Zdroj: JARED GREEN

5 tipov, ako nerobiť chyby pri zariaďovaní dvojfarebnej kuchyne

09. 03. 2023
Zdieľať

Jednofarebné kuchynské linky ustupujú do úzadia. Čoraz viac preferujeme dvojfarebné varianty. Najobľúbenejšou kombináciou je drevo a biela. Ďalší odtieň dokáže kuchynský priestor opticky odľahčiť, upriamiť pozornosť na najmilšie miesto alebo ho primerane oživiť. Treba ho však vhodne zvoliť. Máme pár tipov, ako sa vyhnúť chybám, ktoré robia ľudia pri výbere najčastejšie.

Ak si vyberiete správne, s dvoma farbami môže vaša vaša kuchyňa získať novú sviežu podobu. Nepremyslené kombinovanie však môže spôsobiť, že vaša kuchyňa bude vyzerať amatérsky alebo zle navrhnutá.

sivobiela kuchyňa s červeným kuchynským ostrovom

Farebný kuchynský ostrovček je skvelým spôsobom, ako vniesť farbu a osobitosť do obyčajnej kuchyne bez toho, aby ste to prehnali. Zdroj: Magnet Kitchens

1. Farebný kuchynský ostrov

Farebný kuchynský ostrovček je skvelým spôsobom, ako vniesť farbu a osobitosť do obyčajnej kuchyne bez toho, aby ste to prehnali. Ak sa rozhodnete, že chcete siahnuť po kontrastnej farbe, môže vytvoriť úžasný ústredný bod. Je to tiež skvelý spôsob, ako vniesť do svojho príbytku moderný odtieň bez toho, aby ste museli premaľovať celú kuchyňu.

kuchyňa s oranžovou linkou a stenou, béžový ostrovček

Nenápadný béžový ostrov necháva vyniknúť žiarivú kuchynskú linku v pozadí. Zdroj: Alexis Hamilton

Napriek tomu, že vo väčšine prípadov používajú dizajnéri sýtejší odtieň práve na ostrovčeku, tu je to naopak. Nenápadný béžový ostrov necháva vyniknúť žiarivej kuchynskej linke v pozadí. Majiteľka a dizajnérka Rachel Aspland namaľovala horčicovožltou okrem spodných skriniek aj na časť dreveného obkladu na stene nad pracovnou doskou, čím optimistický dojem ešte umocnila.

Prečítajte si tiež
Akákoľvek, len nie tradičná! Farebná kuchyňa so zaujímavými kombináciami tvarov a materiálov

2. Linka bez horných skriniek

Páči sa vám vzhľad kuchýň bez horných skriniek? Odlíšte obe úrovne pomocou farby! Dominantnú farbu naneste len na spodné skrinky a ostatné časti natrite rovnakým odtieňom, ako sú okolité steny. Uvidíte, ako vám všetky police i vrchné dvierka vysokých potravinových skríň doslova zmiznú pred očami.

zeleno-biela kuchyňa bez horných skriniek

Páči sa vám vzhľad kuchýň bez horných skriniek? Dominantnú farbu naneste na spodné skrinky. Zdroj: CARTELLE DESIGN

3. Čierna a biela

Tvoria nadčasovú dvojicu. Ak použijete čiernu farbu na spodné a bielu na vrchné skrinky – kuchyňu vizuálne odľahčíte. Nemusíte sa báť urobiť ani presný opak. Ak namiesto plných dvierok zakomponujete presklené dvierka s čiernym rámom, kuchyňa nebude pôsobiť tak ťažkopádne.

čiernobiela kuchynská linka

Ak použijete čiernu farbu na spodné a bielu na vrchné skrinky, kuchyňu vizuálne odľahčíte. Zdroj: HEIDE CALILLIER

4. Sýte farby v rovnováhe

Ak chcete použiť výrazné farby, zamyslite sa nad ich jasom a svetlosťou. Príliš žiarivé odtiene (napríklad sýta oranžová) vyžadujú viac vizuálnej energie, mali by byť preto vyvážené neutrálnejším odtieňom.

sivá kuchyňa s oranžovým kuchynským ostrovom

Príliš žiarivé odtiene by mali byť vyvážené neutrálnejším. Zdroj: MIDDLETON

Ak si na veľké farebné zmeny netrúfate, choďte na to opatrne. Namiesto výberu dvoch úplne odlišných farieb (napr. žltej a modrej) skombinujte dva príbuzné odtiene, ako napríklad slnečnú žltú s maslovou alebo svetlú sivú s bielou. Nič nepokazíte ani vtedy, ak spodné skrinky natriete tmavším a horné svetlejším odtieňom rovnakej farby.

kuchyňa s tehlovou stenou, bielou linkou a sivým stolom

Kontrast medzi farebnosťou zariadenia nemusí byť výrazný. Oživenie môže priniesť stena. Zdroj: CULT

Niekedy stačí na vytvorenie silného kontrastu obyčajné moridlo na drevo. Krásna štruktúra dreva zostane zachovaná, zatiaľ čo farebný náter napr. spodnej časti jej dodá moderný nádych.  Ďalšiu textúru môže do priestoru pridať povrch pracovnej dosky (viac fotografií v galérii).

púdrovoružová kuchyňa so zlatým ostrovom

V tomto prípade je dominantou púdrovoružovej kuchyne neprehliadnuteľný ostrovček v zlatých metalických odleskoch. Zdroj: ROUNDHOUSE ARCHITECTS

5. Dva rôzne materiály

Spojenie dvoch kontrastných materiálov prináša vždy zaujímavý efekt. Textúra v podobe drevených lamiel, mramoru či kovu vytvára sofistikovaný dizajn. V tomto prípade je dominantou púdrovoružovej kuchyne neprehliadnuteľný ostrovček v zlatých metalických odleskoch.

Prečítajte si tiež
Šesť rýchlych a jednoduchých úloh, vďaka ktorým sa vaša kuchyňa zmení na nepoznanie

Najčastejšie chyby v dvojfarebných kuchyniach

Priveľa farieb. Čím viac prvkov do miestnosti pridáte, tým náročnejšie je vytvoriť správnu rovnováhu tak, aby spolu fungovali. Často sa necháme pohltiť farbami a začneme ich aplikovať všade, dokonca aj do dekoračných prvkov. Tomu sa treba vyhnúť. Zamerajte sa na jednu časť, ktorú chcete zvýrazniť, a zvyšok udržujte neutrálny.

Neladí to. Pri dvojfarebných kuchyniach je dôležité správne ladiť farby. Niekedy fungujú kombinácie dvoch jasných a výrazných farieb výborne, avšak je ľahké sa pomýliť a skončiť s odtieňmi, ktoré sa veľmi bijú. Pomôžte si farebným kolieskom alebo sa radšej spoľahnite na skúseného dizajnéra.

Zlé umiestnenie. Keď už máte farby vybraté, vopred zvážte ich umiestnenie. Určite to nerobte za pochodu. Ak má váš farebný pár tmavší a svetlejší odtieň, vo všeobecnosti sa odporúča umiestniť tmavšiu farbu na spodné skrinky a svetlejšiu na horné.

Krátkodobé riešenie. Častou chybou je výber farieb na základe toho, čo je práve v trende, bez ohľadu na to, čo by sa nám mohlo páčiť z dlhodobého hľadiska. Uistite sa, že na vybrané odtiene sa budete radi dívať aj po rokoch. Iste je dobré experimentovať najmä s menšími prvkami, napríklad s malými spotrebičmi, doplnkami, úchytkami či policami. Možno ich obmieňať aj v častejších intervaloch.

Text: Mirka Maceková
Foto: ROUNDHOUSE ARCHITECTS, CULT, MIDDLETON, HEIDE CALILLIER, CARTELLE DESIGN, Alexis Hamilton, Magnet Kitchens, ORIGINAL BTC, NORDISKA KOK, JARED GREEN, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň Navrhovanie interiéru
Tagy: farby v interiéri kuchynská linka kuchynský ostrov
Zdieľať článok
Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stálaUrob si sám

Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stála

Inšpirácia od Martina Čurdu: Realizácia záhrady pre staršiu dámu, ktorá rada pestuje kvety aj zeleninuZáhrada

Inšpirácia od Martina Čurdu: Realizácia záhrady pre staršiu dámu, ktorá rada pestuje kvety aj zeleninu

Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiťUrob si sám

Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiť

Pripravuje sa ďalší skupinový nákup, tento raz tepelných čerpadielASB.sk

Pripravuje sa ďalší skupinový nákup, tento raz tepelných čerpadiel

Diskusia