Zdroj: MÖBELIX

Ako si vidiecky štýl v interiéri zmodernizovať podľa svojho gusta

26. 10. 2021
Zdieľať

Cítite sa dobre v meste, ale chýba vám útulnosť chalupy v horách? Bývate na dedine, ale tradičný vidiecky štýl je na vás príliš romantický? Trendy našťastie nie sú pevne určené pravidlá, skôr odporúčania - tu sme pre vás vybrali štyri tipy, ako si vidiecky štýl zmodernizovať podľa svojho gusta.

Šalviová zelená

S vidieckym štýlom sa spájajú pastelové farby, akoby vyblednuté na slnku rokmi používania. Trend tento rok patrí šalviovej zelenej. Táto studená sivo-zelená farba je ľahučká ako ranná rosa a elegantná ako pohár na šampanské, no bude rovnako dobre vyzerať na chalupe aj na mestskom byte, čo nie je vlastnosť, ktorou by sa mohlo pochváliť veľa farieb.

Šalviová farba v boho spálni

Zdroj: Shutterstock

Provensálsko 2.0

Pre romantický francúzsky provensálsky štýl je typické hromadenie rozkošných drobností – čo sa môže rýchlo zvrtnúť na poriadny hlavybôl.

Prečítajte si tiež
Prvorepublikový byt, ktorý prekvapuje poetikou. Architektka spojila pražskú históriu so štýlmi etno a boho

Ak sa vám francúzsky vidiek páči, no utierať prach z dekoračných predmetov nie je nič pre vás, vezmite si z neho len to podstatné.

Provensálska kuchyňa v modrej s modernou zástenou

Zdroj: Future

Farebná schéma: lomená biela, morská modrá, búrková sivá, trochu červenej a olivovej zelenej. Materiály: drevo, kameň, keramika.

Základ: poctivé remeslo. Provence je krajom rybárov, vinárov a farmárov, a v takej domácnosti musí každá vec slúži čo najdlhšie.

Prečítajte si tiež
Ako dokonale kombinovať farby v interiéri?

Čierny akcent

Prírodné odtiene béžovej, pieskovej, hnedej a lomenej bielej pôsobia prirodzene, upokojujúco a útulne. Tvoria dobrý základ pre akýkoľvek interiér, no môžu pôsobiť trochu “usadene” a nudne. Oživte ich použitím odvážnej čiernej!

Nemusíte sa jej vôbec zľaknúť. Stačí jej trochu – na drobných doplnkoch, textíliách alebo vankúšoch, a interiér bude pôsobiť odvážne, moderne a elegantne. Čierna sa aktuálne objavuje dokonca aj na sanite, drezoch a batériách. Výborne ladí s drevom, keramikou (napríklad na prestieraní alebo obruse) i s prírodnými textíliami.

Jedáleň retro s čiernymi akcentmi

Zdroj: MÖBELIX

Textúry a materiály

Vzor nemusí byť len potlačený či vyšitý. Osobitného ducha miestnosti dodá použitie premyslených materiálov, ktoré do nej prinesú hĺbku vďaka zaujímavým materiálom a textúram.

Prečítajte si tiež
Zariaďujeme spálňu v provensalskom štýle

Biely plyšový ušiak, matná keramická váza s jemnými žliabkami, ťažké, tkané závesy – každý prvok v tejto miestnosti priamo vyzýva k dotyku.

Ružová izba so vstavanou skriňou a čítacím kútikom

Zdroj: Shutterstock

Zásluhou textílií bude miestnosť útulná. Stačí, ak sa budete držať vopred vybranej farebnej palety. Osobitnú pozornosť si zaslúžia zaujímavé dvere na skrinkách. Jemné zárez premenil obyčajné dvierka na hlavný dizajnový prvok v miestnosti.

Text: redakcia

Foto: Isifa, Shutterstock, Future, MÖBELIX

Zdroj: Časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Dizajn
Tagy: farby v interiéri moderné bývanie pastelove farby provensálsky štýl textílie v interiéri vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia