Zdroj: Gorenje

Rady a tipy pred výberom chladničky s mrazničkou

20. 05. 2020
Zdieľať

Bez chladničky by sme boli dnes stratení, a preto je bez pochýb najlepšou kamarátkou každej domácnosti. Nové modely ponúkajú dostatok priestoru, možnosť optimálneho nastavenia teploty a vlhkosti i nezanedbateľnú úsporu energie.

Najväčšia

Americká chladnička Samsung Family Hub v sebe spája kráľovský objem (až 593 l) a zároveň informačné centrum domácnosti vďaka pripojeniu na wifi. Jej súčasťou je veľká obrazovka, ktorá vám umožní nazrieť do vnútra, zobrazovať fotky či sledovať televízor. Technológia Twin Cooling Plus™ zase optimalizuje teplotu a úroveň vlhkosti v chladničke a mrazničke pomocou nezávislého chladenia. Je vybavená aj funkciou True No Frost, dvomi zásuvkami na zeleninu a ovocie, ako aj regálom na víno. Cena 2 990 €.

Chladnička s mrazničkou Samsung

Americká chladnička Samsung Family HubSamsung

Najšikovnejšia

Americká chladnička Side by Side Siemens iQ700 s wifi, technológiou Home Connect a veľkým objemom 540 l má dve kamery, ktoré vám umožňujú skontrolovať zakaždým jej obsah. Disponuje funkciami ako No Frost, super chladenie a systémom multi Airflow. Priehradky hyperFresh 0 °C zabezpečujú, aby mäso a ryby zostali až 2-krát dlhšie čerstvé. Navyše má aj výrobník ľadu. Cena 2 269 €.

Prečítajte si tiež
Top trendy v kuchyniach na rok 2020
10 kuchynských trendov, ktoré budú vládnuť v roku 2020
Americká chladnička Siemens

Americká chladnička Side by Side Siemens iQ700 s wifiSiemens

Najhygienickejšia

Kombinovaná chladnička s mrazničkou PHILCO PCD 3602 NFDX s objemom 360 l má antibakteriálne držadlo a tesnenia zaisťujúce väčšiu hygienickú bezpečnosť. Disponuje technológiou Double NoFrost, ktorá potraviny zbytočne nevysušuje, a ionizátorom, ktorý neutralizuje pachy v chladničke. Špeciálne priehradky na mäso a zeleninu zase zaručia ich dlhšiu čerstvosť. Cena 499 €.

Kombinovaná chladnička s mrazničkou PHILCO

Kombinovaná chladnička s mrazničkou PHILCO PCD 3602 NFDXPhilco

Najpriestrannejšia

Nová voľne stojaca chladnička s mrazničkou Bosch KGN49AIDP s wifi a Home Connect má veľký XL priestor (435 l) so šírkou až 70 cm. Jej prednosťou sú zabudované senzory FreshSense, ktoré neustále kontrolujú nielen teplotu v chladničke, ale i teplotu okolia a okamžite vyrovnávajú i najmenšie rozdiely. Ďalšie funkcie ako No Frost, MultiAirflow i priehradka VitaFresh plus ju radia k top produktom na trhu. Cena 1 219 €.

Voľne stojaca chladnička s mrazničkou Bosch

Voľne stojaca chladnička s mrazničkou Bosch KGN49AIDP s wifi a Home ConnectBosch

Tip redakcie

Ak to dovoľujú vaše financie, určite siahnite po chladničke s energetickou triedou aspoň A++. Znížite si tak náklady na energie.

Najúspornejšia

Voľne stojaca chladnička s mrazničkou Miele KFN 28132 dosahuje tie najlepšie hodnoty energetickej účinnosti. Umožňuje to efektívny chladiaci okruh a moderné izolačné materiály. Spotrebič má zabezpečenú rovnomernú cirkuláciu vzduchu a optimálne rozdelenie teploty aj vlhkosti vzduchu vďaka integrovanému ventilátoru (DynaCool). Samozrejmosťou je aj funkcia NoFrost. Cena 899 €.

Voľne stojaca chladnička s mrazničkou Miele

Voľne stojaca chladnička s mrazničkou Miele KFN 28132Miele

Najtichšia

Kombinovaná smart chladnička LG GBB92STAXP s wifi, vybavená technológiou DoorCooling+™, zabezpečuje až o 32 % rovnomernejšie chladenie v chladničke vďaka novému prieduchu nachádzajúcemu sa v jej prednej časti. Chladnička je zároveň veľmi tichá, za čo vďačí pokročilej technológii invertorového lineárneho kompresora LG. Určite oceníte aj policu na vysoké a veľké predmety s možnosťou zloženia v dvoch krokoch. Cena 999 €.

Kombinovaná smart chladnička LG

Kombinovaná smart chladnička LG GBB92STAXP s wifiLG

Najštýlovejšia

Retro chladnička Gorenje ORK192R zabezpečí, aby vaše potraviny vydržali dlho čerstvé. Využíva na to rad technológií a funkcií ako monitorovací systém Adaptech na úsporu energie a predĺženie čerstvosti potravín či ionizátor vzduchu. Úsporné LED osvetlenie, praktické výškovo nastaviteľné police vo dverách či nízkoteplotná zásuvka FreshZone zase uľahčujú skladovanie potravín. Cena 799 €.

Retro chladnička Gorenje

Retro chladnička Gorenje ORK192RGorenje

Dobré rady pred kúpou

Podľa počtu členov domácnosti si vyberte adekvátnu kapacitu chladničky i mrazničky. Zvážte aj spôsob otvárania dverí a hlučnosť, aby nebola vo vašej kuchyni rušivým elementom.

Umiestnenie

Chladnička by mala stáť ďaleko od výhrevného telesa a v dostatočnej vzdialenosti od stien (5 cm od zadnej strany chladničky), nábytku či iných spotrebičov, aby sa zbytočne neprehrievala. Neumiestňujte ju k oknu a nemala by byť vystavená ani priamym slnečným lúčom, pretože spotrebič tak automaticky spustí intenzívnejšie chladenie, čo pri veľkom teplotnom rozdiele spôsobí zvýšenú spotrebu energie.

Objem

Najmenšie modely majú chladiacu časť s kapacitou okolo 50 l, najväčšie až s kapacitou 435 l. Pre bežnú domácnosť je postačujúca kapacita od 230 do 300 l. Kombinované chladničky s mrazničkou hore ponúkajú menšiu mrazničku, preto sa pre 4-člennú domácnosť hodí mraznička dole. Štandard je objem od 80 do 100 l s tromi a viacerými zásuvkami.

Funkcie

Praktické sú dva termostaty, umožňuje to nastavovať teplotu nezávisle v chladiacej a mraziacej časti. Užitočný je aj antibakteriálny povrch vnútra chladničky, ktorý sťažuje rozmnožovanie baktérií. Alternatívou je antibakteriálny filter, ktorý je zase vstavaný do systému ventilácie. K pokročilým funkciám patria No frost, Vita Fresh – nulová zóna či rozličné smart funkcie.

Spýtali sme sa odborníka

Radoslav Mitterpach produktový školiteľ značiek Bosch a Siemens

Aké technológie dokážu udržať ovocie alebo zeleninu dlhšie čerstvé?

Moderné chladničky ponúkajú dostatok miesta na veľké množstvo čerstvých potravín, ale aj dobré možnosti ich optimálneho skladovania. Rôzne potraviny si vyžadujú rôzne podmienky – predovšetkým pokiaľ ide o teplotu a vlhkosť. Preto je dôležité, aby ste si v chladničke mohli nastaviť teplotu a regulovať vlhkosť podľa nárokov vložených potravín. Napríklad, kombinované chladničky Bosch so systémom VitaFresh uchovávajú potraviny dlhšie čerstvé v presne kontrolovaných podmienkach. Najmodernejší systém VitaFresh pro zase udržuje v zásuvkách rôzne úrovne vlhkosti. Zelenina, ovocie alebo šalát vydržia najlepšie v špeciálnej zásuvke s efektným systémom regulácie vlhkosti. Ak pri zaobchádzaní s chladničkou dodržíte odporúčania uvedené v návode, potraviny si uchovajú svoju čerstvosť až 3-krát dlhšie ako v štandardných zásuvkách.

Moderná chladnička

KF86FPB2A iQ700 French Door je novinkou v portfóliu značky Siemens, ktorá nevyniká len moderným vzhľadom, ale aj kvalitou. Za zmienku stojí veľký mraziaci priestor, funkcie super chladenie a super mrazenie, senzory freshSense, ktoré okamžite reagujú na zmeny teploty, systém multiAirflow, ktorý využíva ventiláciu, takže studený vzduch prúdi pozvoľne a rovnomerne do všetkých úrovní chladiacich a mraziacich častí, ako aj No Frost. Chladnička má aj možnosť zapojenia do systému Home Connect, ovládate ju a monitorujete na diaľku pomocou wifi. Cena 2 085 €.

Moderná chladnička Siemens

Moderná chladnička KF86FPB2A iQ700 French Door je novinkou v portfóliu značky SiemensSiemens

Text: Miroslava Maceková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: chladničky mrazničky
Zdieľať článok

Diskusia