Malá nešetrná kúpeľňa
Uprostred okolitého interiérového mora jej často príliš veľa miesta nezostáva. Skúste s nami prežiť aj v stiesnených a mokrých podmienkach. Ekologicky, ekonomicky, priestorovo úsporne, voňavo a trošku aj dizajnovo.
Ekokúpeľňa: O šetriacich chuťovkách
1. Keď už si kohút nepípne (ani v sprche, ani v umývadle)
Kohútiky bolo treba vymeniť. A to nielen pre ich neskrotnosť. Hlavným cieľom bolo skrátiť čas potrebný na reguláciu množstva a teploty vody a ušetriť energiu potrebnú na ohrev vody.
Páková batéria šetrí už len tým, aká je. Na úplne uzavretie prítoku vody stačí jednoduché ťuknutie ruky.
Bezdotykové batérie ponúknu len toľko, koľko skutočne potrebujete.
Termostatické batérie dokážu ušetriť až 50 % vody. Jednoducho nastavíte požadovanú teplotu vody a batéria automaticky zmieša teplú so studenou tak, aby vyhovovala zvoleným požiadavkám. Sú bezpečné aj pre deti, keďže bránia obareniu.
Obmedzovač prietoku vody dovolí len znížený prietok vody, čím sa výrazne šetrí.
Len na porovnanie: kým nastavíte ideálnu teplotu a tok vody, budete musieť bojovať s kohútikom 14 sekúnd, s pákovou batériou vám bude stačiť polovica času a termostatická stíhačka si vystačí s dvoma sekundami.
2. WC lentilky
Rozhodli ste sa šetriť tým, že nebudete splachovať po malej potrebe? S týmto riešením sa rozlúčte a investujte do moderného systému splachovania. Najmodernejšie splachovacie systémy pracujú s rôznymi množstvami vody – 3 litre na malé spláchnutie (menšie tlačidlo) a 6 litrov na veľké spláchnutie (veľké tlačidlo) alebo ešte lepšie, sú vybavené tlačidlom ŠTART a STOP. Pri tomto systéme stlačenie tlačidla aktivuje splachovanie a opätovné stlačenie ho zastaví.
Tip: Ak neobľubujete inovácie, prípadne nemáte peniaze nazvyš, pridržte sa spôsobu „starých mám“ – vo WC mise si nastavte plavák nižšie alebo do nej vložte jednu či dve plné fľaše vody. Tak ušetríte niekoľko litríkov.
Pri čom sa najviac plytvá vodou?
• čistenie zubov pri tečúcej vode, mydlenie a holenie sa pri pustenej sprche
• umývanie rúk
• zbytočné zdĺhavé sprchovanie
• neustále kúpanie sa v plnej vani
• kvapkajúce kohútiky
• ignorácia pretekajúceho WC
• neekonomické upratovanie
3. Óóóóó, krúžok
Pri sprchovaní bežnou sprchou sa prietok vody pohybuje okolo 20 litrov za minútu. Tesniaci O-krúžok v sprchovacej hlavici prispôsobí svoj tvar tlaku vody a zodpovedajúcim spôsobom zmenší alebo zväčší prietokový otvor. Umožňuje zníženie spotreby vody na 6 až 9 litrov za minútu, a to bez straty komfortu.
Nádych… Výdych...
Závan čerstvého vzduchu. Občas je cesta rovnako dôležitá ako jej cieľ. Stlačením tlačidla sa aktivuje systém odsávania zápachu, ktorý odsáva pachy priamo z WC misy. Novinka od spoločnosti Geberit.
4. Nohy v teple a na účte viac peňazí
Investovať síce budete musieť o trochu viac, ale ušetríte na prevádzkových nákladoch. Teplovodné podlahové vykurovanie zvyšuje pocit tepla, aj keď je v miestnosti o pár stupňov menej. Vďaka nižšej teplote vzduchu klesnú aj prevádzkové náklady o 10 až 20 %.
5. Vzduchovodná voda a vodovzdušný vzduch
Že ste ešte nepočuli o pánovi P – prevzdušňovačovi? Pri pustení vody ju zmiešava so vzduchom – zníži sa spotreba vody, a to pri rovnakom efekte. Okrem toho vám umožní individuálne nastavenie prúdu vody vzhľadom na tvar umývadla.
eKotip
Veselo aj v kúpeľni
Progresívny a šetrný výrobok na využitie vody z umývania rúk. WC, ktoré má nad nádržkou umývadielko. Po umytí rúk voda neodtečie do kanalizácie, ale zhromaždí sa v nádržke. Takto pripravená čaká na ďalšie spláchnutie.
Miznúca kúpeľňa
6. Využite silu kútov
Ak vám prekáža v kúpeľni umývadlo a zaberá vám príliš veľa miesta, s pokojným svedomím ho pošlite do kúta
7. Doplnky, ktoré oklamú a nesklamú
O zrkadlách sa už toho veľa popísalo. Do hry sa dostáva sklenená perleťová mozaika, ktorá vám priestor zväčší nielen opticky. Vďaka jej svetelnej hre máte pocit, že ste sa práve ocitli vo farebnej dúhe.
8. Vertikálna osobná terapeutka
Ak je vaša kúpeľňa skutočne malá, radšej sa rozlúčte s klasickou veľkou vaňou. Na výber máte sprchovací kút, niku a najnovšie aj sedaciu vaňu, ktorá síce schudla a nezaberá toľko miesta, ale zato vyrástla o niekoľko centimetrov.
9. Popárení
Spojeniu kúpeľne s WC sa mnohí bránia. Niekedy však na výber príliš nemáte a vtedy zvádzate boj o centimetre. Využite napríklad závesné WC, ktorého hĺbka je skrátená z 56 na 48 cm. Ak snívate bidetový sen a miesta naň niet, nezúfajte. Buď si zaobstarajte klozet s integrovanou spŕškou a fénom, alebo si vedľa WC nainštalujte batériu s ručnou spŕškou, ktorá jeho funkciu zastane rovnako dobre.
10. Skry ju, ak to dokážeš
Veľkým plusom v malej kúpeľni sú podomietkové batérie či nádržky. Využitý je tak aj priestor za stenou.
11. Kam s drobnosťami?
Uzatvorené skrinky síce pohladia poriadkumilovnú dušu, ale opticky miestnosť zmenšia. Tento typ skriniek sa v malých kúpeľniach hodí skôr pod umývadlo. Naopak, štíhle otvorené poličky, najlepšie sklené či keramické, fixované na stenu, opticky miestnosť predĺžia a kúpeľňu odľahčia. Do pozornosti sa dostávajú skrinky s kolieskami – jednoduchým pohybom ich umiestnite tam, kde budú najmenej zavadzať.