Pleseň v chladničke treba ihneď riešiť! Poznáte spôsob, ako sa jej zbaviť a nedovoliť, aby sa zas rozšírila?
Neexistuje väčšia pohroma v kuchyni ako pleseň. Plesnivý chlieb alebo syr jednoducho vyhodíte, čo však s plesňou priamo v chladničke? Môže sa stať totiž, že táto nepekná, rýchlo sa šíriaca pliaga začne rásť na policiach, stenách chladničky alebo v jej útrobách – napríklad v lieviku určenom na odtok vody z námrazy. Prečo vlastne vzniká a ako jej predchádzať?
Pleseň je vážny problém
Pleseň na nábytku, stenách bytu, ale aj v chladničke je bez mihnutia oka problémom, ktorý treba riešiť a nedovoliť, aby nastal znova. Jej spóry vyvolávajú alergické reakcie a môžu spôsobiť príznaky, ako sú upchatie dutín, chronický kašeľ, astma, podráždené oči, vyrážky. Ak máte doma niekoho s oslabenou imunitou, malé deti či seniorov, pleseň je ešte škodlivejšia a nebezpečnejšia. Nakoniec, pleseň v domácnosti sa spája so syndrómom chorých budov.
Prečo v chladničke vznikne pleseň?
Najčastejším pôvodcom plesní v chladničke sú potraviny po dátume spotreby. Samozrejme, keď nájdete plesnivé zvyšky jedla, vyhodíte ich, avšak málokto si uvedomuje, že pleseň sa šíri vzduchom a povrchovým kontaktom. Takže aj keď potravinu vyhodíte, spóry tvoriace chlpatú „ozdobu“ sa môžu šíriť cirkuláciou vzduchu v rámci chladničky alebo jednoducho kontaktom s policou, na ktorej bola položená.
Pomocníkom v šírení plesní je vlhkosť a tma – dva faktory, ktoré sú v chladničke prakticky stále. Objaviť sa môže aj vtedy, ak je chladnička odpojená od siete na dlhší čas.
Ďalšou možnou príčinou je mechanický problém (nevidíte žiadne napadnuté jedlo a pleseň sa vracia aj po dôkladnom vyčistení vnútra chladničky). V tomto prípade je na mieste zavolať odborníka, aby skontroloval, či vaša chladnička funguje správne. V udržiavanej modernej chladničke by jednoducho k tvorbe a šíreniu plesní nemalo dôjsť. Navyše, povrchy súčasných chladničiek sú antibakteriálne a zabraňujú uchyteniu plesňových spór.
Ako sa zbaviť plesne v chladničke
Ak ste si všimli, že na poličke, na stene alebo v zásuvke na dverách vám narástla pleseň, vyberte všetky odnímateľné police a zásuvky a nastriekajte ich neriedeným destilovaným bielym octom. Následne nastriekajte aj interiér chladničky a nechajte 20-30 minút pôsobiť. Snažte sa zasiahnuť aj menej dostupné miesta, každý kútik je dôležitý.
Nakoniec utrite povrchy handrou, ešte raz pretrite čistou vlhkou handričkou a potom všetky povrchy osušte. Nezabudnite vyhodiť všetky papierové utierky a v horúcej vode s prípravkom na pranie oprať handry, ktoré mohli prísť do kontaktu s plesňou.
Častým a nenápadným miestom, kde sa uchytí pleseň, je gumové tesnenie okolo dverí chladničky. Skontrolujte ho, a ak nájdete známky plesne, odstráňte ju 1 polievkovou lyžicou chlórového bielidla, ktoré zmiešate s 1 litrom vody. Pre väčšiu sviežosť môžete pridať balíček sódy bikarbóny alebo kolieska citróna. Pre istotu použite gumené rukavice a tesnenie čistite mäkkou kefkou alebo jemnou handrou, aby ste ho nepoškodili. Taktiež nikdy nekombinujte chlórové bielidlo s octom (alebo inou kyselinou) dohromady.
Čo robiť, aby sa pleseň nevracala?
Ak ste ešte nikdy nemali tú česť s neželaným porastom v chladničke, alebo bojujete proti tomu, aby sa pleseň vrátila, poradíme vám účinnú prevenciu. Určite je lepšie takémuto stavu predísť, ako ho musieť riešiť. Pravidelne raz za týždeň skontrolujte dátum spotreby potravín a stav ovocia a zeleniny. Všetko, čo už nevyzerá najlepšie, vyhoďte skôr, ako začne hniť či plesnieť.
Potraviny, ktoré majú tendenciu degradovať, nikdy neukladajte voľne na policu, ale uložte ich v nádobe bezpečnej pre potraviny, alebo ochráňte fóliou. A posledný bod – pravidelne čistite chladničku. Ani tie najmodernejšie sa úplne neočistia samy, i keď technológie stále výrazne napredujú.
Kedy volať servis?
Ak máte problém s plesňou v chladničke, ktorý neviete vyriešiť, alebo sa stále vracia, obráťte sa na odborníka. Prečo? Pretože pleseň môže preniknúť do vetracích otvorov a cievok chladničky, odkiaľ sa bude neustále šíriť. Odborník vám poradí najlepšie, či je potrebné kúpiť novú chladničku, vymeniť nejakú súčiastku alebo ju dokáže prečistiť.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock.com