Pred kúpou chladničky

13. 07. 2005
Zdieľať

Ponúkame vám zopár rád, ktoré vám pomôžu vybrať si "tú pravú".

Pred kúpou chladničky si premyslite, aké potraviny, aké množstvo a ako dlho ich budete v chladničke uskladňovať. Podľa toho určíte, čo vlastne potrebujete – chladničku, mrazničku alebo kombinovanú chladničku s mrazničkou. Zmerajte si priestor, v ktorom bude chladnička umiestnená, pretože zbytočné skrývanie do výklenkov a tesných priestorov, ktoré majú vplyv na skutočnú spotrebu energie, sa neodporúča.

Správne si určte veľkosť chladničky, zapamätajte si, že okrem vonkajších rozmerov je dôležitý vnútorný čiže využiteľný objem. Tieto parametre by mali byt uvedené na energetickom štítku, pri kombinovanej chladničke s mrazničkou osobitne pre objem chladničky a pre objem mrazničky.

Osobe, ktorá žije sama, stačí približne 120-litrová chladnička a na každú ďalšiu osobu v domácnosti sa odporúča k tomuto číslu pripočítať ďalších 60 litrov. V predajni si všimnite mernú jednotku pre spotrebu energie, nie vždy je uvedená na každom spotrebiči rovnako. Stretnúť sa môžete so spotrebou energie v kWh/rok, kWh/24 hodín, ale aj v kWh/100 litrov/24 hodín. Aby ste vedeli určiť, ktorý spotrebič je energeticky najúspornejší, treba si tieto jednotky prerátať. Všímajte si variabilnosť vnútorného priestoru, jednoduchosť používania a funkcie, ktoré šetria čas, peniaze a zaručujú bezpečnosť.

Pri kombinovaných chladničkách venujte pozornosť zmrazovaciemu výkonu za 24 hodín a teplote, akú je mraznička schopná udržať. Zmrazovací výkon je údaj, ktorý hovorí, koľko kilogramov potravín je mraznička schopná zmraziť za deň. Informujte sa o podmienkach záruky.

Všimnite si aj ekologické hľadisko a vyberte si chladničku s ekologickým chladivom (s bezfreónovým chladivom R 134 alebo látkou R 600 – ekologický izobután).

Ako ušetriť energiu s chladničkou



  • Pre chladničku musíme nájsť správne miesto. Ak sa dá, vyhnime sa tesným priestorom a výklenkom, najlepšie je umiestniť ju minimálne 10 cm od steny.


  • Mriežka chladiča na zadnej strane chladničky musí zostať voľná.


  • Chladničku umiestňujeme vedľa zdroja tepla a vyhnime sa dopadu priamych slnečných lúčov.


  • V zásade do chladničky uskladňujte vychladnuté pokrmy.


  • Potraviny ukladajte prehľadne, pretože dvere by ste mali otvoriť iba krátko, aby ste nenútili chladničku pracovať navyše.


  • Pravidelne čistite a kontrolujte tesnenie okolo dverí.


  • Ak nemáte automatické odmrazovanie, odmrazujte pravidelne, pretože námraza zvyšuje spotrebu elektrickej energie.


  • Aspoň raz do roka dôkladne vyčistite chladič od prachu.

Dôležité veci v skratke, ktoré si treba všimnúť:

spotrebu energie, úžitkový objem, rozmerové parametre, funkcie a schopnosti spotrebiča, vnútorné vybavenie, pri kombinovaných chladničkách zmrazovací výkon mrazničky, životnosť, cenu, dizajn a ekológiu chladiva.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: chladničky domáci pomocníci mraznička Praktické rady
Zdieľať článok

Diskusia