inteligentné spotrebiče v domácnosti
Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Výsledky veľkého prieskumu spotrebičov: Inteligentné spotrebiče nie sú len ilúzia

04. 01. 2021 Zdieľať

Ako ukázala naša jesenná anketa, od domácich spotrebičov očakávame nielen to, že budú správne plniť svoje úlohy, ale musia prinášať aj určitú pridanú hodnotu, napr. v podobe neplytvania energiou či časom.

Domáce spotrebiče už nie sú len obyčajnými pomocníkmi. Vývoj nových technológií ich posunul na úroveň interaktívnych, dokonca inteligentných spoločníkov. A je v podstate jedno, o akú kategóriu spotrebičov ide. Tie najsofistikovanejšie ponúkajú nielen rôzne úsporné funkcie, dokážu zároveň odporučiť to najlepšie nastavenie vzhľadom na spotrebu, dokonca si informácie aj navzájom odovzdávajú.

Keď sušička komunikuje s práčkou

Vďaka funkcii Smart Dry dostane napríklad sušička od práčky detailné informácie o praní (program, množstvo bielizne a zvyšková vlhkosť) a na základe toho vyberie automaticky najvhodnejší program sušenia. Ďalšou chuťovkou je technológia, ktorá umožňuje efektívne využívať alternatívne zdroje energie. Ak máte nainštalované solárne panely alebo dvojtarifovú sadzbu za elektrinu, stačí v aplikácii nastaviť časový rámec, keď potrebujete bielizeň vyprať. Inteligentný systém dokáže postrážiť množstvo energie a podľa aktuálnej predpovede počasia v prípade solárnych panelov spotrebič automaticky spustí vo chvíli, keď je dostupný najefektívnejší zdroj energie. Neuveriteľné, však?

A výrobcovia sušičiek našli aj riešenie, ktoré zabráni znižovaniu účinnosti sušenia a rýchlemu nárastu spotreby energie. Sušičky so systémom AutoClean nemajú filtre umiestnené v dvierkach, ale pred kondenzátorom. Kondenzátor a filtre sa automaticky niekoľkokrát prepláchnu počas sušenia a nečistoty alebo vlákna zo sušenej bielizne sa zhromažďujú v špeciálnej nádobke. Keď bude nádobka plná, inteligentný senzor vás upozorní na potrebu jej vyčistenia. To je dobrá správa nielen pre 457 respondentov (čo predstavuje 43 % z 1 064 zúčastnených), ktorí v našom veľkom jesennom prieskume o domácich spotrebičoch odpovedali, že čistia filter po každom sušení. Filter tak stačí vyčistiť po približne 20 cykloch. To má zároveň pozitívny vplyv na spotrebu, ktorá zostáva nízka, čo šetrí nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie.

Rovnako šetrné, ale v prípade potreby aj rýchle by mali byť práčky, myslí si 624 opýtaných, čo je viac ako polovica (59 %). Žiadny problém. S funkciou VarioPerfectTM, ktorá sa prispôsobí vášmu životnému rytmu, môžete každý program buď urýchliť, alebo prať s významnou úsporou energie až o 50 %. A výrobcovia myslia aj na zábudlivcov, ktorí zistia až po spustení pracieho programu, že nejaký kúsok so svojej garderóby nechali prevesený na stoličke alebo im zapadol za kôš na bielizeň (398 opýtaných, teda 37 %). Pri práčkach Bosch stačí v takomto prípade použiť funkciu Reload, ktorá zastaví prebiehajúci cyklus, otvoriť dvierka práčky a pridať chýbajúci kúsok. Aké jednoduché! Automatický dávkovací systém pracieho prostriedku je v porovnaní s tým už len čerešničkou na torte.

Nemáte dostatok miesta, aby ste mohli umiestniť pračku a sušičku vedľa seba. Nevadí. Môžete ich umiestniť jednoducho na seba.

Nemáte dostatok miesta, aby ste mohli umiestniť pračku a sušičku vedľa seba. Nevadí. Môžete ich umiestniť jednoducho na seba. Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Svet inteligentnej kuchyne

Aj keď len 152 opýtaných (14,3 %) priznáva, že často vyhadzuje potraviny, ktoré sa včas nespotrebovali, týka sa tento problém omnoho väčšej skupiny ľudí. Plytvaniu potravinami pritom môžete zabrániť veľmi jednoducho. Stačí pred nákupom skontrolovať obsah chladničky. S vecným zoznamom môžete potom spokojne nakupovať. Zabudli ste si zoznam doma? Žiadny problém, vďaka chladničkám vybaveným kamerami a napr. technológiou Home Connect od značky Bosch môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek skontrolovať, čo vám na prípravu obľúbených pokrmov chýba.

Okrem možnosti vyfotografovať vnútorný priestor chladničky dokážu fotoaparáty s vysokým rozlíšením rozoznať rôzne druhy ovocia a zeleniny a upozorniť na ich nesprávne umiestnenie či skladovanie. To pomôže čiastočne vyriešiť aj problém s miestom v chladničke, ktorý má 540 opýtaných (50,8 % z 1 064 zúčastnených). Ak patríte do skupiny ľudí s rovnakým problémom, potom siahnite po modeloch so šírkou 70 cm, do ktorých sa zmestí väčšie množstvo potravín či hrncov. A nemusíte sa obávať ani búracích prác, keďže vďaka novým technológiám nie je potrebné udržiavať odstup od stien alebo nábytku, a tak sa zmestia aj tam, kde by ste to predtým nečakali.

S kamerami v chladničkách môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek skontrolovať, čo doma práve máte. Vždy, keď sa dvere zavrú, dve kamery vyfotografujú vnútorný priestor a obrázky odošlú do aplikácie Home Connect.

S kamerami v chladničkách môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek skontrolovať, čo doma práve máte. Vždy, keď sa dvere zavrú, dve kamery vyfotografujú vnútorný priestor a obrázky odošlú do aplikácie Home Connect. Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Nakúpené, môžeme variť

Jednou z hlavných ingrediencií dobrého jedla je správny proces jeho prípravy. Dnešné rúry sú vybavené najrozličnejšími funkciami, ktoré umožňujú veľmi jednoduché ovládanie, čo potvrdzuje aj 579 respondentov ankety (54,4 %). Stlačením jedného tlačidla sa tak z každého môže stať šéfkuchár. Aspoň keď ide o mäso, tu má absolútnu istotu jeho správneho prepečenia 412 opýtaných (38,7 %). Pri bábovke či koláči boli už tvrdenia opatrnejšie. Približne 39 % (410 opýtaných) ešte stále kontroluje ich prepečenie starým overeným spôsobom – špáradlom.

S funkciou PerfectBake, ktorá pomocou senzora stráži vlhkosť v rúre a sama rozpozná a upozorní, keď sa bábovka či koláč dopečie, môžete na špáradlá zabudnúť. A strašiakom už nemusí byť ani vykypenie z hrnca, s ktorým má skúsenosť väčšina z nás (327 respondentov úplne súhlasilo a 433 respondentov skôr súhlasilo, čo je 31 a 41 % z celkového počtu opýtaných). Vnútornú teplotu v hrnci dokáže totiž postrážiť špeciálna senzorová technológia indukčných varných dosiek.

Po dobrom jedle stačí už len umyť riady

S umývačkou riadu vám to pôjde ako po masle. Preto nie je prekvapivé, že až 567 respondentov (53,3 %) ju má vo svojej kuchynskej linke zabudovanú a nevie si bez nej život ani len predstaviť. Prečo? No jednoducho preto. Tomuto tichému spoločníkovi (potvrdzuje 519 respondentov, 48,8 %) stačí na umytie riadu 7 až 8 litrov vody, čo je pri porovnaní s ručným umývaním riadu z jednej naplnenej umývačky o 33 litrov menej. O ušetrenej energii a čase nehovoriac. Za rok to môže byť až 210 hodín, teda 23 dní voľného času. To sú určite dobré dôvody.

Ďalšie tipy, ako neplytvať, nájdete na https://www.bosch-home.com/sk/blog/likeabosch/neplytvajte

Kto vyhral ručný šľahač?

Za svoju účasť v ankete si zaslúžite odmenu. Ako sme sľúbili, vylosovali sme jedného z vás. Majiteľom ručného šľahača ErgoMixx 450 W, ktorý sa vďaka svojmu ergonomickému tvaru veľmi jednoducho ovláda, umožňuje zvoliť rýchlosť šľahania presne podľa receptu a zároveň ponúka funkciu vákuovania potravín, sa stala Veronika Pastorová. Srdečne blahoželáme a ďakujeme všetkým za účasť.

Zdroj: PR článok spoločnosti BSH domácí spotřebiče, s. r. o., www.smebosch.sk

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: anketa práčky sušičky umývačky riadu
Zdieľať článok