Zdroj: istock.com

Deväť najlepších trikov interiérových dizajnérov, ako opticky zväčšiť priestor v stiesnenom interiéri

04. 01. 2023
Zdieľať

Máte menší byt či dom? V tom prípade sa vám určite zídu triky, ktoré pomáhajú maximalizovať priestor. Existuje mnoho spôsobov, ako opticky zväčšiť stiesnenú izbu, vyberte si ten, ktorý bude fungovať vo vašej domácnosti. Toto sú najlepšie finty odporúčané dizajnérmi.

1. Zabaľte celú miestnosť do farby

Tento šikovný trik zahŕňa vymaľovanie stropu a stien rovnakou farbou. Oklamete zrak a miestnosť bude pôsobiť skutočne väčšia, než je. Výhodou je tiež výsledná hladkosť priestoru, oceňovaná najmä v minimalistických interiéroch. Stačí zvoliť farbu, ktorá bude vo vašej domácnosti fungovať najlepšie.

2. Ku kuchynskej linke pridajte „garáž“ na spotrebiče

Keď máte malú kuchyňu, pri každom varení sa stretnete s nedostatkom priestoru na prípravu jedla. Najmä, ak máte na linke aj spotrebiče, ktoré nepoužívate každý jeden deň. Je to váš prípad? Dobrým pomocníkom je vytvorenie „garáže“ na spotrebiče. Najlepšie funguje, keď sa nachádza na kraji pracovnej dosky za dvierkami alebo za zástenou. Je to vynikajúci trik aj pri otvorených kuchyniach, vďaka ktorému budú vyzerať vždy upratané a čisté.

Prečítajte si tiež
Aké tajomstvá sa skrývajú za pekne navrhnutými interiérmi? Spoznajte 7 pravidiel, ktorých sa držia najlepší interiéroví dizajnéri

3. Použite nástenné batérie

I keď si táto úprava vyžaduje viac plánovania (a financií), nástenné batérie v kuchyni, kúpeľni a v sprche sú výborným spôsobom, ako dosiahnuť jednoduchší, a tým aj priestrannejší vzhľad v malej kúpeľni alebo kuchyni. Tento praktický čistý dizajn ponúkne viac priestoru na podlahe alebo na pracovnej doske, či na odkladacej ploche umývadla.

Nástenná vodovodná batéria v čiernej farbe

4. Namiesto hranatého zvoľte zaoblený nábytok

Zaoblený nábytok je jedným z najtrvalejších trendov posledného desaťročia, a to z dobrého dôvodu. Nielen, že vytvára príjemnejší obytný priestor, pretože ho zjemňuje, ale tiež ponecháva voľné miesto okolo stien miestnosti. Celá izba pôsobí vzdušnejšie a nechávať prúdiť energie.

5. Zvážte sklápací alebo skladací nábytok

Vďaka šikovným riešeniam skladacieho alebo vysúvacieho nábytku môžete obývačku veľmi rýchlo premeniť na spálňu, kuchyňu na pracovňu a podobne. Na trhu je veľa rôzneho nábytku, ktorý šetrí priestor alebo vytvára ďalšie funkcie miestností. Okrem skladacieho či sklápacieho nábytku môžete použiť úložné sedačky a pohovky. Cenný priestor ušetrí aj úložný systém na mieru. Do malých alebo tvarom špecifických miestností sa neoplatí používať sériový nábytok. Okradne vás o množstvo miesta.

Sklápacia posteľ v malom priestore

6. Okolo stien nechajte voľný priestor

Keď odtiahnete nábytok od stien izby, bude vyzerať priestrannejšia vďaka tomu, že poskytuje ďalší priestor „na dýchanie“. Doplňte na ne police, aby ste mali kam umiestniť knihy alebo obľúbené umelecké diela. Taktiež je dobré zvoliť nábytok, ktorý nesedí na zemi, ale má vyššie nohy. Opäť to má čo do činenia so vzdušnosťou a zároveň sa vám bude dobre upratovať.

7. Sedacie parapety s úložným priestorom

Príjemným a praktickým riešením je vytvorenie sedacieho priestoru pri okne, ktorý zároveň ukrýva aj úložný priestor. Sedacie parapety skvele fungujú ako úsporné riešenie do spálne a obývačky. Sedenie v okne vytvára ideálne miesto na čítanie knihy alebo relax.

Muž na sedacom parapete pri okne

Zdroj: istock.com

8. Využite modulárne regálové systémy

Modulárne policové systémy sú vynikajúcim doplnkom do menších priestorov. Sú vhodné do akejkoľvek izby a po čase ich môžete prestavať tak, aby vám lepšie vyhovovali.

9. Hojdacia sieť ako alternatíva gauča

Ak v obývačke nehostíte veľké návštevy, postačí kreslo a nezvyčajná alternatíva na sedenie či ležanie – hojdacia sieť. Uvoľní priestor na podlahe, navyše sa dá zložiť a miestnosti dodá moderný relaxačný efekt. Nehovoriac o tom, že hojdacou sieťou si mnohí splníme jeden z mnohých detských snov.

Hojdacia sieť ako alternatíva gauča

Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: farby v interiéri interiérové trendy malý byt zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia