Zdroj: Shutterstock

Spálňa spojená s kúpeľňou? Vyskúšajte moderný otvorený koncept, je to praktické a pohodlné

26. 08. 2022
Zdieľať

Už dlho snívate o tom, že ráno vyskočíte z postele rovno do kúpeľne? Vyskúšajte trendový otvorený koncept spálne spojenej s kúpeľňou, ktorý búra steny i osobné bariéry.

Patrí kúpeľňa do spálne? Môj dom hovorí áno! Možno krútite hlavou a vravíte si, to nie je nič pre mňa, ale kúpeľňa v spálni je znakom dobrého vkusu, praktickosti a v neposlednom rade osobnej slobody. A to sú aj skutočné dôvody, prečo stále viac ľudí volí otvorený koncept kúpeľne. Tento trend silnie aj napriek odporcom, ktorí sa ho snažia úplne zastaviť. Viacerí dizajnéri sa vyjadrujú o víťazstve sebaistoty a slobodomyseľnosti nad prudérnosťou a konzervativizmom.

Prečítajte si tiež
Aj takto sa dá žiť svoj sen! Malá chatka, v ktorej nenájdete nič, čo nepotrebujete

Faktom ale ostáva, že každý človek je individuálna bytosť a čo vyhovuje mne, nemusí pasovať druhému, tým sa treba aj riadiť. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako vytvoriť otvorený koncept, je začlenenie sprchy do spálne. Elegantný sprchovací kút na úrovni podlahy bude zaujímavým prvkom v priestore, najmä ak je navrhnutý tak, že budí
dojem prirodzene plynúceho priestoru spálne. Sprcha v spálni je veľmi praktická – stačí z nej vyjsť a vhupnúť do oblečenia položeného na posteli. Ak nežijete sami a v istých chvíľach predsa len nechcete byť „videní“, riešením je stena s matným sklom. Priestor bude stále otvorený, no poskytne aj potrebné súkromie.

Pre tých, ktorí majú dom s veľkorysou spálňou a krásnym výhľadom do záhrady: nie je nič ohromujúcejšie ako vaňa umiestnená pri okne alebo v strede miestnosti. Je to synonymum pohodlia a luxusného bývania. Či zvolíte voľne stojaci alebo zapustený model, záleží od veľkosti a štýlu celého priestoru. Klasická vaňa vo vidieckom štýle miestnosť osvieži, moderná vnesie minimalistický pokoj. Samozrejme, aj tu záleží na tom, čo sa vám páči a čo preferujete. Akákoľvek vaňa len pár metrov od postele bude vždy odvážnym riešením.

Prečítajte si tiež
Praktické nápady, ako prispôsobiť kúpeľňu malým deťom

Vytvárajte zóny

Pri plánovaní spálne s kúpeľnou si najskôr premyslite, kde ktorá bude. Potom kúpeľňu rozdeľte na suchú a mokrú zónu. Vyznačte si polohu umývadla a sprchovacieho kúta tak, aby ste v kúpeľni mali dostatočný priestor na pohyb. Dôležité je pritom spomenúť, že pri otvorenom koncepte patrí toaleta vždy do samostatnej uzatvorenej miestnosti. Ak si na takéto plánovanie netrúfate sami, oslovte interiérového dizajnéra, ktorý pozná všetky úskalia a nezabudne ani na najmenší detail.

Kúpeľňa v spálni

Zdroj: iStock

NÁŠ TIP

Máte vedľa spálne s kúpeľňou šatník? Využite ho aj na odkladanie uterákov, osušiek a županov. Ušetríte tak kopec miesta, ktoré by inak zabrali kúpeľňové skrinky.

Vstupenka do prvého radu

Spálňa „mixnutá“ s boho a industriálnym štýlom, navyše s vaňou umiestnenou hneď vedľa vysokých okien a obklopenou živými rastlinami, je ako výhra vstupenky do prvého radu na koncert obľúbenej kapely. Takýto súkromný a zároveň funkčný priestor je nielen pohodlný, ale aj ideálny na relaxáciu a zbavenie sa stresu po dlhom pracovnom dni. Ak máte priestorové možnosti, inšpirujte sa!

Kúpeľňa v spálni

Zdroj: Shutterstock

V jednom štýle

Sklenený sprchovací kút sa dá ľahko dizajnovo integrovať do spálne, no zároveň plní aj oddeľovaciu funkciu. Na výber máte bezrámové alebo rámové sklenené priečky, prípadne polovičné sklenené priečky. Vedľa sprchy umiestnite umývadlo s veľkým zrkadlom, ktoré miestnosť ešte viac zväčší. Jednoduchý dizajn a čierne rámy pekne korešpondujú s rámom postele, zábradlím a nočným stolíkom.

Pri otvorenom koncepte sa nemusíte obávať, že vás niekto bude pozorovať aj v tých najintímnejších chvíľach. WC vždy patrí do samostatnej miestnosti s vlastnými dverami.

Iba na krok

Toto riešenie je jednoznačne pre všetkých praktikov a minimalistov. Či už sa zvyknete sprchovať večer pred spaním, alebo ráno, keď vstanete, stačí vystrčiť nohu z postele a ste v sprche.

Kúpeľňa v spálni

Zdroj: iStock

Pri zariaďovaní sprchy vedľa postele už dopredu rozmýšľajte, akú farebnú paletu si zvolíte v spálňovej časti, pretože by mala korešpondovať s vybraným obkladom, dlažbou a batériou v sprche. Moderný vzor terazzo na obkladačkách priestor oživí, no zároveň ho nerozbije.

Kúpeľňa v spálni

Zdroj: Magic Linen

Umývací kútik

Pre tých, ktorým sa otvorený koncept až tak nepozdáva, máme menej extravagantný tip – malé umývadlo na drevenej lavici. Nielenže štýlovo vyzerá, ale využijete ho, aj keď sa chcete napiť, osviežiť, umyť si ruky alebo vyčistiť zuby. Kútik môžete pekne zladiť so zvyškom spálne, naaranžovať pár uterákov, nad umývadlo zavesiť obraz a vedľa postaviť kôš na bielizeň.

Text: Miroslava Maceková

Foto: Isifa/Shutterstock, Magic Linen

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: nábytok do spálne sprchovacie kúty zariadenie kúpeľne zariaďovanie spálne
Zdieľať článok

Diskusia