08. 09. 2006
Zdieľať

Každý večer znova
žasneme
Kam sa svetlo schová
vždy keď zhasneme
Včera bolo pri morčati
v debničke
Dnes ho našli zamrznuté
v chladničke
(Z piesne Jaromíra Nohavicu)

Chládoček

Vykrádači chladničiek, večne nenajedené deti, takí tí: „čo by som si ešte dal?“, miesto, kde je chládoček aj v lete, nezvaní hostia, šialenstvo sviatkov, jedno z posledných miest odpočinku potravín pred spotrebovaním alebo vyhodením do kontajnerov. Dosť bolo siahodlhých vstupov k takej prozaickej záležitosti, ako sú chladničky v našich domácnostiach. Jednu príhodu zo sparného leta si však ťažko odpustím. S manželom sme si odskočili ku kolegovi na chemickú fakultu.


Iglu v kuchyni

63668

V nenormálnom teple zväzoval posledné stránky projektu, ktorý mal katedre priniesť pár korún z istého fondu. V miestnosti bola chladnička, ktorá už niekoľko rokov čakala na svoj exitus, no napriek tomu chladila ako divá – aspoň kusy ľadu, ktoré z nej impozantne trčali, boli toho dôkazom. Za také iglu by sa nehanbil ani Eskimák z pesničky Jarka Nohavicu. Tak som hlesla: „… nechajte si otvorené a ono vám to tu bude chladiť“. Nebude a nechladilo. Vyzeralo to tak logicky. Starý agregát by sa uhnal k smrti a ešte by vydal toľko tepla, že jediný chladný by bol pohľad nášho kamaráta. Tak veru. Chladiť, to áno, ale potraviny a s pekne zatvorenými dvierkami na chladničke.

Bez ujmy

Premysleli ste si už, kam s chladničkou? Tak výborne. To je naozaj prvý krok k dobrému nákupu. Dizajnéri a výrobcovia chladničiek nám chceli dať na výber, tak sa dôkladne „pohrali“ s rozmermi a tvarom. Každá je inak široká a vysoká, istá je len hĺbka 60 cm. Viete, koľko ľudí bude „kŕmiť“ váš nový pomocník? Skúste spočítať členov domácnosti na najbližších päť rokov, nezabudnite ani na frekvenciu návštev mamy, svokry, babičky a starých známych. Bežne platí, že na osobu pripadá 50 litrov objemu chladiaceho priestoru a k tomu 25 litrov mrazáku.


Iglu v kuchyni

63674

Treba si zvážiť aj to, či patríte k típkom, čo nakupujú a varia do zásoby, alebo máte v obľube aspoň každý druhý deň doplniť zásoby z obchodu za rohom. Možno aj z takého popudu ako môj známy, ktorý tvrdí, že treba dať zarobiť malému slovenskému kapitalistovi. Sú aj takí experti, ktorí pravidelne zazimujú svojich miláčikov v spodných boxoch chladničiek. Okrem suchozemských korytnačiek som už počula aj o mlokoch a o iných „šťastlivcoch“, ktorí takto zaberú jedno kupé na niekoľko mesiacov v roku. Potom sú aj ľudia, ktorí dokážu celý nákup potravín vyriešiť sortimentom z mraziacich boxov v hypermarketoch. Pre nich je dôležitá informácia, že je tu čoraz väčšia ponuka kombinovaných chladničiek: samostatná chladnička a mraznička s rôznymi objemami. Rozhodnutie, či je vhodnejší malý mraziaci box ako súčasť nášho „iglu na potraviny“, alebo kombinovaná verzia týchto pomocníkov, opäť závisí od životného štýlu.

V zásade si môžeme vyberať medzi:

  • jednodverovými chladničkami,
  • dvojdverovými – mraznička hore + chladnička dole,
  • kombinovanými – chladnička hore + mraznička dole.


Iglu v kuchyni

63676

Čo ešte

Je jasné, že väčšinu existencie trávi chladnička v plnej prevádzke. Potom stojí za to zvážiť aj spotrebu elektrickej energie. Najúspornejšia je kategória A, energeticky najnáročnejšia je kategória E. Za všetko môže predovšetkým voľba kompresora, typu a hrúbky izolačnej náplne a objemu chladničky. Dobré je vedieť, že chladnička môže mať jeden alebo dva kompresory. Prečo dva? Ak máme vo výbave o kompresor viac, výrobcovia tvrdia, že nám to prinesie väčší užívateľský komfort. O čo ide? O samostatné ovládanie chladiacej a mraziacej časti. V prípade, že jeden zlyhal, ešte stále máme aspoň jednu časť potravín v bezpečí. Sú výrobcovia, ktorí síce vybavili chladničky jedným kompresorom, ale s dvomi chladiacimi okruhmi a s elektromagnetickým ventilom, ktorý slúži na vypínanie jedného okruhu.


Iglu v kuchyni

63664

Deň „R“, teda tá chvíľa, keď naša zásobáreň si s konečnou platnosťou zaslúži rozmraziť, vyčistiť a spojazdniť, patrí do kategórie brannošportových dní zo školopovinných čias. Pre niekoho to môže byť dokonca laboratórne cvičenie. Existuje nejaké zjednodušenie alebo prvá pomoc pre nás menej odhodlaných? Prácu určite uľahčí beznámrazový systém, ktorý môže byť označený ako „Total No Frost“ alebo automatické odmrazovanie mrazničky „Frost Free“.


Iglu v kuchyni

63658

Dizajn. Áno, áno ide o vzhľad ochrankyne potravín. Mala by byť „šik“ nielen zvonku, ale aj jej vnútorná krása a múdre usporiadanie úložného priestoru je dôvodom na hlbšie zamyslenie. Moja kamarátka mi prízvukovala, aby som sa nezabudla v článku zmieniť o tom, ako ľutuje, že si neodmerala výšku svojho obľúbeného hrnca, v ktorom vyvára pre päťčlennú rodinu, a teraz sa jej do žiadnej poličky v novej chladničke nezmestí. Dôležitý je teda nielen počet, ale aj výška medzi jednotlivými poličkami, počet a veľkosť boxov, i to, či je pre nás zaujímavá požiadavka na vákuové uchovávanie potravín (ide to, ak si kúpite spotrebič s tzv. Ever Fresh). Výhodou sú prestaviteľné priečinky vo dverách a poličky vnútri chladničky. Veľká zásuvka na ovocie a zeleninu zvyčajne má posuvnú prepážku, v niektorých modeloch sa nachádzajú dve malé zásuvky.


Iglu v kuchyni

63653

Dvierka sú kapitola sama pre seba. Veď chceme na ne „navešať“ fľaše, vajíčka, maslo a aromatické potraviny. Niekto drží v chlade aj lieky a kozmetiku. Potom dobre poslúžia oddelené snímateľné zásobníky s krytmi alebo s posuvnými dvierkami. Mraziace časti chladničiek sa navzájom odlišujú klasickými priehradkami alebo zásuvkami, ktorými sú vybavené skôr väčšie spotrebiče a samostatné mrazničky.

Odkladacie plochy so svietiacimi diódami patria k ďalšiemu vylepšeniu niektorých modelov. Toto osvetlenie neposkytuje iba príjemné svetlo, ale stará sa predovšetkým o lepšie osvetlenie vnútorného priestoru. Svietiace diódy ožiaria plochu nad odkladacími poličkami a aj plochu pod nimi.

Je ti zima, dievčatko?

Čo sa týka teplôt: pri chladení ide o krátkodobé skladovanie potravín pri teplote 5 až 7 °C. Mrazničky sú určené na dlhodobé skladovanie zmrazených potravín so štandardnou teplotou –18 °C, na zmrazovanie čerstvých potravín sa však používa teplota –24 °C. Mrazničky sú zvyčajne označované hviezdičkami, teda triedami mrazenia. Čo hviezdička, to –6 °C.


Iglu v kuchyni

63654

Na svete sú už takí pomocníci na chladenie a mrazenie, ktorí sa podľa nášho želania môžu premeniť z kombinovaného spotrebiča s chladiacim a mraziacim priestorom na chladničku alebo mrazničku s veľkým úžitkovým objemom nad 250 litrov. Rovnako sa celé vnútro môže premeniť na skladovací priestor s nulovou zónou (napríklad s označením funkcie VitaFresh), v ktorej potraviny pri konštantnej teplote 0 °C vydržia v čerstvom stave dlhšie ako zvyčajne. Vďaka elektronike možno nastaviť rôzne kombinácie chladenia a zmrazovania.

Ak potrebujeme uložiť väčšie množstvá potravín, stlačením tlačidla „superchladenie“, prípadne „supermrazenie“ zaistíme v krátkom čase vnútri prístroja najnižšiu teplotu.

Horúce leto a automatický výrobník ľadu? Tak to by šlo, ale len v prípade, že investujeme do modelu, ktorý má túto funkciu.

Bez nákazy

Zdravú „klímu“ v najnovších chladničkách zabezpečuje antibakteriálny filter. Jeho úlohou je filtrovať vzduch v chladničke. Cirkulovaný vzduch očisťuje od baktérií, a tak sú potraviny v priestore chránené pred nebezpečenstvom šírenia „nákazy“. Životnosť filtra je šesť mesiacov.

Je aj iný spôsob: sú značky, ktoré majú striebro v chladničke – vlastne antibakteriálnu keramickú úpravu stien s iónmi striebra. Potraviny sú tak chránené pred nebezpečným dotykom o stenu chladničky.
 

Rady servisného technika spoločnosti Electrolux Dušana Adamca

Na čo by mali zákazníci pamätať pri prevádzke chladničky?
Pri prevádzke chladničky je dôležité myslieť na to, že potraviny sa nesmú dotýkať zadnej steny. Po zadnej stene totiž steká do odtokového kanálika skondenzovaná voda. Ak je potravina (alebo jej obal) priložená na zadnú stenu, namrznuté časti môžu zaniesť odtokový kanálik a skondenzovaná voda potom tečie do priestoru chladničky.

Nezabúdajte čistiť aj tesnenie dverí, ktoré býva zlepené od vytečených tekutín, v dôsledku čoho sa môže zlomiť. Tesnenie dverí nie je z gumy, ale zo špeciálneho plastu, ktorý je citlivý na nečistoty.

Dôležité je aj pravidelné rozmrazovanie a čistenie vnútorného priestoru chladničky.

S akými najčastejšími problémami/otázkami v súvislosti s chladničkou sa na vás zákazníci obracajú?
Častá otázka je, ako si mám zmerať teplotu v interiéri chladničky. Najpraktickejším riešením je položiť pohár s vodou do stredu chladničky a po 24 hodinách zmerať jej teplotu. Ideálna teplota v chladničke je 5 až 7 °C.

Bežným problémom, predovšetkým pri zabudovateľných spotrebičoch, je nezabezpečené odvetrávanie, ktoré predpisuje výrobca. Vplyvom toho môže dôjsť k zadretiu kompresora v dôsledku prehriatia. Na taký typ poruchy, ktorý je zapríčinený nedodržaním návodu, sa nevzťahuje záruka výrobcu.

Ako je to možné?


Iglu v kuchyni

63656

Môže sa stať, že ani teraz niekomu nie je jasné, na akom princípe tie potvory chladničky fungujú. Tak teda: umelé chladenie je založené na fyzikálnom poznatku, že kvapalina, ktorá sa vyparuje, berie teplo zo svojho okolia, čím klesá teplota prostredia. Vyparujúca sa tekutina teda chladí. Ak necháme vhodnú tekutinu s nízkym bodom varu odparovať sa v rúrkach chladničky, ochladí sa v nej uzatvorený vzduch a potraviny, ktoré sme si do nej uložili. Vyparenú tekutinu treba zase skvapalniť, aby sa mohla znova chladiť. Pary tekutiny sa skvapalňujú stlačením – kompresiou v kompresore. Ten poháňa motor. Ak motor nechceme trápiť a zvyšovať spotrebu elektrickej energie, tak poslúchnime rady výrobcov. Kvalitnejšia chladnička síce viac znesie, ale starostlivosť potrebuje aj špičkový spotrebič.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: chladničky domáci pomocníci elektrospotrebič
Zdieľať článok

Diskusia