Moderný tehlový dom na vidieku

Multifunkčný vidiecky dom pre šikovnú a sebestačnú rodinu

Galéria (18)
Zdroj: Gonzalo Viramonte
02. 06. 2022
Zdieľať

Rodina, ktorej život sa točí okolo stretávania sa s priateľmi a rodinou, pestovania potravín, chovu domácich zvierat a výroby nábytku, potrebovala nový domov. Domov, ktorý bude zahŕňať všetky tieto funkcie, bude sa v ňom pohodlne variť, ale aj relaxovať. Stavba mala jednoznačne obsahovať aj dielňu, nemenej dôležitá bola priestranná záhrada na pestovanie rastlín a chov zvierat.

S touto požiadavkou sa pohrala architektka Ravelo Julia zo štúdia Sur taller de arquitectur a navrhla dom na trvalé bývanie s názvom Casa Granero. Majitelia si priali, aby tento multifunkčný dom pre šikovnú a sebestačnú rodinu mal aj priestory určené na zber a konzerváciu semien. Tieto priestory mali mať špeciálne vlastnosti – flexibilitu a ochranu proti nepriazni počasia. Zároveň malo zostať miesto pre druhú etapu, ktorá bude zahŕňať výsadbu sadu a terasu.

Moderný tehlový dom na vidieku

Zdroj: Gonzalo Viramonte

Kuchyňa ako centrum rodinného života, dielňa v prístavbe

Hlavný dom sa nachádza medzi skupinou rohovníkov – stromov, ktorých plody sú známe ako svätojánsky chlieb alebo karob. Na pozemku stojí starý upravený obytný príves, ktorý slúži ako dielňa a penzión.

Prečítajte si tiež
Upúta už z diaľky! Tehlový vidiecky dom s drevenou tvárou

Centrom rodinného života a srdcom hlavnej stavby je kuchyňa. Barový pult slúžiaci tiež ako pracovný ostrovček je postavený smerom k obrovskému veľkému oknu, ktoré zaberá celú výšku domu. Umožňuje sledovať rastúce rohovníky v záhrade a rozjímať pri pohľade na okolitú prírodu. Pod vysokou strechou zanikajú hranice medzi interiérom a exteriérom. Tento úžasne presvetlený priestor je tiež miestom stretnutí s rodinou a priateľmi.

Moderný tehlový dom na vidieku

Zdroj: Gonzalo Viramonte

Ochrana pred silnými búrkami

Aby sa stavba dala naplno využívať na všetko potrebné, bolo nevyhnutné prispôsobiť ju špecifickým lokálnym podmienkam. Toto územie totiž trpí silnými búrkami. Z toho vyplynulo tiež umiestnenie garáže, ktoré je rovnako ako najuzavretejšie steny domu, orientované na juh. Architektka ponechala minimálne (ale strategické) otvory, aby sa nestratili výhľady na rohovníky a horizont.

V severnej časti stavby je umiestnená zastrešená terasa, ktorá vytvára poveternostný filter a zároveň prechodný priestor medzi interiérom a exteriérom.

Moderný tehlový dom na vidieku

Zdroj: Gonzalo Viramonte

Tehlové múry, ľahká strecha, hliník a sklo

Konštrukcia tehlovej stodoly je riešená monolitickým základom z tehlových stien s hrúbkou 27 cm, na rozdiel od ľahkej strechy tvorenej kovovými profilovo-konštrukčnými nosníkmi, ktoré modulujú dom. Protikladom k hrubým tehlovým múrom sú kov, hliník a sklo, ktoré umožňujú v strategických bodoch prepojenie exteriéru a interiéru. Použité materiály zostali v prírodnej úprave bez omietok a náterov. Výsledkom je pôsobivý štrukturálny efekt s bohatými textúrami.

Prečítajte si tiež
Ako si za 20 000 € zrekonštruovali starý tehlový dom po babičke
Moderný tehlový dom na vidieku

Zdroj: Gonzalo Viramonte

Projekt Barn House

architektonický ateliér: Arq. Ravelo Julia – Sur taller de arquitectur, IG julia.ravelo / IG tallerdearquitecturasur

autorka: Arch. Ravelo Julia

spolupráca: Arch., Sofía Bringas, Arch., Manuel Villafañe

lokalita: Estacion Del Carmen, Cordoba, Argentína

plocha: 330 m2

realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Gonzalo Viramonte

Kategória: Návšteva
Tagy: otvorený priestor rodinný dom stodoly tehlové domy
Zdieľať článok

Diskusia