom, so sekanou alebo s prípravou pizze zo zamieseného cesta? Ak je vybavený vekom, ktoré pod sebou ukrýva dostatočný objem, nebudete pri grilovaní čeliť obmedzeniam.

Regulácia

Je prirodzené, že sa výrobcovia elektrických grilov spoliehajú výhradne na reguláciu ohrevu. Je však fajn, ak k nemu pridajú aj podporu technológií. Aplikácia v mobile, tepelná sonda alebo senzory, ktoré nastavia časovač grilu, sú neoceniteľné. Dohliadnu na grilovanie a doprajú vám viac času na vychutnávanie.

Prečítajte si tiež
5 najobľúbenejších receptov na gril, ktoré v redakcii bodovali

Kvap sem, kvap tam…

Čo sa deje s omastkom a so šťavou? Možno sa len tak odparujú z pečiacej platne do povetria. Možno ich gril šikovne spaľuje pod roštom, aby uvoľnil do povetria maximum vône. A často sa stretnete aj s tým, že ich sústreďuje v zbernej nádobe, aby bolo čistenie jednoduchšie a dymu čo najmenej. Zvoľte si stratégiu, ktorá sa vám páči.

Všestrannosť

Priame grilovanie v sálajúcom teple, kontaktné grilovanie na platni, ale aj nepriame grilovanie s vodnou clonou či príprava jemných surovín na pare. Ak si elektrický gril rozumie s príslušenstvom, oveľa väčšmi sa s ním priblížite ku skutočnému umeniu barbecue.

Umiestnenie

Zbalíte gril po akcii zo stola do záhradného pavilónu? Alebo ho ponecháte na jeho podstavci na mieste pod ochrannou plachtou? Elektrický gril nemusí byť citlivkou, ktorá neznesie vlhkú klímu vašej záhrady. Niektoré modely s citlivou elektronikou priam vyžadujú, aby ste ich „zaparkovali“ v chránenom interiéri.

Grilovačka s elektrickým grilom

Zdroj: Shutterstock

5 parametrov, ktoré si ujasnite pred kúpou

1. Ohrev

Rozpálená špirála pod dierovaným roštom? Alebo kontaktná platňa s priamym prenosom tepla? Obe taktiky fungujú spoľahlivo.

2. Rošt

Je veľký rozdiel v tom, či položíte steak na drôtenú mriežku, liatinový rošt alebo hliníkovú pečiacu platňu s nepriľnavým povrchom. Spoznáte to na grile i na tanieri.

3. Regulácia

Udržať stabilnú teplotu je kľúčové. Nespoliehajte sa iba na termostat. Veko grilu môže byť oveľa dôležitejšie.

Prečítajte si tiež
Postup: Ako vyčistiť záhradný gril tým, čo máte v kuchyni a špajze

4. Senzory

Vpichovacia ihla teplomera, ale aj senzor hrúbky porcií. Technológie vám pomôžu využiť gril na maximum.

5. Čistenie

Vyutierať, vypáliť alebo vložiť do umývačky riadu. Pre každý model platí odlišná stratégia údržby.

Na ďalšej strane vám prezradíme výsledky nášho testovania elektrických grilov.

1 / 2
Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: elektrické grily grilovanie testovanie spotrebičov záhradné grily
Zdieľať článok

Diskusia