Pľúca pre vašu kuchyňu

15. 11. 2005
Zdieľať

Priznám sa, milujem syr – tavený, tučný, akýkoľvek, ale najviac azda plesňový. Škoda len, že veľkosť mojej chuti je priamo úmerná jeho špecifickému zápachu. Vo chvíli, keď rozbalím balíček s touto špecialitou, kuchyňa je náhle iba moja. Určite aj vy poznáte podobné situácie, keď vám alebo ostatným nepríjemný zápach ničí pôžitok z pripravovaného jedla. Uznávam, taký pach vie byť dosť nepríjemný, navyše je aj dotieravý – obťažuje nielen jeden z vašich piatich zmyslov, ale s absolútnou sebadôverou nakukne, kde sa dá – do predsiene, obývacej izby či šatníka.


Pľúca pre vašu kuchyňu

35056

Predpokladám, že výrobcovia navrhli digestory, aby sa kuchyňa nezmenila na bojisko, kde medzi sebou súperia rozličné zápachy a výpary, prípadne kde sa o slovo hlásia nejaké tie pripáleniny, keď sa občas pri varení pozabudneme. V každom prípade treba uznať, že je to dobrý vynález. Aj keď na trh prichádzajú stále novšie modely s dokonalejšími funkciami, cieľ je rovnaký: odsávať nepríjemné pachy a zabraňovať usadzovaniu mastnoty. Navyše moderné odsávače pár sa môžu pýšiť nezvyčajne inšpiratívnym a prepracovaným dizajnom, ktorý okrem ceny a výkonu je aj jedným z kritérií pri jeho výbere. Digestory sa vyrábajú z vysokokvalitných materiálov. Z dizajnérskeho hľadiska svieti zelená pre antikoro, sklo či hliník s matnou povrchovou úpravou v kombinácii s inými materiálmi (napríklad s drevom).


Pľúca pre vašu kuchyňu

35055

Nezabúdajte, že jedna vec je, čo sa mi páči, a druhá, aký typ digestora je vhodný do mojej kuchyne. Dôležité sú teda aj veľkosť kuchyne, výkon odsávača, elektronické alebo ručné ovládanie, ako aj ďalšie príslušenstvo (napríklad osvetlenie alebo to, či je uhlíkový filter súčasťou dodávky). Pri súčasnej ponuke, kde máte na výber zo širokého sortimentu, možno nájsť uspokojivý kompromis – výkonný účelný digestor s „peknou tváričkou“. Stačí si len vybrať ten správny.


Dvojnásobná účinnosť


Pľúca pre vašu kuchyňu

35053

Ak odhliadneme od okien otvorených dokorán, sú dva spôsoby čistenia vzduchu v kuchyni. Prvým je odvetrávanie. Odsávače pár fungujúce na princípe odťahu nasávajú výpary, ktoré odvádzajú do vonkajšieho ovzdušia príslušnou odvetrávacou šachtou (potrubím vedúcim do komína) alebo špeciálnym vývodom zabudovaným v stene. V prípade, že váš byt či dom neumožňujú taký odvod znečisteného vzduchu, sú digestory, ktoré recirkulujú vzduch, na čo slúži aktívny uhlíkový filter, ktorý viaže pachy. Pri recirkulácii musia byť dva filtre: výpary sa prefiltrujú cez filter s aktívnym uhlím, ktorý odstraňuje zápach, a cez kovový tukový filter (tých môže byť aj viac).


Pľúca pre vašu kuchyňu

35046

Keby boli digestory len na odstraňovanie výparov, mnohí z nás by možno dali prednosť otvorenému oknu. Jedlo však obsahuje mastnotu, ktorá sa zákerne zachytáva na okolostojacich kuchynských spotrebičoch, stenách a skrinkách. Preto majú moderné odsávače zabudované kovové tukové filtre, obyčajne dva nad sebou, ktoré sú špeciálne vyvinuté na zachytávanie mastných výparov a tukových čiastočiek. Po naplnení kapacity ich môžete jednoducho umyť, niektoré dokonca aj v umývačke riadu, a opätovne spustiť do prevádzky. Svetelné kontrolky indikujú, keď treba filtre prečistiť alebo vymeniť. Uhlíkový filter sa nečistí, ale vymieňa celý, pretože nemožno z neho odstrániť usadený pach.

Tiché a praktické


Pľúca pre vašu kuchyňu

35048

Moderné digestory nie sú súťaživé typy v boji o decibely, čo v praxi znamená, že pri varení môžete pokojne sledovať televízor alebo počúvať rádio bez toho, aby ste mali hlasitosť na maxime. Tlmiace akustické materiály dokonale izolujú motor, a tak zabezpečujú takmer nehlučnú prevádzku. Pri nižších stupňoch odsávania sa zvuková hladina pohybuje okolo 55 dB, pri intenzívnom odťahu môže dosiahnuť hodnotu vyššiu ako 65 dB. Ak sa vám predsa len bude zdať, že digestor „oddychuje“ hlasnejšie, ako vám je milé, skúste, ak vám to priestorové podmienky dovoľujú, zabudovať do vonkajšej steny alebo strechy externý ventilátor.

Veľkoplošné osvetlenie varnej plochy pomocou halogénových či neónových svetiel alebo pomocou úsporných žiariviek a malých žiaroviek vám zaručí, že pripravovaný pokrm bude mať správnu „farbu“ a vy zasa správny uhol pohľadu. Môžete si vybrať medzi intenzívnym alebo „intímnym“ osvetlením, ktoré nepôsobí rušivo. Svetelné možnosti závisia od výkonnosti žiaroviek či žiariviek (najčastejšie sú 20- alebo 40-wattové) a, samozrejme, aj od ich počtu (varnú plochu obyčajne osvetľujú dve až tri žiarovky, výnimkou však nie sú ani štyri). Súčasťou dokonalejších nových modelov je aj spätná klapka, ktorá pri odťahu zabraňuje prúdeniu chladného vzduchu z digestora.


Pľúca pre vašu kuchyňu

35045

Pre amatérov aj profesionálov

Široká ponuka digestorov dáva priestor na výber kvalitného výrobku, ktorý bude zodpovedať nielen vašim predstavám, ale aj ergonomických požiadavkám vašej kuchyne. Ostrovný odsávač umiestnený nad samostatnou kuchynskou plochou upúta pohľad každej návštevy. S ležérnosťou dokonalého džentlmena bude bdieť nad čistým vzduchom v kuchyni pri varení alebo pečení rovnako dobre ako komínový digestor pripevnený na stenu, v ktorom sa snúbi extravagancia s účelnosťou. Ako sivá eminencia bude pôsobiť odsávač zabudovaný do kuchynskej linky, na ktorý sa môžete spoľahnúť, že si svoju prácu vykoná ticho a nenápadne. Nosná konštrukcia ostrovných aj komínových digestorov, tzv. teleskopická šachta, umožňuje prispôsobiť ich výšku danej miestnosti.


Pľúca pre vašu kuchyňu

35049

Prednosťami týchto doslova a dopísmena moderných domácich pomocníkov sú aj elektronická regulácia výkonu a kontrolky prevádzky, ktoré sú zárukou komfortu. Elektronický systém riadi digestor pomocou plytkých, resp. dotykových tlačidiel alebo bezdotykovou reguláciou, tzv. Sensor Control. Niektoré typy digestorov sú vybavené systémom Auto Sensor, ktorý vďaka senzorom vlhkosti a teploty rozpozná výpary a automaticky zapne ventilátor, ktorý sa po ich odsatí vypne. Prístroje umožňujú zvoliť si najvhodnejší stupeň odsávania – od bežného až po intenzívny (v niektorých technických údajoch sa nachádzajú informácie o výkone v takejto forme: 265/415/630 m3/h). Optimálne odsávanie závisí od veľkosti miestnosti a intenzity výparov, preto sa nesmie zabúdať na správne dimenzovanie prístroja. Výkon odsávača pri intenzívnom stupni sa pohybuje priemerne od 250 do 720 m3/h, pri niektorých typoch dosahuje viac ako 1 000 m3/h, čo, pravda, cítiť nielen vo vzduchu, ale aj v peňaženke. Pri recirkulácii je výkon o niečo menší. Moderné digestory sa snažia zvýšiť nielen výkon, ale zároveň aj účinnosť, teda zrýchliť činnosť ventilátora, ktorý v kratšom časovom limite odstráni nepríjemné pachy z miestnosti.

Na dokonalé odstránenie zápachu, ktorý zostáva v kuchyni ešte istý čas po skončení prípravy jedla, slúži automaticky predĺžená prevádzka, tzv. dobeh ventilátora. Miestnosť sa tak vetrá nasledujúcich 10 až 15 minút, potom sa odsávač samočinne vypne.






Zopár vhodných tipov



  • Za predpokladu, že denne varíte, treba aktívny uhlíkový filter vymieňať každých šesť mesiacov; kovový treba čistiť minimálne jedenkrát za dva týždne.


  • Na odmastenie kovového filtra stačia horúca voda (s teplotou vyššou ako 60 °C) a kvalitné saponáty.


  • Výkon odsávača by mal byť približne desaťnásobne väčší ako objem vzduchu v miestnosti.


  • Pri osadzovaní digestora treba dodržať dostatočnú vzdialenosť medzi ním a sporákom – pri elektrickom minimálne 65 cm a pri plynovom približne 75 cm.


  • Odsávač by nemal byť napojený na komín určený na kotol či iné ohrievacie telesá.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: dig digestor domáci pomocníci kuchyňa
Zdieľať článok

Diskusia