Atmosféra ako v žiadnych iných, prírodné materiály a vkusné detaily. Toto sú najkrajšie vidiecke kuchyne
Boli, sú a stále budú rovnako obľúbené. Dokážu totiž navodiť útulnú rodinnú atmosféru tak ako žiadne iné.
Drevo v hlavnej úlohe
Vidiecke kuchyne sa spájajú s prírodnými materiálmi, najviac však s drevom. Jedným z obľúbených spôsobov jeho využitia je zdobenie stropov hrubými drevenými trámami vo svetlej prírodnej farbe alebo natretými na bielo. Drevené sú aj podlahy, najčastejšie dubové alebo bukové. Drevené biele obloženie stien pekne doplní kuchynská linka v sýtej farbe.
Sivo-biela kombinácia je nadčasová a tak skoro sa vám nezunuje. Doplniť ju môžete dekoráciami z čierneho kovu alebo medi, ale znesie aj výraznejšie farby, napríklad tyrkysovú alebo ružovú.
Ak milujete krásu, ľahkosť a pohodlie, kuchyňa vo vidieckom štýle je pre vás tá pravá.
Vystavené na obdiv
Vyrezávané police, filigránske úchytky či ozdobné rímsy hrajú vo vidieckej kuchyni hlavnú úlohu. Nebojte sa nedokonalosti ani ošarpanosti. Pôsobivú kombináciu vytvoríte aj z tvarovo či farebne rôznorodých kusov nábytku. O to viac bude vaša kuchyňa originálna.
Typickým znakom kuchyne vo vidieckom štýle sú otvorené police, regály a vitríny, kde všetko vystavíte na obdiv. Nie sú to len pekné dekoračné predmety, ale aj kuchynský riad, panvice, porcelán, prútené koše a košíky, ktoré môžete zavesiť na rošt nad ostrovom alebo jedálenským stolom.
Skrátka, majte poruke všetko, čo má pre vás nostalgický význam alebo je len na pohľad pekné, prípadne to často používate. Všetko spolu to v kuchyni vytvorí nezabudnuteľnú atmosféru a o to ide.
Vo vidieckej kuchyni nájdete okrem vystavených predmetov zavesené rozličné koreniny, zväzky byliniek, cesnaku i cibule. Presne tak, ako to kedysi robili aj naše staré mamy.
Ostrov komunikácie
Ak je kuchyňa srdcom celého domova, tak srdcom celej kuchyne je jednoznačne kuchynský ostrov. Na tento praktický a štýlový prvok majitelia vidieckych kuchýň nedajú dopustiť. Právom. Zútulňuje väčšie priestory, prepája jednotlivé zóny, umožňuje lepší kontakt s členmi domácnosti a má množstvo praktických funkcií, ktoré závisia od jeho veľkosti a vybavenia. Kuchynský ostrov by sme mohli nazvať aj akýmsi ostrovom komunikácie rodiny. Jej členov k sebe priťahuje ako magnet.
Je vždy poruke z ktorejkoľvek strany, máte prehľad, čo sa na ňom nachádza, a vždy poskytne kúsok voľného miesta na tašku s nákupom, nedojedený tanier alebo vázu s kvetmi. Skrátka, je to absolútne praktická a často aj veľmi estetická záležitosť, ktorá nielen vidieckej kuchyni dodáva tú povestnú čerešničku na torte.
Vo farbe vanilky
Paleta farieb vidieckych kuchýň je rozmanitá, aj keď na prvý pohľad sa môže zdať, že jedinou farbou kuchyne je biela. Lenže nie je to tak. Okrem bielej sa najčastejšie používajú jej odtiene, napríklad smotanová či vanilková s patinou. Vo forme doplnkov a textílií ich vhodne dopĺňa napríklad ružová, tyrkysová, levanduľová, ale aj svetlozelená či olivová. Dôležité je, aby všetky tieto farby boli čo najsvetlejšie, inak kuchyňa stratí typickú autentickú atmosféru vidieka. V prípade, že sa rozhodnete pre vanilkovú kuchyňu, je dobré dopriať jej kontrast v podobe tmavšej podlahy alebo kuchynskej zásteny.
Každá vidiecka kuchyňa stojí a padá na detailoch, ako sú dekorácie či textílie. Najčastejšie sa používajú prírodné materiály, napríklad ľan, drevo, ratan, kov, keramika, tehla či kameň.
Sivá eminencia
Ešte dlho-predlho bude sivá farba a jej odtiene hrať prím v interiérovom dizajne. A to najmä pre svoju neutrálnosť a nadčasovosť. Milovníci vidieckeho štýlu už objavili čaro sivej kuchynskej linky v spojení s bielou stenou a surovým drevom, ktorá pôsobí príťažlivo, evokuje teplo domova a občas odkazuje aj na severský prírodný štýl. V kombinácii s bielymi keramickými úchytkami bude pôsobiť vidieckejšie, ak jej na držadlách a úchytkách doprajete zlaté odlesky, docielite elegantnejší dojem.
V prírodnom duchu
Vidiecka kuchyňa môže mať aj striedmejšiu modernejšiu podobu. Nesmie v nej chýbať drevo, hlboký keramický drez a doplnky. Ale pozor. Ak patríte k praktickým typom, ktoré nebaví oprašovať prach z hrnčekov, vázičiek či starožitných predmetov, ukryte ich do vitrín s čírym sklom.
Všetko dôležité bude chránené pred prachom, zároveň však stále na očiach, aby ste sa pohľadom na ne mohli kedykoľvek potešiť. Čierna ako doplnková farba rozhodne nič nepokazí.
Typické vzory
Vo veľkej otvorenej kuchyni s vysokými stropmi sa nemusíte báť vzorovanej podlahy. Na rozdiel od malej plochy na tej veľkej vynikne a nehrozí optické zmenšenie priestoru. A práve vo vidieckej kuchyni sa môžete „vyblázniť“ s krásnymi vzormi na obkladoch. Patchwork, maroko, ornamenty, geometria, príroda, retro, ale aj bodky či rybia kosť… To všetko sa dá skombinovať s tradičnou vidieckou linkou tak, aby výsledok stál za to. Čo sa farebnosti týka, čierno-biela kombinácia, prípadne sivá či modrá sú stávkou na istotu.
S vôňou šalvie
S vidieckym štýlom sa spájajú pastelové farby, akoby vyblednuté na slnku rokmi používania. Trend už roky patrí aj šalviovej zelenej. Táto studená sivozelená je ľahučká ako ranná rosa a zároveň elegantná.
Rovnako dobre bude vyzerať na chalupe aj v modernejšej mestskej kuchyni, čo nie je vlastnosť, ktorou by sa mohlo pochváliť veľa farieb. Výborne sa znesie s bielou, čiernou aj s drevom. Ak máte radi možno trochu netradičné riešenia, šalviová vidiecka linka bude pre vás to pravé.
Na stene si nájdite miesto na otvorenú policu. Naplňte ju riadom, ktorý bežne používate, ale pridajte aj čosi navyše. Niečo staré, zdedené, nájdené alebo ručne vyrobené… Presne takéto doplnky totiž spoluvytvárajú charakter celej vidieckej kuchyne, ktorá odkazuje na dávno zašlé časy
Ide to aj s čiernou
Kedysi by sme si to sotva vedeli predstaviť, dnes je to mimoriadne trendová záležitosť. Kuchynské štúdiá vo svojich portfóliách čoraz častejšie ponúkajú kombinácie tmavých farieb, ako antracitová, tmavosivá a čierna. A reč pritom nie je len o moderných kuchyniach, ale aj o tých vidieckych. Čierna linka výborne ladí s drevom, bielou keramikou – napríklad v podobe drezu či vystaveného riadu, ale pekne v nej vyniknú aj doplnky v pastelových farbách. Medené úchytky, armatúry či objímky svietidiel jej dodajú punc minulosti.
Nesmrteľná tehla
Už sme spomínali drevo v jeho rôznych podobách, aj biely obklad na zástene, medené doplnky či pestrú dlažbu, ktoré do vidieckej kuchyne patria. Nesmieme však zabudnúť na starú dobrú tehlu, ktorá sa do takejto kuchyne priam pýta.
Či už to bude vo forme zásteny, poličky alebo parapetu, tehla v starom vzhľade dokáže podčiarknuť atmosféru vidieckej kuchyne podobne ako stropné trámy či vystavený porcelán po babičke. Ak nemáte prístup k pôvodnému autentickému murivu, nezúfajte. Ponuka tehlových obkladových pásikov je taká široká, že sa nebudete vedieť rozhodnúť, ktorý sa vám páči viac.
Svieža ako mentol
Moderný a vidiecky štýl v kuchyni sa často prelínajú a spájajú do jedného celku. Výsledkom je kuchyňa, ktorá na prvý pohľad pôsobí funkčne, elegantne a zároveň z nej sála duch minulosti. Kombinujú sa v nej najmä prvky profilovaných dvierok a čisté línie.
Pracovná doska môže byť pokojne zo žuly alebo z kompozitného materiálu. Nesmie v nej chýbať ani správne osvetlenie, ideálne v teplých odtieňoch, ktoré sa hodí do sklenených skriniek, pod otvorené police či nad ostrov. Ani v takejto kuchyni nič nepokazíte tým, že vystavíte na obdiv predmety typické pre staršie časy, ako sú formy na bábovky, čajníky či iné kuchynské náčinie.
Text: Redakcia
Foto: iStock, Miro Pochyba, IKEA, Neptune, iStock, mp, Cultfurniture, XXXLutz, MÖBELIX
Zdroj: Časopis Tvorivé bývanie