Piecky a sporáky – spútaný oheň

28. 12. 2005
Zdieľať

Ani si úplne neuvedomujeme, ako sa zmenila podoba kuchyne – od zadymeného kúta s otvoreným ohniskom a nespočetnou výbavou pracovných predmetov až po dokonale zariadenú a technicky vybavenú modernú kuchyňu. Technický rozvoj prinášal nové možnosti a s nimi výhodnejšie riešenia.



Uzatvorenie ohňa


Piecky a sporáky – spútaný oheň

39725

Významným zásahom bolo uzatvorenie ohňa. Kuchynský sporák nevznikol naraz. Otvorené ohnisko sa časom postupne upravovalo a zdokonaľovalo. Vo vidieckych chalupách dlho zostávalo veľmi primitívne. V kuchyniach zámožných domácností sa prejavovala snaha spríjemniť si prostredie a uľahčiť prácu. Ku kozubu sa pridávala piecka, oheň bol čiastočne zakrytý, až nakoniec otvorené ohnisko zmizlo. Pripomínali ho len vykrojené kruhy v krycích plátoch pri niektorých sporákoch. Mali umožňovať špeciálnu prípravu na ohni. Neskôr sa pripojila ešte rúra na pečenie. Významnú pomoc v kuchynskej prevádzke pri používaní sporáka na tuhé palivo priniesli petrolejové, liehové a plynové rýchlovarné variče. V sporáku sa zakladalo, len keď sa pripravovalo hlavné jedlo. Na raňajky a malé varenie sa používali variče.


Piecky a sporáky – spútaný oheň

39724

Na primuse varil i Amundsen

Na petrolejovom variči pod známym názvom Primus varil i sám Amundsen pri dobývaní južného pólu. V prvej polovici 20. storočia s rozvojom plynární a elektrární začali piecky na tuhé palivo vytláčať plynové a elektrické sporáky. Jedny z prvých plynových sporákov, ktoré sa vyrábali v USA, mali rúru vedľa variča v účelnej pracovnej výške. Prvé variče s elektrickou špirálou, ktorá zahrievala železnú platňu, objavili sa v USA už roku 1859. Termostat sa pri elektrických sporákoch začal používať po roku 1920.

Papinov hrniec a hriankovač


Piecky a sporáky – spútaný oheň

39720

V oblasti vývoja techniky varenia je dôležitý vynález z roku 1679, ktorým bol tlakový hrniec od Denisa Papina. Prvý Papinov hrniec predstavovala nádoba s veľmi tesne priliehajúcou pokrievkou, ktorá pomáhala vytvoriť v hrnci vyšší tlak. Voda sa tak varila pri oveľa vyššej teplote než v bežnom hrnci. Na pokrievke bol namontovaný bezpečnostný ventil, ktorý mal zabrániť výbuchu nádoby. Lenže vtedy ešte tento vynález svet nepotreboval. V kuchyni sa Papinove hrnce udomácnili až v druhej polovici 19. storočia. Najprv sa v nich varili najčastejšie kosti. Až v 20. storočí sa Papinov hrniec používal aj na varenie jedál.


Piecky a sporáky – spútaný oheň

39721

Medzi doplnkové tepelné spotrebiče v kuchyni patria aj grily, ponorné variče, remosky, fritézy, kávovary, espressá, hriankovače, ohrievače vajec a pod. Elektrický hriankovač vynašla v Británii roku 1893 spoločnosť Cromton and Co. Krajce chleba sa opekali najprv len z jednej strany, potom sa obrátili a opekali z druhej strany. V roku 1919 prišli výrobcovia s vylepšením – otáčacím mechanizmom, ktorý umožňoval opekať hrianky naraz z jednej aj z druhej strany. Na konci tridsiatych rokov 20. storočia sa objavil automatický hriankovač. Ako časovač sa použil hodinový strojček a hotové hrianky sa vysúvali zboku alebo dolu. Pri stroji na kávu sa pôvodný liehový kahan nahradil elektrickým ohrevom a aj z tvarovej a materiálovej stránky sa tieto stroje veľmi zmenili, ale princíp zostal rovnaký – mletá káva sa v prístroji vylúhuje prúdiacou horúcou vodou.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci hriankovač kávovar retrospor rúra sporák toaster
Zdieľať článok

Diskusia