Zdroj: Shutterstock

7 miest v domácnosti, ktoré sú plné baktérií. Takto sa ich rýchlo zbavíte

14. 11. 2023 Zdieľať

Toaleta ani podlaha nie sú najväčšími zdrojmi baktérií v domácnosti. Oveľa viac ich nájdete tam, kde by ste ich ani nečakali. 

Možno vás prekvapí, že najšpinavšími miestami v domácnosti sú kuchyňa a kúpeľňa. Baktériám sa tu darí vďaka vlhkému a teplému prostrediu. Spísali sme pre vás zoznam vecí, ktoré si pri pravidelnom upratovaní či údržbe vyžadujú vašu zvýšenú pozornosť.

Dvere chladničky

Úchytka a jej najbližšia časť sú miesta najčastejšieho kontaktu rúk. Aspoň raz do týždňa ich pravidelne utierajte vlhčenými antibakteriálnymi utierkami alebo roztokom vody a jablčného octu (pomer 1:1).

Otváranie dverí na chladničke.

Zdroj: Shutterstock

Drevené dosky na krájanie

Kuchynské dosky sú ideálnou živnou pôdou pre baktérie, ktoré tam kvasia. Vyčlenením osobitnej dosky z tvrdého dreva na každý druh potravín môžete čiastočne tomuto problému predísť. Samozrejmosťou je opláchnutie dosky po každom použití – nielen čistou vodou, ale účinnými sú aj prídavky zo šťavy citróna alebo octu.

Kuchynský drez

V dreze sa často nachádzajú rôzne nečistoty, špinavé riady, zvyšky jedla a mastnoty. Dôležité je, aby ste váš drez umyli dezinfekčným prostriedkom minimálne raz za deň a raz do mesiaca nasypali preventívne do výlevky sódu bikarbónu, ktorú zalejete vriacou vodou.

Sypanie sódy bikarbóny do odtoku.

Zdroj: Shutterstock

Vodovodné batérie

Podľa zistení sa na vodovodných batériách nachádzajú baktérie, ktoré môžu spôsobiť mnohé nepríjemné ochorenia. Pri čistení sa treba zamerať hlavne na čistotu rukovätí. Ideálne na čistenie sú rôzne dezinfekčné prostriedky. Spoľahlivo odstraňujú aj nebezpečné baktérie – napríklad aj E. coli.

Kuchynské hubky

Kuchynské hubky na riad bývajú často vlhké, čo predstavuje živnú pôdu pre množenie baktérií. Odporúča sa ich vymieňať minimálne raz za dva týždne.

Tip

Hubky zbavíte nečistôt aj ich vložením do mikrovlnnej rúry, ktorá všetky baktérie zneškodní.

Viac tipov, ako udržať domácnosť čistú, nájdete na vdobrom.sk

Zdroj: vdobrom.sk
Foto: Shutterstock

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: baktérie v domácnosti hygiena
Zdieľať článok