Testujeme umývačky riadu

Testujeme umývačky riadu

03. 09. 2013
Zdieľať

Je úžasné, akým malým množstvom vody a energie dokážu poumývať riad, ak im dáte dostatok času na prácu. Prinášajú do domácností rovnakú revolúciu ako pred rokmi automatické práčky.

čo by ste mali vedieť

1 Správne nastavenie

Tvrdosť vody kvalitu umývania ovplyvní. Skôr ako prvýkrát spustíte novú umývačku, je potrebné pripraviť ju na úpravu tvrdosti vody. Do zásobníka vlejte liter vody, zasypte ho kilogramom regeneračnej soli a dôkladne uzavrite. Zatelefonujte do vodární, aby vám nadiktovali stupeň tvrdosti vody vo vašej distribučnej vetve, a podľa návodu ho tlačidlami nastavte do softvéru umývačky. Až potom sa začnite s umývačkou zoznamovať.

2 Ako domino

V správnom uložení riadu do košov umývačky je kľúč k jej schopnosti dokonale odstrániť všetky nečistoty. Na rozdiel od vysokotlakového čističa, ktorým umývate auto, prechádza voda cez dýzy umývacích ramien jemne, aby nerozhádzala riad a nepoškodila jeho povrch. Je to akoby voda striekala nahor a opäť stekala na dno umývačky. Žiadne nečistoty preto nesmú zostať ukryté v tieni iného riadu. Všetko musí stáť oddelene v úhľadných zástupoch.

3 Chémia nemusí byť drahá

Aj keď sú tablety do umývačiek populárne pre jednoduchosť dávkovania, mali by ste vedieť, že s práškom do umývačky riadu dosiahnete istejší výsledok a neraz aj za menej peňazí. I pri krátkych programoch s nižšou teplotou vody sa rozpustí takmer okamžite, aby účinne podporoval umývanie už od momentu vyklopenia z dávkovača. Pri niektorých programoch môžete použiť extra dávku prášku na znečistený riad už pri teplom predoplachu.

TIP: Lacné prostriedky do umývačky riadu môžete kúpiť aj online.

4 Stratégia je len jedna

Recept na čistý riad je jednoduchý – čistiaci prostriedok, dĺžka umývania, teplota vody a jej cirkulácia. Každý z programov umývačky pracuje s týmito nástrojmi v odlišnom pomere. Kým úsporné programy predlžujú čas umývania na úkor teploty vody a rýchlosti jej cirkulácie, rýchle expresné programy vytiahnu z vašej peňaženky viac peňazí. Porovnávacím štandardom pri hodnotení energetickej náročnosti je v EÚ úsporný eco/bio program.

5 Vetranie na podporu sušenia

Možno ste si nikdy neuvedomili, že riad vyťahujete z umývačky suchý iba vďaka tomu, že bol v poslednej fáze zahriaty na vysokú teplotu. Aby bolo sušenie energeticky úspornejšie, výrobcovia začínajú pristupovať k novému prvku. Je ním automatické otváranie dvierok, ktoré umožňuje zefektívniť sušenie riadu odvodom časti pár do priestoru kuchyne. Po ukončení skráteného sušiaceho cyklu pootvorí automat dvierka.

6 Senzory pribúdajú

Väčšina umývačiek na trhu využíva senzory na to, aby dĺžku programov, teplotu a množstvo vody prispôsobila znečisteniu a množstvu riadu uloženého v košoch. Senzor znečistenia vyhodnocuje zakalenie cirkulujúcej vody. Čím viac priehľadnosti stratí, tým vyššiu teplotu a dlhší čas program použije. Množstevná automatika zasa na začiatku programu odmeraným množstvom vody opláchne riad a zmeria, koľko sa z nej nevrátilo.

 

Slovník pojmov

Tretí umývací kôš
Plytká zásuvka na ukladanie príborov umiestnená nad vrchným košom. Pri trpezlivosti môže byť náhradou za príborový košík.

BLDC motor
Motor s elektronickým riadením chodu, ktorého prednosťou je v porovnaní s klasikou tichá prevádzka a dlhá životnosť.

Zónové umývanie
Možnosť voľby polovičnej náplne umývačky pri obsadení iba jedného z dvojice košov. Praktické pri samostatnom umývaní hrncov.

Aquastop, Watersafe
Kombinácia senzora unikajúcej vody a dvojplášťovej hadice na napúšťanie vody vybavenej elektromagnetickým ventilom.

PowerClean
Doplnkový súbor dýz spodného koša, ktorý silnejším prúdom vody pomôže pri umývaní veľmi znečistených hrncov a riadu.

Quick & Clean
Rýchly program, ktorý v priebehu 58 minút umyje riad rovnako dobre ako štandardný automatický program.

Aktívne sušenie
Umývačka je vybavená ventilátorom, ktorý pomocou chladného vzduchu zrýchľuje kondenzovanie vodnej pary.


Testujeme umývačky riadu

1248119
AEG

 

Ako sme testovali

Čistiaci výkon umývačiek je natoľko vyrovnaný, že by ste ťažko hľadali rozdiely v čistote príborov, tanierov a pohárov. Ak však príde na veľké sústo, akým je liatinový rošt z grilu či pripečený pekáč, niektoré modely si s takouto výzvou poradia lepšie ako iné. V našom teste sme sa sústredili na komfort pri ukladaní riadu do košov, využitie vnútorného priestoru, programové cykly a nové technológie, vďaka ktorým je umývanie čoraz lacnejšie.

Pomohol vám náš test? Ak si trúfate, tak si vyberte a kúpte umývačku riadu aj online. Výhodou je širší výber a nižšie ceny.

Testované umývačky riadu

Gorenje GV63325XV

Energetická trieda: A++
Štandardné umývanie: 180 min/12 l/0,91 kWh
Hlučnosť: 46 dB
Funkcie: senzor znečistenia, otvorenie dvierok


Gorenje GV63325XV  Energetická trieda: A++ Štandardné umývanie: 180 min/12 l/0,91 kWh Hlučnosť: 46 dB Funkcie: senzor znečistenia, otvorenie dvierok  Umyť riad a vyvetrať. Taká je úsporná stratégia umývačky, ktorá po každom umývacom cykle automaticky pootvorí dvierka, aby sa odvetrala časť pary. Ide o model so štandardnou sériou umývacích programov, ktoré dosahujú nízku spotrebu energie studeným predopláchnutím. Nie vždy sme boli s výsledkom umývania spokojní, a tak sme na lepšie umývanie zvýšili zmäkčovanie vody o jeden stupeň, i keď na úkor životnosti skla. Ocenili sme variabilitu košov, ako aj možnosť vyladiť programy doplnkovými funkciami. Táto umývačka je o čosi hlučnejšia ako ostatné v teste, preto by v jej prípade štart odložený na nočné hodiny nemusel byť ideálnou voľbou najmä v menších bytoch. Zamrzela nás aj kolízia dávkovača čistiaceho prostriedku s vrchným košom nastaveným do spodnej polohy.

Gorenje

Umyť riad a vyvetrať. Taká je úsporná stratégia umývačky, ktorá po každom umývacom cykle automaticky pootvorí dvierka, aby sa odvetrala časť pary. Ide o model so štandardnou sériou umývacích programov, ktoré dosahujú nízku spotrebu energie studeným predopláchnutím. Nie vždy sme boli s výsledkom umývania spokojní, a tak sme na lepšie umývanie zvýšili zmäkčovanie vody o jeden stupeň, i keď na úkor životnosti skla. Ocenili sme variabilitu košov, ako aj možnosť vyladiť programy doplnkovými funkciami. Táto umývačka je o čosi hlučnejšia ako ostatné v teste, preto by v jej prípade štart odložený na nočné hodiny nemusel byť ideálnou voľbou najmä v menších bytoch. Zamrzela nás aj kolízia dávkovača čistiaceho prostriedku s vrchným košom nastaveným do spodnej polohy.

„Ak viete, že umývačka sama pootvorí dvierka, pokojne môžete spustiť umývanie pred odchodom na chatu.“

 

Páči sa nám
+ úsporné sušenie
Na toto pozor
nie vždy čistý riad

***                                                                                                         699 €
Štandardne riešený model, ktorý dopĺňa bežné funkcie úspornými prvkami.

Beko DFN 71046 S6

Energetická trieda: A++
Štandardné umývanie: 167 min/6 l/0,92 kWh
Hlučnosť: 45 dB
Funkcie: senzor znečistenia, senzor naplnenia, aktívne sušenie

Kúpiť umývačku Beko DFN


Beko DFN 71046 S6  Energetická trieda: A++ Štandardné umývanie: 167 min/6 l/0,92 kWh Hlučnosť: 45 dB Funkcie: senzor znečistenia, senzor naplnenia, aktívne sušenie Pokiaľ ide o rýchle umývanie riadu, tento model je v našom teste šampiónom. Stačí mu 58 minút a 4-centový príplatok za nadspotrebu energie na to, aby dočista vyumýval zaschnutý a mastný riad. Ide o dobre riešenú umývačku s možnosťou skracovať a stišovať programy, ktorá patrí spomedzi testovaných medzi najúspornejšie. Predvolený program potrebuje na umytie 13 súprav riadu iba 6 l vody, pričom výsledok je porovnateľný s 10-litrovým umývaním. S kvalitou umývania sme boli spokojní pri všetkých programoch. Ocenili sme bohaté výškovo nastaviteľné príslušenstvo košov na drobnosti, ako aj tretiu zásuvku na príbory. Trochu nás pohneval vrchný kôš, ktorý v spodnej polohe cloní pri otváraní dávkovača čistiaceho prostriedku.

BEKO

Pokiaľ ide o rýchle umývanie riadu, tento model je v našom teste šampiónom. Stačí mu 58 minút a 4-centový príplatok za nadspotrebu energie na to, aby dočista vyumýval zaschnutý a mastný riad. Ide o dobre riešenú umývačku s možnosťou skracovať a stišovať programy, ktorá patrí spomedzi testovaných medzi najúspornejšie. Predvolený program potrebuje na umytie 13 súprav riadu iba 6 l vody, pričom výsledok je porovnateľný s 10-litrovým umývaním. S kvalitou umývania sme boli spokojní pri všetkých programoch. Ocenili sme bohaté výškovo nastaviteľné príslušenstvo košov na drobnosti, ako aj tretiu zásuvku na príbory. Trochu nás pohneval vrchný kôš, ktorý v spodnej polohe cloní pri otváraní dávkovača čistiaceho prostriedku.

„Dokáže umývať tak rýchlo, až máte pocit, že riad umyl niekto z členov domácnosti.“

Páči sa nám
+ rýchlosť a účinnosť
+ BLDC motor

****                                                                                                     699 €
Ak si vyberáte medzi úsporou a rýchlosťou, tento model je jasnou voľbou.

Whirlpool ADP 8797 A+ PC 6S IX

Energetická trieda: A+
Štandardné umývanie: 170 min/6 l/1,03 kWh
Hlučnosť: 42 dB
Funkcie: senzor znečistenia a peny, vyvíjač pary, tlakové dýzy

Kúpiť umývačku Whirlpool


Whirlpool ADP 8797 A+ PC 6S IX  Energetická trieda: A+ Štandardné umývanie: 170 min/6 l/1,03 kWh Hlučnosť: 42 dB Funkcie: senzor znečistenia a peny, vyvíjač pary, tlakové dýzy Výbava tejto umývačky je priam vzorová. Ak ide o úspornú prevádzku, vystačí si so 6 l vody, každé umývanie dokáže obmedziť iba na jeden kôš a pri štandardných cykloch zrecykluje až 4 l vody na ďalšie umývanie. Využíva senzory, aby spotrebu vody a čas umývania prispôsobila znečisteniu riadu. Praktické je stíšenie umývania v nočnom režime na polovicu dennej hlučnosti a sila, ktorou sa dokáže pustiť do pripálených hrncov a pekáčov. Vďaka intenzívnej pare a prídavným dýzam na tlakové umývanie sme dokázali dočista umyť aj liatinové rošty z grilu. Aj pri silne znečistenom riade sme boli spokojní s výkonom umývania pri úsporných a automatických programoch. Praktický je aj delený košík na príbory, ktorý uvoľňuje miesto v spodnom koši.

Whirlpool

Výbava tejto umývačky je priam vzorová. Ak ide o úspornú prevádzku, vystačí si so 6 l vody, každé umývanie dokáže obmedziť iba na jeden kôš a pri štandardných cykloch zrecykluje až 4 l vody na ďalšie umývanie. Využíva senzory, aby spotrebu vody a čas umývania prispôsobila znečisteniu riadu. Praktické je stíšenie umývania v nočnom režime na polovicu dennej hlučnosti a sila, ktorou sa dokáže pustiť do pripálených hrncov a pekáčov. Vďaka intenzívnej pare a prídavným dýzam na tlakové umývanie sme dokázali dočista umyť aj liatinové rošty z grilu. Aj pri silne znečistenom riade sme boli spokojní s výkonom umývania pri úsporných a automatických programoch. Praktický je aj delený košík na príbory, ktorý uvoľňuje miesto v spodnom koši.

„Vie byť úsporná, ale aj nekompromisná k zaschnutým či pripáleným nečistotám.“

vysoká účinnosť

Páči sa nám
+ úspora vody a energie
+ účinné umývanie

****                                                                                                          609 €
Umývačka so širokou škálou technológií na úspornú prevádzku a intenzívne umývanie.

AEG F88019M0P

Energetická trieda: A+++
Štandardné umývanie: 195 min/10 l/0,82 kWh
Hlučnosť: 41 dB
Funkcie: senzor znečistenia, senzor naplnenia, otvorenie dvierok

Kúpiť umývačku AEG


AEG F88019M0P  Energetická trieda: A+++ Štandardné umývanie: 195 min/10 l/0,82 kWh Hlučnosť: 41 dB Funkcie: senzor znečistenia, senzor naplnenia, otvorenie dvierok Ak naplníte umývačku riadu aj niekoľkokrát denne, nízka spotreba energie a vzorovo riešené koše tohto modelu by vás mohli zaujať. Výrobca si dal záležať na tom, aby si dlhý umývací cyklus poradil i s preplneným vnútorným priestorom. Na lepšiu cirkuláciu vody pridal otočné rameno aj nad vrchný kôš, ktorý je doplnený o posuvný držiak na varechy a nože. Úspornosť štandardného umývacieho programu možno zvýšiť odvetraním. Po aktivovaní funkcie sa 25 minút pred koncom programu pootvoria dvierka, aby para mohla unikať von. Ostatné programy je možné iba skracovať na úkor spotreby. S kvalitou umývania riadu sme boli spokojní, i keď pri silne znečistenom riade sa nám viac osvedčil program PRO ako úspornejšia automatika riadená senzormi.

AEG

Ak naplníte umývačku riadu aj niekoľkokrát denne, nízka spotreba energie a vzorovo riešené koše tohto modelu by vás mohli zaujať. Výrobca si dal záležať na tom, aby si dlhý umývací cyklus poradil i s preplneným vnútorným priestorom. Na lepšiu cirkuláciu vody pridal otočné rameno aj nad vrchný kôš, ktorý je doplnený o posuvný držiak na varechy a nože. Úspornosť štandardného umývacieho programu možno zvýšiť odvetraním. Po aktivovaní funkcie sa 25 minút pred koncom programu pootvoria dvierka, aby para mohla unikať von. Ostatné programy je možné iba skracovať na úkor spotreby. S kvalitou umývania riadu sme boli spokojní, i keď pri silne znečistenom riade sa nám viac osvedčil program PRO ako úspornejšia automatika riadená senzormi.

„Ani nezdravé preplnenie košov nezníži jej výkon pri dlhom ekonomickom umývaní.“

najnižšia spotreba

Páči sa nám
+ úsporná prevádzka
+ vždy dokonale umytý riad

****                                                                                                    639 €
Pre početnú rodinu, kde chvíľami máte pocit, že jedna umývačka nestačí.

Electrolux ESF6630ROW

Energetická trieda: A++
Štandardné umývanie: 180 min/10 l/0,90 kWh
Hlučnosť: 44 dB
Funkcie: senzor znečistenia, senzor naplnenia, aktívne sušenie

Kúpiť Electrolux umývačku riadu


Electrolux ESF6630ROW  Energetická trieda: A++ Štandardné umývanie: 180 min/10 l/0,90 kWh Hlučnosť: 44 dB Funkcie: senzor znečistenia, senzor naplnenia, aktívne sušenie Aj keď je tento model vybavený senzormi na vyladenie automatických programov pri každej novej náplni, umývačka je pripravená dohodnúť si s vami kompromisy podľa vašej aktuálnej potreby. Vďaka funkcii TimeSaver sa môžete rozhodnúť pre skrátenie programu, ak je riadu v kuchyni priveľa, alebo môžete ušetriť energiu tým, že sa zníži teplota posledného oplachu na úkor účinnosti sušenia. Táto umývačka vyladená na úspory elektriny, ničím nesklame, ale ani neprekvapí. Pri umývaní silne znečisteného riadu sme sa mohli spoľahnúť na automatiku aj na predvolený úsporný režim umývania. Spoľahlivo fungovalo aj skracovanie programov bez zníženia kvality umývania.

Electrolux


Aj keď je tento model vybavený senzormi na vyladenie automatických programov pri každej novej náplni, umývačka je pripravená dohodnúť si s vami kompromisy podľa vašej aktuálnej potreby. Vďaka funkcii TimeSaver sa môžete rozhodnúť pre skrátenie programu, ak je riadu v kuchyni priveľa, alebo môžete ušetriť energiu tým, že sa zníži teplota posledného oplachu na úkor účinnosti sušenia. Táto umývačka vyladená na úspory elektriny, ničím nesklame, ale ani neprekvapí. Pri umývaní silne znečisteného riadu sme sa mohli spoľahnúť na automatiku aj na predvolený úsporný režim umývania. Spoľahlivo fungovalo aj skracovanie programov bez zníženia kvality umývania.

„Rýchlosť alebo úspora? Rozhodnúť sa môžete kedykoľvek podľa potreby.“

Páči sa nám
+ spoľahlivé umývanie
+ doplnkové úspory

***                                                                             490 €
Dobre riešená umývačka s prispôsobiteľnými programami.

 

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

*****    
Výnimočný
Rozhodne víťaz vo svojej kategórii

****
Veľmi dobrý
Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.

***  
Dobrý
Urobí si svoju prácu 
a urobí ju dobre.

**
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

*
Slabý
Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne. Na druhej strane, ľahko zjednáte zľavu.

Zobraziť ďalšie umývačky riadu

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáce riadu spotrebiče test umývačky
Zdieľať článok

Diskusia