Testovali sme malé indukčné variče

18. 12. 2013
Zdieľať

Aj napriek tomu, že sú malé a možno ich prenášať z miesta na miesto, varia takmer rovnako rýchlo ako veľké kuchynské indukčné dosky. Sú cestou k šetreniu elektrinou a časom všade tam, kde by bolo vybudovanie veľkej kuchyne priveľkým luxusom. V altánku, na chate či v karavane.

Indukčný = len úsporný?

Mnohí si spájajú indukčné variče s úspornosťou. Ich najväčšou prednosťou je však jednoduché čistenie. Či vám pri varení vykypí polievka, alebo mlieko, na sklenej doske sa nič nepripáli. To preto, že sklokeramika indukčných platní nie je horúcejšia ako hrniec. A ten sa počas varenia nikdy nezohreje na viac ako 98 °C. Pulzujúce magnetické pole rozohrieva hrniec, ktorý časť tepla odovzdáva sklenej podložke pod sebou. Ak sa zahľadíte na hilight sklokeramickú dosku, plynový sporák alebo starú elektrickú dvojplatničku, okamžite vám hlavou preblysne, o čom je reč.

O čom je varenie na indukčnej platničke

Praženú slaninku s volským okom si pripravíte posediačky priamo za kuchynským stolom bez obskakovania členov domácnosti, zemiakové placky upečiete na masti v altánku bez toho, aby ste vydymili kuchyňu, a ak dostanete chuť variť zarovno so šéfkuchárom z televíznej šou, rozložíte si to hoci aj v obývačke na žehliacej doske, aby ste v ničom nezaostávali. To hlavné však je, že sa nemusíte obávať pomalého rozohrievania.

Dobrá rada

Mnohé indukčné platničky sú tvarované tak, že ich s trochou šikovnosti možno zapustiť do pracovnej dosky kuchynského stola či malej linky. Tak vytvoria stabilné plnohodnotné miesto na varenie, ktoré je na nerozoznanie od sporáka. Stačí len zásuvka na napájanie a voľný prístup vzduchu na chladenie.

Ako sme testovali

Varné centrum sme v kuchyni prikryli bielou plachtou a na ňu sme uložili päticu indukčných platničiek, aby sme ich zaradili do každodenného života. Správali sme sa k nim ako k samostatným varným zónam – pripravovali sme rodinné pokrmy, ohrievali ich a venovali sa kulinárskym dobrodružstvám. Počas celého mesiaca sme sa pokúšali zistiť, v čom sa líšia od zabudovanej kuchynskej klasiky.

„Najväčšou slabinou indukčných varičov je ich obmedzená regulácia. Namiesto stlmenia výkonu sa iba strieda plný ohrev s pauzami, a tak sa niekedy čosi aj pripáli.“

Lidl SilverCrest SIKP 2000 B1

príkon (max./pohotovostne): 2 000 W/0,6 W 

varná plocha: 26 × 27 cm

ovládanie: dotykové

1 l vody zovrie za: 3 min 29 s

cena: 34,99 € 

predáva: www.lidl.sk


Testovali sme malé indukčné variče

Testovali sme malé indukčné variče

CELKOVÉ HODNOTENIE

+++++ (5)

PLUSY
Omeleta so sardinkami na raňajky, hustý mäsový guláš na obed a nadýchané šišky s džemom na večeru. Nech je plán akýkoľvek, táto platnička sa svojím výkonom najväčšmi približuje kuchynským indukčným varným panelom. Nesklamala nás ani pri varení vo veľkých hrncoch. Ak bolo treba zovrieť vodu na cestoviny, bola najrýchlejšia spomedzi ostatných modelov. Obľúbili sme si ju pre jej stabilitu. Vďaka mäkkým silikónovým nožičkám sa nekĺže po stole a vzorovaný sklený povrch s husto rozmiestnenými protišmykovými prvkami zabráni kĺzaniu hrnca, aj keď je stôl pod ním naklonený. S dlhým káblom a prehľadným ovládaním sa stala pre nás oporou, získala si nás plynulou reguláciou ohrevu, ktorý sa mení na pulzný pri 800-wattovom výkonovom stupni. 

MÍNUSY
Hustú omáčku pri malom ohrievaní síce na nej nemožno nechať bez dozoru, zato pri varení pudingu a krémových omáčok sme obstáli bez pripaľovania.

Zobraziť ďalšie indukčné a elektrické variče.

Zepter TF-993

príkon (max./pohotovostne): 1 930 W/takmer 0 W

varná plocha: 31 × 29 cm

ovládanie: dotykové

1 l vody zovrie za: 3 min 41 s

cena: 310 € 

predáva: www.zepter.sk


Testovali sme malé indukčné variče

Testovali sme malé indukčné variče

CELKOVÉ HODNOTENIE

++++- (4 a 1/2)

PLUSY
Veľká varná plocha, prehľadné dotykové ovládanie, dlhý prívodný kábel a nožičky, vďaka ktorým sa varič pri restovaní neposúva po pracovnej doske, pôsobia dôveryhodným a solídnym dojmom už pri prvom kontakte. Výrobca si dal záležať na detailoch a technológiách skrytých pod „kapotou“. Žiadny iný z testovaných varičov sa nemôže pochváliť tým, že v pohotovostnom režime sa spotreba energie blíži k nule. Či sme piekli palacinky, dusili pod pokrievkou tuhšiu hovädzinu, alebo varili ryžovú kašu, pocity pri varení sa v mnohom neodlišovali od tých, čo zažívame pri varení zvyčajne. 

MÍNUSY
Zamrzelo nás iba časté kĺzanie hrncov – tie pri intenzívnejšom ohreve pochodovali po varnej doske. Každé vychýlenie znamená zníženie výkonu, ktorý sa iba priblížil k hodnote, udanej výrobcom na škatuli. Ide o varič s plynulou reguláciou, čo začína pulzovať pri 600-wattovom výkonovom stupni. To je stále príliš mnoho na to, aby bolo možné udržiavať teplotu pripravených pokrmov bez dohľadu.

 

Concept VI 1020

príkon (max./pohotovostne): 1 810 W/1,3 W 

varná plocha: 27 × 28 cm

ovládanie: membránové

1 l vody zovrie za: 3 min 45 s

cena: 44,50 € 

predáva: www.my-concept.sk


Testovali sme malé indukčné variče

Testovali sme malé indukčné variče

CELKOVÉ HODNOTENIE
+++- (tri a pol)

PLUSY
Príjemné ovládanie membránovými tlačidlami dá pri obsluhe tohto variča istotu aj ľuďom, ktorí nemajú k technológiám priveľký vzťah. Výrobca sa snažil zaistiť pomocou predvolieb s tromi výkonovými prednastaveniami prehľadnejšie ovládanie a rutinnú obsluhu. Varili sme polievky a zeleninu, vyprážali rezne, pustili sme sa aj do prívarkov. Aj keď sme vďaka kuchárskym zručnostiam ustáli všetky výzvy, varenie na tomto variči si vyžaduje pozornosť a cit. 

MÍNUSY
Dlho sme si zvykali na skokovú reguláciu výkonu, ktorá má aj napriek desiatke predvolieb v skutočnosti iba tri výkonové stupne a štyri pulzné režimy varenia. Tam, kde plynový sporák alebo veľká indukčná doska budia dôveru, tu si treba pomôcť varným kúpeľom či nepretržitým miešaním vareškou. Ide o dobre stavaný model, ktorý možno skrotiť, aby sa po stole nekĺzal, výkonom však o málo zaostáva za tým, čo sme našli zapísané v tabuľkách parametrov.

 

Orava VP-200i

príkon (max./pohotovostne): 1720 W/0,8 W

varná plocha: 26 × 28 cm

ovládanie: dotykové

1 l vody zovrie za: 4 min 1 s

cena: 39,90€ 

predáva: www.orava.info


Testovali sme malé indukčné variče

Testovali sme malé indukčné variče

CELKOVÉ HODNOTENIE
+++- (tri a pol)

PLUSY
Kým sa na chate rozohreje starý elektrický sporák, v čajníku na tomto variči už vrie voda na bylinkový čaj. Rýchlosť indukcie je nepopierateľná, čo sa týka rýchlosti nábehu, a to aj v tomto prípade, kde sme nenamerali viac ako 1 720-wattový príkon. Na mriežke sme v hrnci parili knedľu, pod pokrievkou sme dusili králika, na rozpálenej panvici sme sa pustili aj do rýchlych ázijských pokrmov a vhod padli aj hrianky s cesnakom. Chatové či altánkové variácie varenia dostávajú s týmto varičom čaro rýchlosti a spoľahlivosti. Regulácia výkonu je vďaka siedmim odstupňovaným krokom v medziach prijateľnosti, pulzný režim sa spustí pri výkonových stupňoch pod hranicou 1 000 wattov.

MÍNUSY
Tento model nás na chvíľu zamestnal zložitejším ovládaním, popasovať sme sa museli aj s krátkym napájacím káblom, ktorý uberá z mobility variča. Potrápili nás niektoré hrnce, ktoré sa počas varenia posúvali po varnej ploche.

 

Professor IV-304

príkon (max./pohotovostne): 1 760 W/1,4 W 

varná plocha: 26 × 28 cm

ovládanie: dotykové

1 l vody zovrie za: 3 min 52 s

cena: 51 € 

predáva: www.alza.sk


Testovali sme malé indukčné variče

Testovali sme malé indukčné variče

CELKOVÉ HODNOTENIE
+++ (tri)

PLUSY
Tento indukčný varič ničím nevybočuje zo štandardu, ktorý nastolili dovozcovia malých indukčných platní na našom trhu. Aj v tomto prípade je nábeh ohrevu rýchly a s vhodnými nádobami na ňom možno v krátkej dobre pripraviť teplý pokrm. Predstaviť si ho vieme v kuchynke na pracovisku či vrátnici na ohrievanie pokrmov, alebo na chate ako rýchly varič na letnú sezónu, kým v zime preberie na seba jeho bremeno kachľová pec.

MÍNUSY
Hrubo stupňovaná regulácia výkonu sťažuje kontrolu nad prípravou hustých a delikátnych pokrmov, pri polievkach, restovaní, opekaní a varení príloh sme boli s jeho výkonom spokojní. Pri vyprážaní sme však museli po čase vždy bojovať s chybovým hlásením o prehriatí, takže pri pečení zemiakových placiek sme museli presedlať na iný z varičov. Výrobca odporúča na praženie iba malé nádoby. Potrápili nás kĺzajúce sa hrnce na varnej ploche, nožičky variča sme vylepšili plstenou podložkou.

Čo sme zistili?

ZA DOSKAMI ZAOSTÁVAJÚ 

Ak výrobca napíše na indukčnú platničku, že má príkon 2 000 wattov, zväčša to neznamená, že sa na tento údaj môžete spoľahnúť. Pri teste sme pri meraniach narazili na vážnejšie odchýlky. Výsledkom je pomalšie zovretie plného hrnca vody či menej razantné restovanie, ktoré zaostáva za výkonom plynového sporáka či indukčného panela.

OHREV STLMIŤ NEDOKÁŽU

Stlmiť ohrev na bezpečné minimum bez pripaľovania je nemožné. Aby bola cena platničiek čo najnižšia, výrobcovia siahajú po kompromise. Ak nastavíte menší ako polovičný výkon ohrevu, začne sa cyklovanie. Vysoký ohrev sa pravidelne strieda s pauzami bez varenia. Pokrm sa niekoľko sekúnd páli a niekoľko sekúnd oddychuje. Stále dookola.

PRI VARENÍ LOMOZIA

Každá indukčná platnička má zabudovaný ventilátor, ktorý chladí jej elektroniku. Kým pri zabudovanom varnom paneli sa hluk stráca v kuchynskej skrinke, pri platničke preniká do miestnosti. Vzniká tak varná symfónia, pri ktorej sa rezonujúci vzduch pokúša prekrikovať „škripkajúci“ hrniec, ktorého zvuk je typický pri varení na indukčnej platni.

FUNGUJÚ AJ SO STARÝM HRNCOM

Staré smaltované hrnce, pekáče či tenké plechové hrnce z minulej éry fungujú na indukčných varičoch rovnako dobre ako novodobé hrnce z chrómovej ocele, ktoré majú na dne zabudovanú platničku zo železa. Ak sa chystáte kupovať novú platničku, urobte si test magnetom – ak sa spoľahlivo udrží na dne hrnca a dno má priemer väčší ako 12 cm, hrniec bude vhodný.

KĹZANIE PREDLŽUJE VARENIE

Na mnohých platničkách sa hrnce pri varení samovoľne kĺzali. Meraniami sme zistili, že ak sa hrniec dostane mimo stredovej osi varnej zóny, príkon indukcie klesne. A spolu s ním klesá aj varný výkon a hrniec sa ohrieva pomalšie. Z 1 800-wattového varenia sa tak nechtiac stane 1 400-wattové. A to už sa blížime k pomalému tempu starej elektrickej platničky.

TIP: Indukčné variče, s ktorými vám varenie pôjde lepšie a lacnejšie.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: concept fagor zepter
Zdieľať článok

Diskusia