Zdroj: Bosch

Podľa čoho vyberať odšťavovač do domácnosti? Redakčným testom sme zodpovedali najdôležitejšie otázky

10. 12. 2021
Zdieľať

Vezmete niekoľko kúskov krehkého ovocia a zeleniny, vložíte ich do násypníka a vo chvíli, keď stlačíte gombičku, do pohára začne tiecť svieža chutná šťava. Dar z prírody, ktorý čakal na chvíľu, keď naň dostanete chuť. Ako vyberať odšťavovač do domácnosti?

Pena, šťava, dužina

Nečakajte z lisu číry mušt, cez ktorý sa lámu lúče svetla na hranách skleneného pohára. Cez matricu sa pod tlakom závitovky pretlačí aj časť dužiny, ktorá naplní celý obsah pohára. Trvalo by niekoľko hodín, kým by sa pod čiapkou zo spenenej bielkoviny odlúčil priezračný mok od usadenej dužiny, aby ste ich dokázali oddeliť. Práve ochranná čiapka peny chráni čerstvo lisovanú šťavu pred znehodnotením. Ak sa k nej po čase vrátite, aby ste uhasili smäd či chuť na niečo dobré, po premiešaní vás čaká rovnaký zážitok ako tesne po vylisovaní. Nebojte sa pripraviť šťavu na celý deň vopred, v chladničke pod penou nestratí nič zo svojho pôvabu.

Zátišie s ovocím a odšťavovačom

Zdroj: Bosch

Čo by ste mali vedieť

Suroviny

Žiadny z domácich lisov si neporadí s mäkkými a škrobovitými surovinami. Vyžaduje ich krehkosť alebo pevnú štruktúru, aby namiesto hustej kaše vyrobil tekutý džús. Kým prezreté slivky, mäkké hrušky a múčne jablká patria do odstredivky, v odšťavovacom lise spracujete mrkvu, cviklu, šťavnaté jablko i kelový list.

Dužina

Ak výrobca pribalil k lisu dve matrice na lisovanie s rôznou veľkosťou dierok, budete mať lepšiu kontrolu nad tým, koľko dužiny prejde do šťavy a koľko jej lis oddelí do zbernej nádoby. Dve rôzne odrody jabĺk môžu mať pri rovnakom spôsobe lisovania úplne odlišnú výťažnosť. Ak zvolíte správnu matricu, môžu byť na tom rovnako.

Prečítajte si tiež
Najnovšie kuchynské roboty prešli redakčným testom. Ktorý zvíťazil?

Regulácia

Konštrukčnou novinkou niektorých modelov je pohyblivá klapka, ktorá reguluje odvod dužiny do zbernej nádoby. Jej pritiahnutím či povolením dokážete vyladiť lisovanie citlivejšie ako výmenou matríc. Získate tým lepšiu kontrolu nielen nad množstvom šťavy, ale aj nad jej hustotou. Určite si to nedajte ujsť.

Hlučnosť

Ide o mimoriadne tiché stroje, ktoré sa v kuchyni nemusíte báť spustiť ani vtedy, ak vaši susedia už oddychujú po rušnom dni. Každý lis pracuje pri nízkych otáčkach, aby svoj výkon sústredil do sily, ktorá je potrebná na rozdrvenie a stlačenie surovín. Najhlučnejším zvukom je vŕzganie voskovanej jablkovej šupky o plast.

Prečítajte si tiež
Závesný košík na ovocie a zeleninu

Násypky

Domácnosti v priebehu rokov už preverili spoľahlivosť lisov na ovocie. Zlyhávajú iba pri preťažení. Výrobcovia preto sprísnili dizajn násypiek, aby ste dnu nedostali väčšie sústo, ako dokážu zvládnuť. Ak máte pocit, že novšie modely majú užšie trubice, nevšedné preklápacie dávkovače či iné bariéry, ide o ochranu, ktorá vás včas pribrzdí.

Zjednodušenie

Niektoré z novších modelov sa skladajú jednoduchšie ako ich predchodcovia a pri iných nájdete menší počet súčiastok. To všetko preto, aby ste ušetrili čas pri zostavovaní, rozoberaní a čistení. Ako nadbytočná sa ukázala rotujúca stierka dužiny. Šikovnejšie sú aj magnetické senzory, ktoré vyhodnotia správne poskladanie.

Plasty

Neobávajte sa toho, že hlavným konštrukčným prvkom je plast. Hrubé výlisky z odolného polykarbonátu dokážu zvládnuť omnoho vyšší tlak, ako dokáže vytvoriť ovocie a zelenina pri lisovaní závitovkou. Ak nebudete odšťavovač skladovať na slnečnom obloku, môžete životnosť jeho mechaniky počítať na desaťročia.

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Motor

Čím výkonnejší je, tým väčšie kusy ovocia a zeleniny môžete vkladať do násypníka. Bez obáv z toho, že ho preťažíte.

Otáčky

Jedna alebo dve rýchlosti odšťavovania? Na rozdiel od odstrediviek pri lise na rýchlosti pohonu nezáleží. Výrobcovia upúšťajú od regulácie.

Zaťažiteľnosť

Lisy pre domácnosti možno zaťažiť iba v cykloch, ktoré zvyčajne nie sú dlhšie ako 15 či 20 minút. Motor potrebuje pauzy na chladenie.

Výbava

Jedna matrica s drobnými otvormi, druhá s väčšími a tretia na drvenie. Pridajte k tomu dve zberné nádoby a kefu na čistenie – viac vám už nepribalí nik.

Umývanie

Hoci má každý lis päť až sedem pracovných častí, je to bez starostí. Sito vyčistíte kefkou, zvyšok iba opláchnete pod tečúcou vodou.

Užitočné rady

  1. Nedovoľte, aby vám dnu prekĺzla nejaká drevitá kôstka. Hoci stroj nezničíte, bude sa vám po zaseknutí veľmi ťažko rozoberať.
  2. Ak do lisu na konci odšťavovania vlejete vodu počas jeho chodu, zjednodušíte si následné umývanie v kuchynskom dreze.
  3. Ovocie a zelenina, ktoré stratili svoju krehkosť, oživíte ponorením do chladnej vody. Potrvá niekoľko hodín, kým budú opäť súce na odšťavovanie.
  4. Na kolieska nakrájaný banán z mrazničky či mrazené bobuľové ovocie premeníte s plnou matricou na skvelú chladivú maškrtu.

Ako sme testovali

Debničky ovocia a zeleniny, džbány iskrivej šťavy a misky plné voňavej dužiny. Hoci výrobcovia lisov neprišli v posledných rokoch so žiadnou prevratnou technológiou, odšťavovanie je príjemnou zábavou. Ako chutí tohtoročná úroda jabĺk, mrkvy a cvikly? Výborne.

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

Philco PHJE 5030

Odšťavovač Philco

Zdroj: Philco

Príkon 200 W * 1 rýchlosť/spätný chod * 3 matrice na lisovanie * 1 l nádoby na šťavu a dužinu * čistiaca kefka

Ak máte záhradu a ovocný sad, ktorý vám pravidelne prináša rovnakú úrodu, tento odšťavovač sa vám podarí vyladiť na maximálnu výťažnosť. Stačí, aby ste v závislosti od pevnosti, krehkosti a šťavnatosti surovín posunuli regulátor do správnej polohy. Tú zistíte postupným skúšaním. Ide o spoľahlivý lis, ktorý si poradí i s najtuhšou mrkvou a cviklou, pričom spoľahlivo spracuje i žilnaté listy kelu a kapustovín. Páči sa nám, že zmenou polohy regulátora sa nemení iba množstvo šťavy, ale aj podiel dužiny v nej. Sami si lis vyladíte k plnej spokojnosti.

Hodnotenie: ****-

Cena: 189,90 €

www.philco.sk

Bosch VitaExtract MESM731M

Odšťavovač BoschVita-Extract MESM731M

Zdroj: Bosch

Príkon 150 W * 1 rýchlosť/spätný chod * 3 matrice na lisovanie * 1 l nádoby na šťavu a dužinu * čistiaca kefka * receptár

Páčka „mix control“ a objemové rysky na telese odšťavovača vás priam navigujú, aby ste si pripravovali pohár miešanej šťavy na mieru na každý deň. Pri zavretej páčke suroviny postupne povkladáte do úzkeho tubusu a vyčkáte, kým ryska ukáže potrebné množstvo šťavy. Do pohára ju vypustíte pomocou klapky a následne páčkou vypustíte dužinu do zbernej nádoby. Prvými krokmi vás bude sprevádzať priložený receptár, postupne to už bude rutina všedného dňa. Príjemne nás prekvapila čírosť jablkovej šťavy, pri každom odkladaní sme ocenili šikovné kompaktné vyhotovenie.

Hodnotenie: ****-

Cena: 225 €

www.bosch-home.com/sk

Sencor SSJ 4070SL

Odšťavovač Sencor

Zdroj: Sencor

Príkon 400 W * 1 rýchlosť/spätný chod * 1 matrica na lisovanie * 0,8 l nádoby na šťavu a dužinu * čistiaca kefka

V tomto lise s jedinou matricou nepripravíte ani sorbet z mrazeného ovocia, ani husté pyré z predvarených surovín. Výrobca ho však vybavil výkonnejším motorom a dômyselným sitom, ktoré s dvomi veľkosťami otvorov dokáže zo širokej škály surovín vytiahnuť i poslednú kvapku šťavy.

Prečítajte si tiež
Testovali sme sušičky potravín. Čo všetko je dôležité si všímať pred kúpou?

Páči sa nám, že ani po treťom litri džúsu nehlási stroj prehriatie a nežiada pauzu na ochladenie. Ak sa chystáte vyrábať šťavu nielen na priamu spotrebu, ale aj do zásoby z prebytkov vlastnej úrody, určite by ste ho nemali prehliadnuť. Vo svojej jednoduchosti naplní vaše očakávania.

Hodnotenie: ****-

Cena: 119 €

www.sencor.sk

G21 Chamber-i

Odšťavovač G21 Chamber-i

Zdroj: Chamber

Príkon 150 W * 1 rýchlosť/spätný chod * regulácia dužiny/regulácia pevnosti surovín * 1 matrica na lisovanie * 0,6 l nádoby na šťavu a dužinu * čistiaca kefka * receptár

Nedajte sa pomýliť útlym mechanizmom tohto lisu. Ak chcete v domácnosti pripravovať šťavy na okamžitú spotrebu, budete spokojní s jeho výkonom i kapacitou. Konštruktéri ho vybavili dvojicou nastavovacích prvkov, vďaka ktorým ho nastavíte nielen na mäkšie suroviny, ale získate aj plnú kontrolu nad hustotou šťavy. Ide o tichý stroj s kompaktným dizajnom, ktorý vás zaru- čene nesklame. Páči sa nám, že sme ho vyladili i pre náročnejšie suroviny, ktoré sú na hrane odšťaviteľnosti technológiou lisovania. Ak máte v sade zmes krehkých i múčnych jabĺk, týmto odšťavovačom z nich vydolujete maximum.

Hodnotenie: ****

Cena: 176,90 €

www.mall.sk

Lidl Silvercrest SSJ 300 B2

Odšťavovač LidlSilvercrest

Zdroj: Lidl Silvercrest

Príkon 300 W * 1 rýchlosť/spätný chod * 2 matrice na lisovanie * 0,6/1,2 l nádoby na šťavu a dužinu * čistiaca kefka

Ak hľadáte svoj prvý odšťavovací lis na ovocie a zeleninu zo supermarketu, určite nespravíte chybu, ak sa rozhodnete pre tento stroj. Odšťavíte v ňom všetky krehké druhy ovocia a zeleniny, z mrazených bobuľovín vyrobíte skvelý sorbet. To všetko bez toho, aby ste museli experimentovať s jeho nastavením. Oslovil nás výkonný motor, zapáčilo sa nám nižšie vyhotovenie stroja, vďaka čomu sa pohodlne zmestí i pod nižšie osadené skrinky nad kuchynskou linkou. Ide o osvedčený model, ktorý má za sebou jednu výkonovú modernizáciu, aby držal krok s cenovo dostupnou konkurenciou.

Hodnotenie: ****

Cena: 64,99 €

www.lidl.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Bosh, Sencor, Lidl Silvercrest, mall.sk, Philco

Zdroj: Časopis môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: odšťavovač ovocné šťavy
Zdieľať článok

Diskusia