Kam umiestniť kúpeľňu?

14. 03. 2012
Zdieľať

Azda najviac podceňovanou a prehliadanou miestnosťou v našich domácnostiach je kúpeľňa. Stiesnená a učupená niekde v kúte (často celkom bez okna) nám poskytuje svoje služby oddane a spoľahlivo, dennodenne, ráno či večer, po celý rok. Ak aj nemáme možnosť vyčleniť na ňu viac miesta alebo slnečnejšiu polohu, mohli by sme venovať viac pozornosti aspoň jej zariadeniu a dobre zvážiť, aké funkcie má spĺňať.

Kúpeľňu, či už je malá, alebo veľká, lepšie alebo horšie vybavená, používame veľmi rôznorodými spôsobmi. Na prvom mieste je však hygiena – umývanie, kúpanie a sprchovanie. Prevažne sídliskové kúpelne sa často využívajú aj na pranie a sušenie bielizne. V stiesnených podmienkach možno umiestniť v kúpeľni aj záchod. V prípade lepších priestorových podmienok sa kúpeľňa hodí na umiestnenie druhej záchodovej misy v domácnosti, je ale dobré, ak sa aspoň opticky oddelí od zvyšného priestoru.


Kam umiestniť kúpeľňu?

193549
Duravit

Zariadenie kúpeľne ovplyvňuje aj počet užívateľov. Hoci sa v nej nevyskytujú všetci a naraz, musia sa v kúpeľni nachádzať uteráky a poháre na čistenie zubov pre všetkých. Taktiež by mala pre všetkých, ktorí kúpeľňu pravidelne používajú, ponúkať dostatok odkladacích plôch. Pre dvoj- až trojčlennú domácnosť spĺňa základne hygienické potreby kúpeľňa minimálnych rozmerov s integrovanou záchodovou misou. Avšak v prípade početnejších rodín (a nielen ich) sa odporúča tak väčší priestor kúpeľne, ako aj ďalší samostatný záchod s pohotovostným umývadielkom na ruky, ktorý tiež môže slúžiť pre návštevy.
 

Kúpeľne v panelových bytoch sú napriek svojim minimálnym rozmerom najuniverzálnejšími hygienickými miestnosťami vôbec. Slúžia ako pohotovostná kúpeľňa pri vstupe do bytu, rodinná kúpeľňa na rannú i večernú toaletu všetkých členov domácnosti, fungujú ako práčovňa aj ako hosťovská toaleta zároveň. Z týchto dôvodov treba pri ich rekonštrukcii robiť veľa ústupkov a kompromisov. V záujme väčšieho a kvalitnejšieho priestoru je niekedy nutné vzdať sa napríklad samostatného WC alebo vane, prípadne nájsť iné miesto pre práčku. Nedá sa však jednoznačne povedať, ktoré riešenie je najlepšie, pretože to závisí od individuality a rozličných špecifických potrieb jednotlivých členov domácnosti.

Ako začať

Riešenie kúpeľne je často rozhodnutím na desiatky rokov alebo aj na celý život. Zatiaľ čo štýl spálne alebo obývačky môžete obmeniť v priebehu niekoľkých hodín, zmena imidžu kúpeľne sa nezaobíde bez pomerne prácnych stavebných zásahov. Skôr, než sa pustíte do búrania alebo do výberu nových zariaďovacích prvkov, treba si dobre premyslieť, čo vlastne od svojej kúpeľne požadujete.

Ak v tom nemáte celkom jasno, odpovedzte si najprv na zopár otázok, ktoré vám pomôžu urobiť si správnu predstavu:

  1. Koľko ľudí bude kúpeľňu používať?
  2. Sú v domácnosti deti?
  3. Budú kúpeľňu používať starší ľudia alebo pohybovo hendikepovaní?
  4. Kto bude kúpeľňu upratovať?
  5. Je kúpeľňa dostatočne veľká, alebo jej chýbajú potrebné rozmery?


Kam umiestniť kúpeľňu?

193550
Duscholux, Armaturex

Dispozícia

Kúpeľne, keďže sa považovali za menej dôležité priestory bez potreby priameho osvetlenia a vetrania, sa v dispozícii umiestňovali väčšinou do stredu a na studenšiu stranu objektu. Zmenou funkčného využitia priestoru určeného na oddych a relax sa priestor kúpeľne posúva k obvodovým stenám na teplejších stranách, aby sa do neho dostalo priame slnečné svetlo a teplo. Ak ste sa rozhodli postaviť rodinný dom alebo ste zdedili či kúpili starší domček a chystáte sa ho zrekonštruovať, venujte kúpeľni toľko plochy, koľko môžete, samozrejme, bez obmedzenia komfortu v obytných miestnostiach. Takúto možnosť máte tiež v prípade, ak rekonštruujete starý veľký byt, prípadne ak môžete vstupovať do riešenia dispozície pri kúpe bytu v úplne novom bytovom dome.

Už samotné umiestnenie kúpeľne v rámci dispozície je veľmi dôležité. Ideálne je napojenie kúpeľne na spálňu. Praktické je tiež, ak sa dá do kúpeľne vchádzať aj priamo zo spálne (prípadne cez malý šatník). Takéto riešenie je však nutné starostlivo zvážiť – najmä v prípade, ak sa v byte nachádza len jediná kúpeľňa. A nezabudnite, že dvere do kúpeľne sa z bezpečnostného hľadiska nikdy nesmú otvárať dnu. Úplne ideálne je, ak má kúpeľňa vlastné okno, a tým pádom aj denné svetlo, pretože kúpeľňa s oknom už nie je luxus, ale nevyhnutnosť. No ani v prípade, že nemáte možnosť zmeniť tento stav, nezúfajte. Pomocou sklobetónových tvárnic, prípadne vsadením preskleneného otvoru pod strop kúpeľne, môžete získať nepriame osvetlenie zo susedného priestoru, ktorý má priamy kontakt s okolím.
 

Vaňa alebo sprchovací kút?
Mnohí ľudia si zo začiatku nevedia predstaviť, že by sa mali vzdať vane. Pri hlbšej úvahe však napokon zistia, že sa aj tak väčšinou iba sprchujú, pričom ošpliechajú celú kúpeľňu a navyše riskujú nebezpečný pád. Najmä pre starších ľudí je oveľa pohodlnejším a bezpečnejším riešením sprchovací kút alebo sprchovacia kabínka so sedacou plochou. Navyše, i nadštandardný sprchovací kút ušetrí v porovnaní s vaňou veľa miesta v kúpeľni. Získaný priestor môžete použiť napríklad na inštaláciu bidetu alebo, v prípade početnejšej rodiny, na umiestnenie druhého umývadla, vďaka ktorému nebudete musieť každé ráno vystáť rad pred kúpeľňou. Ak však máte menšie deti, zvážte, či stojí za to ochudobniť ich o kúpeľňové dobrodružstvá vo vani. Okrem toho je tu aj početná skupina ľudí, pre ktorých je dlhý horúci kúpeľ životnou nevyhnutnosťou, prípadne i semeniskom skvelých nápadov.

 

Veľkosť

 


Kam umiestniť kúpeľňu?

193554
Kaldewei

Väčšina jestvujúcich kúpeľní nie je taká veľká, ako by si jej užívatelia priali. Preplnená kúpeľňa minimálnych rozmerov, predovšetkým vo väčších rodinách, sa často stáva zdrojom konfliktov. Jednou z možností, ako zväčšiť kúpeľňu, je postarať sa o správne usporiadanie zariadenia (umývadla, vane, záchoda, prístrojov pre domácnosť) a maximálne využiť kúpeľňové úložné priestory. Zaujímavým riešením, ktorým môžete získať viac priestoru, napríklad na ďalšie umývadlo, je umiestniť menšiu vaňu na kratšiu stenu.

Rozmery kúpeľne sa určujú, podobne ako v prípade kuchýň, podľa rozmerov zariaďovacích predmetov a priestoru potrebného na ich používanie. Na to, aby ste sa mohli nakloniť nad vaňu alebo sa pohodlne umyť v umývadle potrebujete 65 až 70 cm priechodnej šírky. Aby za vami mohla prejsť ďalšia osoba, treba ďalších 60 cm. Z toho vyplýva, že do kúpeľne minimálnych rozmerov (1,4 × 1,7 m, prípadne 1,6 × 1,6 m), ktoré však vôbec nevyhovujú súčasným priestorovým požiadavkám, sa pohodlne zmestí maximálne jedna osoba. V prípade, že máte vedľa kúpeľne komoru či iný viac menej nevyužívaný priestor, je rozumné porozmýšľať o zväčšení kúpeľne práve o túto miestnosť. Môžete tak získať aj veľmi dôležitý úložný priestor, ktorý treba zvlášť vo väčších rodinách.

 

 

Kam s práčkou?
Podobný priestor ako vaňa zaberie v kúpeľni práčka spolu s košom na špinavú bielizeň. Asi málokoho dnes prekvapí práčka zabudovaná v kuchynskej linke. V panelákových bytoch sú však aj tie minimálne, a tak treba zapojiť všetku fantáziu. Možno by sa pre ňu našlo miesto na chodbe alebo v komore…

 

 

 

Teplo a ohriata voda

 

Značné problémy v kúpeľniach spôsobuje vykurovanie, prípadne príprava teplej vody, pretože tieto technické zariadenia uberajú z priestoru, ktorý je už aj tak obmedzený. Keďže klasický radiátor je nielen v malej kúpeľni veľmi mohutným prvkom, je výhodné nahradiť ho tzv. rúrkovým registrom, ktorý sa dá používať aj na sušenie uterákov.


Kam umiestniť kúpeľňu?

193552
Geberit Slovensko

Farba a materiál

Celkový obraz kúpeľne, ktorý tvorí kombinácia materiálu, farby a osvetlenia, musí budiť pocit čistoty, čo v žiadnom prípade nie je v rozpore s požiadavkou, aby kúpeľňa mala estetický vzhľad a odrážala vkus užívateľa. Podlahová krytina môže byť z keramických dlaždíc, z farebného plastového materiálu, zo syntetického podlahového koberca na gumovom podklade alebo v kombinácii s drevenou impregnovanou podlahou. Pri dlaždiciach a iných kameninových povrchoch treba myslieť aj na nešmykľavé vyhotovenie povrchu.


Kam umiestniť kúpeľňu?

193553
Jika

Často sa užívatelia kúpeľní zaoberajú otázkou, či má byť farba stien a podlahy rovnaká. Všetko je to o vkuse, aj keď v menších kúpeľniach určite lepšie pôsobí použitie rovnakého obkladu stien i podlahy, prípadne len so zmenou sýtosti odtieňa. Farbu zariaďovacích predmetov (vaňa, umývadlo, záchodová misa…) a obkladov treba zladiť, neznamená to však, že farba zariaďovacích prvkov sa musí zhodovať s farbou stien. Nedávny trend farebných zariaďovacích predmetov začal opätovne vytláčať čisto biele umývadlá, vane i záchodové misy s vysokým leskom, ktorý vydrží po celú dobu používania vďaka špeciálnym povrchovým úpravám so samočistiacimi účinkami.

Celkový dojem a farebnú harmóniu kúpeľne ovplyvňujú materiál a farba – nielen nábytku či doplnkov (držiak uterákov, mydla, police …), ale aj sprchového závesu, koberca a uterákov. Tak sa dá z kúpeľne s jednoduchou povrchovou úpravou vyčarovať priestor s osobitým a sviežim charakterom.


Kam umiestniť kúpeľňu?

193556

Kúpeľne v rodinnom dome

Ak sa chystáte stavať alebo rekonštruovať dom (a máte šancu ovplyvniť jeho dispozičné riešenie), nenechajte si ujsť príležitosť vytvoriť si v ňom kvalitné, priestranné a dobre presvetlené toaletné miestnosti. Nemusia hneď zaberať priestor obývacej izby. Stačí, aby poskytovali potrebný komfort pre každého člena domácnosti. V každom rodinnom dome by malo byť jedno pohotovostné WC s umývadielkom v blízkosti vchodu, ktoré poslúži aj ako toaleta pre hostí. Ak máte pri dome záhradku alebo dielňu, mala by sa jedna kúpeľňa riešiť ako prvý filter na najhrubšiu špinu. Sprchovací kút tu určite nezapadne prachom a svoje miesto by si tu mohla nájsť tiež práčka, ktorá sa hneď postará o znečistené šatstvo.

Tento typ kúpeľne sa môže situovať aj v suteréne alebo v miestnosti bez priameho osvetlenia. Naproti tomu je v kúpeľni, v tzv. nočnej časti domu, vítané riadne okno, nielen malý vetráčik tesne pod stropom. Od kúpeľní pri spálňach sa očakáva, že budú o niečo kultivovanejšie a útulnejšie. Aspoň jedna kúpeľňa v dome by sa mala riešiť ako skutočné útočisko pred každodenným zhonom a poskytovať priestor na kvalitný relax. V ideálnom prípade môže byť pri spálni rodičov samostatná kúpeľňa, pričom deti sa môžu deliť o spoločnú kúpeľňu prístupnú z chodby alebo z oboch detských izieb.
 

Načo bidet?
V dôsledku masovej panelovej výstavby s minimálnymi kúpeľňami sa u nás nadlho z povedomia verejnosti celkom vytratil praktický a užitočný zariaďovací predmet – bidet. Napriek jeho nedávnej renesancii ho stále veľa ľudí považuje za zbytočné alebo luxusné vybavenie. Mnoho užívateľov si, bohužiaľ, ani nedokáže predstaviť všetky možnosti jeho využitia. Pri pravidelnom používaní po toalete bidet výrazne zvyšuje hygienu i zdravie svojich užívateľov. Ale môže tiež prakticky poslúžiť na opláchnutie nôh alebo vašich domácich zvieracích miláčikov.

Viac informácií: Všetko o kúpeľni

 

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC
Tagy: sprchovacie kúty
Zdieľať článok

Diskusia